A kormány felhívja a honvédelmi minisztert a Magyarországon telepítendő NATO-radarállomás lehetséges helyszíneinek vizsgálatára „különös tekintettel a Zengőn történő megvalósításra” – olvasható abban a határozattervezetben, amelyet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök írt alá, és a kormányfő közvetlen környezetéből került lapunkhoz. A tervezet szerint megvalósítási és kivitelezési terveket úgy kell elkészíteni, hogy a radarállomás építése „legkésőbb 2006-ban megkezdődhessen”. A Zengő a Mecseki Tájvédelmi Körzet szigorúan védett része, amelyet 2002-ben az Európai Unió is elismert. Például azért, mert földünk bánáti bazsarózsa-állományának 90 százaléka itt él. Nem csoda, hogy a lokátor építése óriási tiltakozást váltott ki a környezetvédőkből, akik élőlánccal és folyamatos jelenléttel akadályozták meg a munkálatok megkezdését.
*
Úgy tűnt: sikerült megóvni a hegyet, az MSZP–SZDSZ-kormány még Medgyessy Péter miniszterelnöksége idején ígéretet tett arra, hogy újra áttekinti a helyzetet. Ezt akkor mindenki úgy fogta fel: a kabinet más helyet keres a lokátornak. A kormányfőváltás után az új vezetés arra hivatkozott: a harmadik radar helyszínének kiválasztásánál sokat nyom a latban, hogy a NATO nem finanszírozza a beruházást, ha az nem a Zengőn épül fel.
A környezetvédelmi szempontokat a tervezet úgy kívánja megjeleníteni, hogy „minimalizálni kell az élő fák kivágását”, „törekedni kell a minimális helyfoglalásra”, „a védett növények élőhelyeit károsodás nem érheti”. A kormány lezártnak tekinti a vitát, hiszen a tervezetben felhívja az illetékes szervek vezetőit, hogy „a beruházás előkészítésében és a kivitelezésben szorosan működjenek együtt”.

Ezzel a technikával bújtatják Magyar Pétert a mentelmi jog mögé