Nyitva van a lehetőség az SZDSZ számára , hogy változtasson az álláspontján – ezt Szili Katalin nyilatkozta a stop.hunak adott exkluzív interjújában. A házelnöknek egyébként „esze ágában sincs” viszszavonulót fújni, hiszen szerinte a pártközvélemény nyolcvanöt százaléka őt támogatja és népszerűségi mutatói is reménnyel kecsegtetőek. Szili megtisztelőnek érzi, hogy a közvélemény-kutatások jobboldali elfogadottságáról szólnak.
Szocialista forrásaink szerint Gyurcsány Ferenc kormányfő és köre mindent megtesz annak érdekében, hogy ne Szili Katalin legyen az MSZP államfőjelöltje. Úgy tudjuk, a párt hétvégi választmányi ülése után – amelyet többen a párt házelnök mögüli kihátrálásaként értékeltek – az elnökségben is megkezdődött az ellenkampány szervezése. Több helyről is olyan információkat kaptunk (hasonlóan más médiumokhoz), hogy a miniszterelnök megkereste a hozzá hű vezetőségi tagokat, és Bihari Mihály érdekében kérte a támogatásukat.
*
– A miniszterelnök felháborítónak tartja, hogy politikai játszadozáshoz használják fel a nevét – reagált a kormányszóvivő a híreket közreadó internetes újság cikkére. László Boglár kijelentette: Gyurcsány Ferenc nem vesz és nem is kíván részt venni az államfőjelölés folyamatában.
Ezzel szemben az MSZP-ben mindenki a kormányfő szerepéről beszél, Suchman Tamás például tőle várja a megoldást. Ugyanakkor az is üzenetértékű, hogy Gyurcsány a köztársaságielnök-jelölésről tartott belső fórumokon (országos választmány, illetve kibővített elnökség) rendszeresen részt vesz. Egyik MSZP-s forrásunk lapunknak kifejtette: Gyurcsány Ferenc hibázik, amikor az őt felemelő párt véleményével szembehelyezkedik. A szocialistáknál ugyanis – legalábbis a tagság túlnyomó részében – még mindig Szili jelölésének adják a legnagyobb esélyt. A Köztársaság téren úgy vélik, hogy függetlenül a vezetésben tapasztalható, a kivárásra épülő magatartástól, a kongreszszus – a pénteki rendkívüli választmányi ülés után – az Országgyűlés elnökét államfőnek fogja jelölni. Informátorunk szerint, aki politikai jövőjére is gondol, az Szilit támogatja, mert „Gyurcsány után is van élet”. A mai napon egyébként koalíciós tárgyaláson, majd rendkívüli frakcióülésen foglalkoznak a kérdéssel.
Hiller István pártelnök tegnapi sajtótájékoztatóján kifejtette: az MSZP hivatalos jelöltje Szili Katalin házelnök. A politikus jobban örült volna annak, ha Suchman Tamás nem egy napilapban, hanem a választmány előtt fejti ki véleményét az elnökjelölésről (a képviselő pártszakadásról beszélt, ha az MSZP nem áll ki egyértelműen Szili támogatására), ugyanakkor úgy vélte, hogy nem kell a párt szétesésétől tartani. Suchman Tamás egyébként a Hír TV-nek nyilatkozva radikális véleményt fogalmazott meg a kisebbik kormánypárttal kapcsolatban. – Az SZDSZ-nek el kell tűnnie a magyar politikai közéletből, de legalább a parlamentből, ha újabb koalíciós válságot okoz a köztársaságielnök-jelöléssel – nyilatkozta a szocialista képviselő. Információink szerint az SZDSZ kibővített frakcióülésén – ahol az ügyvivő testület tagjai is részt vettek – lényegében egyetértettek a pártvezetés álláspontjával arra vonatkozóan, hogy Szili Katalin elfogadhatatlan államfőjelölt számukra. A tegnap éjszakába nyúló egyeztetésen az is elhangzott, hogy a szabad demokraták az MSZP kongresszusáig nem neveznek meg olyan jelöltet, akihez kifejezetten ragaszkodnának. Arra várnak, hogy az MSZP Szili mellett nevezzen meg egy konszenzusos jelöltet. Abban mindenesetre bízik az SZDSZ-frakció, hogy nem Horn Gyulát nevezi meg az MSZP Szili Katalin mellett köztársaságielnök-jelöltként. Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság tagja és Bárándy Péter volt igazságügy-miniszter elfogadható személy lenne az SZDSZ számára.
A kialakult konfliktusos helyzetért az SZDSZ és az MSZP egyaránt felelős – közölte az MSZP Baloldali Tömörülése és a Társulás a Szociáldemokrata Értékekért Platformja tegnap este. A nyilatkozatot a két vezető, Kiss Péter, illetve Vitányi Iván írta alá. Véleményük szerint biztosítani kell, hogy a szocialisták és a szabad demokraták közös jelöltje legyen a köztársasági elnök. A jelölés joga – teszik hozzá – az MSZP-t illeti, ehhez kérik és várják az SZDSZ támogatását.
Úgy tudjuk, hogy a Fidesz kétnapos, velencei, kihelyezett elnökségi ülésén is téma volt a köztársaságielnök-jelölés ügye.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot