Kivonul a kabinet?

A társadalmi párbeszéd hiánya jellemzi az agrártörvény módosítását, és úgy tűnik, mintha a kormány ki akarna vonulni a mezőgazdaságból – nyilatkozta lapunknak Czerván György, a Fidesz szakpolitikusa. Az ágazat jövőjét meghatározó jogszabály megváltoztatásának részletes vitája most zajlik a törvényhozás előtt. Hetvenegy módosító indítvány érkezett a törvényhez, amiből csak négy volt kormánypárti.

Nagy Ottó
2005. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, mintha a kormány lassan megfeledkezne a mezőgazdaságról. Legalábbis ezt mutatja a szocialista képviselők hozzáállása az agrártörvény módosításához – nyilatkozta lapunknak Czerván György, a Fidesz szakpolitikusa, a mezőgazdasági bizottság tagja. A képviselő emlékeztetett rá, hogy a jelenlegi módosító javaslatokat nem előzte meg társadalmi párbeszéd, míg az érvényben lévő 1997-es agrártörvényt igen. – Nem értettünk egyet a módosítás irányával sem – folytatta Czerván György –, mert számunkra úgy tűnik, hogy a kormány ki akar vonulni a mezőgazdaságból. Míg a törvényben eddig a mezőgazdaság kiemelten fejlesztendő ágazatként szerepelt, addig most már csak fejlesztendőként gondolkodik róla a kabinet. Ráadásul kimaradt a tervezetből a hazai termékek védelme, megfeledkezett a kormány az agrárolló nyílásával kapcsolatos rendelkezésekről, pedig a helyzet romlása konkrétan kimutatható a statisztikai adatok alapján. Emellett a kormány által kialakított stratégiához nem rendeltek határidőket, ami megint csak azt mutatja, hogy lebegtetik az ágazat válságával kapcsolatos kérdéseket.
Czerván György elégedetlen azzal a passzussal is, amelyik meghatározza az agrárkifizetések reálértékét, mert a kormány az idei évet tekintené alapnak, ami a nemzeti támogatásokat nézve a legalacsonyabb mértéket jelenti. A Fidesz ezzel szemben azt javasolja, hogy a 2003-as évet tekintsék alapnak, amikor – még uniós kiegészítés nélkül – a legmagasabb volt az agrárbüdzsé mértéke. – Értehetetlen, hogy a szocialisták miért ragaszkodnak az alacsonyabb összeghez. Hiszen a nagyobb összegű nemzeti hozzájárulás segítségével enyhíthetők lennének mezőgazdaságunk hátrányai – tette hozzá a képviselő.
Az sem mindegy, hogy az FVM mikor terjeszti a parlament elé az előző évről szóló agrárjelentést – folytatta Czerván György –, mert ha azt a következő év költségvetésének beterjesztése előtt tennék, úgy ahogy ezt az 1997-es törvény is meghatározza, akkor a tapasztalatokat figyelembe lehet venni a kialakítandó agrárbüdzsé meghatározásánál. Mi azt javasoljuk, hogy az agrárjelentést a költségvetési vita előtt vagy azzal egy időben terjeszszék az Országgyűlés elé. Ellenkező esetben az előző év tapasztalatai nem építhetők be a következő év költségvetésébe, s nem lehet meglépni a szükségesnek tartott módosításokat sem. – Ha komolyan gondoljuk, hogy Magyarországon létjogosultsága van az agráriumnak, akkor nem így kellene hozzányúlni az ágazatot érintő törvényekhez, rendeletekhez. Nem elsorvasztani kellene velük az ágazatot, hanem ellenkezőleg, erősíteni, építeni – hangsúlyozta a honatya.
Az agrártörvényhez hetvenegy módosító javaslat érkezett, amelyekből mindössze négy volt kormánypárti. Az ellenzékiek közül csak tizenhetet támogatott a kormány – ismertette Czerván György, megjegyezve azt is, hogy az agrártörvény módosításának kérdése az elmúlt hetekben lezajlott gazdatüntetés miatt háttérbe szorult. Pedig egy lényeges kerettörvényről van szó, amely meghatározza a magyar mezőgazdaság jövőjét. Igaz, ez attól is függ, hogy a mindenkori kormányok menynyit tartanak be belőle.
Az SZDSZ képviseletében Kis Zoltán két – elfogadott – kiegészítést tett a tervezett módosításokhoz. Az egyik arról szólt, hogy az agrár-környezetgazdálkodást a Nemzeti fejlesztési tervvel együtt kell kezelni, mert a két terület elválaszthatatlan egymástól. A másik indítvány szerint a kormány nem csupán törekszik a törvény betartására, hanem köteles végrehajtani az abban foglaltakat. – A két kifejezés között jelentős különbség van, egyáltalán nem mindegy, hogy ebben a kérdésben miként fogalmazunk – mondta Kis Zoltán. Hozzátette, a tervezetet az összes módosítással együtt alkalmasnak tartja arra, hogy megoldja a mezőgazdaság problémáit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.