Bár a kormány által létrehozott adóreform-bizottságnak még van némi ideje az adórendszert érintő végleges javaslat kidolgozására, az eddig nyilvánosságra került elképzelések nemcsak az ellenzék, de a kisebbik kormányzó párt, sőt a gazdasági tárca ellenállását is kiváltották. Múlt hét végén Draskovics Tibor pénzügyminiszter úgy fogalmazott: az adóreformban akkora kockázatot szabad vállalni, amekkora még nem veszélyezteti az egyensúlyőrző gazdasági folyamatokat, azaz a pénzügyi tárca ragaszkodik ahhoz, hogy az idei évre tervezett bevételek biztosítottak legyenek. Zara László, az adóreform-bizottság egyszerűsítési albizottságának elnöke a testület előzetes javaslatainak ismertetésekor viszont azt emelte ki, hogy az adóreformhoz körülbelül kétszázmilliárd forintos többletre van szükség, miközben a hiányzó pénzt a kiadások csökkentésével lehetne előteremteni. Az eddig elhangzott számos javaslatot illetően Karácsony Imréné, a Pénzügyminisztérium (PM) adóügyi helyettes államtitkára múlt héten sietett leszögezni: még nincsen kész terv, az adóreform-bizottságban elhangzott elképzelések pedig nem jelentik sem a tárca, sem a kormány hivatalos álláspontját.
Nehezíti az adórendszer beígért átalakítását, hogy az eddig közzétett javaslatokat immár a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium is keményen bírálja: a tárca adóreformokkal foglalkozó feljegyzése szerint a PM a szükségesnél szigorúbban őrzi a költségvetési bevételeket. A gazdasági minisztérium többek között azt kifogásolja, hogy az új adóügyi elképzelések között nemcsak adócsökkentés, de adóemelés is szerepel: az iparűzési adó mérsékléséből kieső bevételeket például a súlyadó emelésével kompenzálná a tárca.
Az eddig nyilvánosságra került javaslatokat Kuncze Gábor is kritizálta: az SZDSZ elnöke szerint az adóreform-bizottság javaslatai pártja által elfogadhatatlanok, mivel azok bonyolultabbá teszik az adórendszert. Kuncze kifogásolta továbbá, hogy nem számít érdemi kezdeményezésnek a személyi jövedelemadó 18 százalékos sávhatárának a jelenlegi 1,5 millió forintról 1,8 millióra emelése.
A beígért adócsökkentéssel és az azóta eltelt eseményekkel kapcsolatban a Fidesz közleményt adott ki, amelyben az ellenzéki párt leszögezte: Draskovics Tibor elismerte, hogy a kormány nem fogja csökkenteni az adókat, holott néhány hónappal ezelőtt Gyurcsány Ferenc személyesen tett ígéretet rá. Mindez újabb bizonyítéka annak, hogy a kormányzati nyilatkozatokat nem követik tettek – áll a Fidesz közleményében.
Adókedvezmények Olaszországban. A legutóbbi adócsökkentések után most versenyképesség-növelő rendeletcsomagot fogadott el az olasz jobbközép kormány, amelynek célja a stagnáló export növekedési pályára állítása. A távol-keleti és amerikai árudömping hatására a hagyományosan exportra termelő olasz vállalatok nehéz helyzetén próbál segíteni a mostani csomag. A rendelet értelmében négymilliárd eurót fordítanak négy év alatt kifejezetten a versenyképesség növelésére, és adókedvezményekkel támogatják a kisvállalkozások egyesülését. A dekrétum állami juttatásokkal igyekszik hozzájárulni a vállalkozások által kutatás-fejlesztésre szánt költségekhez is. A Silvio Berlusconi vezette kormány csomagja továbbá egyszerűsíti az új vállalkozások alapítását, és újabb adókedvezményeket nyújt az Olaszországba visszatérő befektetők részére. (Sz. A.)