Gyurcsány háborog és szervez

A valószínűsíthető államfőjelölése miatti koalíciós és MSZP-n belüli viták ellenére Szili Katalin nem hátrál meg a köztársaságielnök-jelöléstől – ezt maga a házelnök nyilatkozta. Értesüléseink szerint Gyurcsány Ferenc több szocialista elnökségi tagot is megkeresett, hogy Bihari Mihály esélyeit előmozdítsa.

Török László
2005. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyitva van a lehetőség az SZDSZ számára , hogy változtasson az álláspontján – ezt Szili Katalin nyilatkozta a stop.hunak adott exkluzív interjújában. A házelnöknek egyébként „esze ágában sincs” viszszavonulót fújni, hiszen szerinte a pártközvélemény nyolcvanöt százaléka őt támogatja és népszerűségi mutatói is reménnyel kecsegtetőek. Szili megtisztelőnek érzi, hogy a közvélemény-kutatások jobboldali elfogadottságáról szólnak.
Szocialista forrásaink szerint Gyurcsány Ferenc kormányfő és köre mindent megtesz annak érdekében, hogy ne Szili Katalin legyen az MSZP államfőjelöltje. Úgy tudjuk, a párt hétvégi választmányi ülése után – amelyet többen a párt házelnök mögüli kihátrálásaként értékeltek – az elnökségben is megkezdődött az ellenkampány szervezése. Több helyről is olyan információkat kaptunk (hasonlóan más médiumokhoz), hogy a miniszterelnök megkereste a hozzá hű vezetőségi tagokat, és Bihari Mihály érdekében kérte a támogatásukat.
*
– A miniszterelnök felháborítónak tartja, hogy politikai játszadozáshoz használják fel a nevét – reagált a kormányszóvivő a híreket közreadó internetes újság cikkére. László Boglár kijelentette: Gyurcsány Ferenc nem vesz és nem is kíván részt venni az államfőjelölés folyamatában.
Ezzel szemben az MSZP-ben mindenki a kormányfő szerepéről beszél, Suchman Tamás például tőle várja a megoldást. Ugyanakkor az is üzenetértékű, hogy Gyurcsány a köztársaságielnök-jelölésről tartott belső fórumokon (országos választmány, illetve kibővített elnökség) rendszeresen részt vesz. Egyik MSZP-s forrásunk lapunknak kifejtette: Gyurcsány Ferenc hibázik, amikor az őt felemelő párt véleményével szembehelyezkedik. A szocialistáknál ugyanis – legalábbis a tagság túlnyomó részében – még mindig Szili jelölésének adják a legnagyobb esélyt. A Köztársaság téren úgy vélik, hogy függetlenül a vezetésben tapasztalható, a kivárásra épülő magatartástól, a kongreszszus – a pénteki rendkívüli választmányi ülés után – az Országgyűlés elnökét államfőnek fogja jelölni. Informátorunk szerint, aki politikai jövőjére is gondol, az Szilit támogatja, mert „Gyurcsány után is van élet”. A mai napon egyébként koalíciós tárgyaláson, majd rendkívüli frakcióülésen foglalkoznak a kérdéssel.
Hiller István pártelnök tegnapi sajtótájékoztatóján kifejtette: az MSZP hivatalos jelöltje Szili Katalin házelnök. A politikus jobban örült volna annak, ha Suchman Tamás nem egy napilapban, hanem a választmány előtt fejti ki véleményét az elnökjelölésről (a képviselő pártszakadásról beszélt, ha az MSZP nem áll ki egyértelműen Szili támogatására), ugyanakkor úgy vélte, hogy nem kell a párt szétesésétől tartani. Suchman Tamás egyébként a Hír TV-nek nyilatkozva radikális véleményt fogalmazott meg a kisebbik kormánypárttal kapcsolatban. – Az SZDSZ-nek el kell tűnnie a magyar politikai közéletből, de legalább a parlamentből, ha újabb koalíciós válságot okoz a köztársaságielnök-jelöléssel – nyilatkozta a szocialista képviselő. Információink szerint az SZDSZ kibővített frakcióülésén – ahol az ügyvivő testület tagjai is részt vettek – lényegében egyetértettek a pártvezetés álláspontjával arra vonatkozóan, hogy Szili Katalin elfogadhatatlan államfőjelölt számukra. A tegnap éjszakába nyúló egyeztetésen az is elhangzott, hogy a szabad demokraták az MSZP kongresszusáig nem neveznek meg olyan jelöltet, akihez kifejezetten ragaszkodnának. Arra várnak, hogy az MSZP Szili mellett nevezzen meg egy konszenzusos jelöltet. Abban mindenesetre bízik az SZDSZ-frakció, hogy nem Horn Gyulát nevezi meg az MSZP Szili Katalin mellett köztársaságielnök-jelöltként. Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság tagja és Bárándy Péter volt igazságügy-miniszter elfogadható személy lenne az SZDSZ számára.
A kialakult konfliktusos helyzetért az SZDSZ és az MSZP egyaránt felelős – közölte az MSZP Baloldali Tömörülése és a Társulás a Szociáldemokrata Értékekért Platformja tegnap este. A nyilatkozatot a két vezető, Kiss Péter, illetve Vitányi Iván írta alá. Véleményük szerint biztosítani kell, hogy a szocialisták és a szabad demokraták közös jelöltje legyen a köztársasági elnök. A jelölés joga – teszik hozzá – az MSZP-t illeti, ehhez kérik és várják az SZDSZ támogatását.
Úgy tudjuk, hogy a Fidesz kétnapos, velencei, kihelyezett elnökségi ülésén is téma volt a köztársaságielnök-jelölés ügye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.