Négy iskola bezárásáról döntöttek

Mintegy száz pedagógus, diák és szülő tüntetése előzte meg a Fővárosi Közgyűlés tegnap délutánra meghirdetett ülését. A tanácskozás napirendjén többek között a márciusról elnapolt javaslat, négy szakközépiskola bezárása szerepelt. Az előterjesztést többórás, személyeskedésektől sem mentes vita után este fél tízkor név szerinti szavazással elfogadta az MSZP–SZDSZ-es többség.

2005. 04. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendhagyó módon már tegnap délután öt órakor megkezdődött a Fővárosi Közgyűlés hagyományosan minden hónap utolsó csütörtökére összehívott ülése. A város vezetői a sok napirendi ponttal indokolták a kétnapos tanácskozást, ám több ellenzéki képviselő szerint a már korábban is nagy port felvert iskolabezárások ügye miatt tették ilyen szokatlan időpontra a vitát. Megelőzően csaknem száz pedagógus, diák és szülő vonult át a Ferenciek teréről az Újvárosháza Váci utcai épülete elé, hogy ismét tiltakozzon a Bay Zoltán Elektronikai Szakközépiskola és Műszeripari Szakiskola, az Ihász Dániel Közlekedésgépészeti Szakközépiskola, a Móricz Zsigmond Műszaki Középiskola és a Podmaniczky Frigyes Közgazdasági Szakközépiskola jogutóddal történő megszüntetése ellen.
Most tiétek a döntés, jövőre a miénk lesz – hirdette a tüntetők egyik transzparense. A kiosztott szórólapok szerint különösen az elemi tájékoztatás hiánya, a diákok esélyegyenlőségének mellőzése és a pénz hatalma ellen tiltakoztak.
A közgyűlésen az elhúzódó napirendi vitát követően Schiffer János (MSZP) főpolgármester-helyettes ismét előterjesztette a márciusi ülésről elnapolt javaslatot. Mint kiegészítésében elmondta, a közgyűlés által 2004-ben elfogadott közoktatási intézkedési terv alapján vált szükségessé az intézmények megszüntetése. Hangoztatta, tény, hogy tizenhatezerrel csökkent a tanulólétszám 1997 óta, amikor először szervezték át a fővárosi szakképzési hálózatot. – A Fővárosi Munkaügyi Központ kimutatásai alapján az érintett iskolákban képzett szakmákban nagy a munkanélküliség. Emellett nem lehet becsukott szemmel elmenni – szögezte le a főpolgármester-helyettes.
– Schiffer János járt-e nyitott szemmel akárcsak egyik intézményben is? – tette fel a kérdést Zsinka László, a MIÉP frakcióvezetője, aki arra is kíváncsi volt, hogy tizenöt év alatt hány iskolát zártak be Budapesten, ez mekkora költségmegtakarítással járt, s hányan nem tudtak elhelyezkedni az érintett iskolák végzős diákjai közül. A felvetett kérdésekre azonban a képviselő nem kapott választ.
Pálinszki Antal, az oktatási bizottság szocialista elnöke azt mondta, hogy többször is egyeztetett az iskolákkal, az ülést a karzaton figyelő embereket pedig arra figyelmeztette: ne zajongjanak. Balczó Zoltán független képviselő javaslatára szót kapott Baskiné Lipka Gabriella, a Magyar Közoktatási Szakképzési Szakszervezet elnöke, aki cáfolta az előterjesztő állításait. Közölte, a javaslat nem felel meg a törvényi előírásoknak, és elmaradtak a kötelező egyeztetések is. – Amennyiben a közgyűlés elfogadja az iskolák bezárását, a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz fordulunk – jelentette ki a szakszervezeti vezető.
Ezt követően a fideszes Wintermantel Zsolt javasolta, hogy hallgassák meg az érintetteket is. Így három iskola nyolc képviselője egyenként négy percben kapott szót. Beszédeikben élesen bírálták az iskolamegszüntetéseket szorgalmazó baloldalt, s elítélték képviselőik közönyét csaknem ezer diák és több mint száz tanár sorsa iránt.
Az iskolabezárásokról szóló előterjesztés elfogadása után a képviselők döntöttek az Észak-pesti és a Belvárosi Térségi Integrált Szakképző Közhasznú Társaság létrehozásáról is.

*****
Csőd szélén a főváros? A 2006-os választások után az eladósodottságot és a csőd szélén való táncolást hagyatékozza utódaira Demszky Gábor főpolgármester – jelentette ki tegnap Hock Zoltán (MDF) fővárosi önkormányzati képviselő. Mint elmondta, a közgyűlés ma tárgyalja az önkormányzat 2004. év költségvetési gazdálkodásáról szóló beszámolót. Tovább folytatódik a költségvetés évek óta tartó átgondolatlansága és megalapozatlansága. A főváros tavalyi hitelállománya év végén már elérte a 90 milliárd forintot, s egyre nőnek a törlesztő kamatok. Az idén 10,6, 2006-tól 17,8, 2007-ben pedig már 19,7 milliárd forint lesz a törlesztés összege. Hock Zoltán szerint a legsúlyosabb hibát azzal követi el a városvezetés, hogy akárcsak az elmúlt tizenöt évben, most sincs átfogó stratégiája. Ismert, Demszky Gábor főpolgármester a beszámolóról kijelentette: Budapest jó évet zárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.