Ma egyesül a Magyar Demokrata Fórum és a Magyar Demokrata Néppárt. Utóbbi törpepárt feloszlatja magát, tagjaik átvonulnak az MDF országos gyűlésére, ahol kimondják a fúziót. Dávid Ibolya pártelnök korábban azt nyilatkozta, hogy a demokrata fórum valódi többpártrendszert szeretne, s nyitottak a jobboldali pártok felé.
Az MDF vezető politikusai szerint egy új jobbközép erőcentrum születhet. Szabó József, az MDNP elnöke optimistán azt mondta néhány hete, hogy az egyesülés nyolc százalékkal több szavazatot hozhat az MDF-nek. Ismert, a két politikai szervezet kilenc évig tevékenykedett külön. Az MDNP 1996. március 4-én alakult meg, miután az országgyűlési frakció csaknem fele kivált az MDF-ből azt követően, hogy Szabó Iván alulmaradt a pártelnökválasztáson Lezsák Sándorral szemben. Az 1998-as országgyűlési választásokon az MDNP csak a szavazatok 1,34 százalékát szerezte meg. Békejobb 2000 néven kezdeményezte az MDF, az MDNP és a Vállalkozók Pártja a mérsékelt jobboldali erők együttműködését 2000 elején, ám a demokrata fórum fokozatosan kihátrált belőle. Az MDNP 2001-ben a KDNP-vel, a Harmadik Oldal Magyarországáért Egyesülettel és a Zöld Demokratákkal Centrum párt néven hozott létre új tömörülést, amelyből az év elején kilépett.
A mai országos gyűlésen videoüzenet formájában köszönti a megjelenteket az Európai Néppárt frakcióvezetője Hans-Gert Pöttering, s az ülésre várják Markó Bélát, az RMDSZ, valamint Kasza Józsefet, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökét. Magyar parlamenti képviselőt nem hívtak meg az országos gyűlésre. Nem kizárt, hogy az MDF küldöttei döntenek a párt névváltoztatásáról is, bár várhatóan ezt egy későbbi időpontban teszik meg. Felmerült lehetőségként az MDF – Korszerű Konzervatív Párt, valamint az MDF – Konzervatív Párt elnevezés is.
*****
Lehullt a fátyol. A kalap mellett már a fátyol is lehullott Dávid Ibolyáról – reagált Csampa Zsolt országgyűlési képviselő, a Nemzeti Fórum tagja arra a hírre, amely szerint az MDF elnöke a parlament ügyrendi bizottságának e heti ülésén Csiha Judit MSZP-s képviselőre bízta távollétében szavazatát. Mint arról beszámoltunk, példátlan, hogy egy ellenzéki politikus felkérésére kormánypárti helyettesítsen bizottsági ülésen, ráadásul éppen azon, amelyiken az Apró–Gyurcsány-érdekkör milliárdjainak felkutatására létrehozandó, a Fidesz által kezdeményezett vizsgálóbizottságról szavaztak. A kormánypártok elhalasztották a döntést, úgy, hogy Dávid Ibolya szavazata is – Csiha jóvoltából – az elnapolást támogatta. Csampa Zsolt szerint az MDF maradéka már nyíltan közösséget vállal az MSZP-vel, éppen ezért nincs kétségük afelől sem, kit támogat majd a nyolctagú MDF-frakció az államfőválasztásnál is.
Antall Józsefre emlékeztek. „Keresztény Magyarországot akartam, mert csak annak van jövője” – idézte Boross Péter volt miniszterelnök Antall József születésének 73. évfordulója alkalmából a harmadik magyar köztársaság első szabadon választott magyar miniszterelnökének síremlékénél. Boross megemlékező beszédében Antall József törekvéseit párhuzamba állította II. János Pál pápa római temetésével, mint mondta: születésnap, születés és temetés dimenziója a keresztényi elvek alapján sajátos összekapcsolódást teremtenek. „A néhai miniszterelnök egy olyan üzenetet hagyott ránk, hogy vigyázzatok elveitekre” – mondta Boross. Antall számára a nemzet felemelése volt az irányadó parancs, húzta alá a politikus, hozzátéve: „Legyünk büszkék, hogy minket és bennünket Antall József terelt arra az útra, aminek elhagyása önbecsülésünket érintő hiba lenne.” A megemlékezésen részt vett a néhai kormányfő özvegye, Szabad György, az Országgyűlés volt elnöke, az MDF országos elnökségének több tagja és parlamenti képviselők, valamint az MDNP és az Antall József Baráti Társaság képviselői. Antall József történész és politikus, az MDF egykori elnöke 1990-től 1993. december 12-én bekövetkezett haláláig volt Magyarország miniszterelnöke. (B. B.) Fotó: máté péter