Szeméthegyek Sződön

Engedély nélküli szemétlerakóként működik a Pest megyei Sződ kellős közepén a tervezett faluközpont 1,5-2 hektáros területe, míg a település határában szintén illegálisan helyeznek el építési hulladékokat önkormányzati segédlettel – állítja egy helyi civil szervezet. Sződ polgármestere cáfolja a gyanúsítást, mondván: folyamatosan küzdenek a szemetelőkkel. Szerinte a tiltakozók fő célja, hogy megakadályozzák a falu fejlődését.

2005. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évek óta építési törmelékkel tölteti fel a sződi önkormányzat a tervezett faluközpont több mint másfél hektáros területét, s erre nincs környezetvédelmi engedélye – közölte lapunkkal Imrik Péter, a Kilátó-Rét Lakópark–Sződi Faluszépítő Egyesület alelnöke. Mint mondta, lakossági bejelentésből értesültek arról, hogy ide nemcsak sittet, hanem veszélyes anyagokat is tartalmazó szemetet és háztartási hulladékot is hordanak rendszeresen. A napokban egy másik környezetszennyezésre is fény derült.
Sződ és Göd határának közelében, a neveleki településrész belterületén mintegy 12 ezer négyzetméteres területről elhordják a termőföldet, és a helyén keletkező másfél méter mély teknőt szintén törmelékkel töltik fel – tette hozzá Imrik Péter.
– A faluszépítő egyesület tevékenysége messze áll a nevében foglaltaktól, s az önkormányzatot érintő támadások legfőbb célja a település fejlődésének, megakadályozása – fogalmazott kérdésünkre Hertel László, Sződ polgármestere. Tájékoztatása szerint a faluközpont területére művelődési, kulturális és sportlétesítményeket terveznek. – Az egykori lápos, nádas területet fel kell tölteni, s ezt indokolja a környező házak pincéinek vizesedése is. Erről külön engedélyt nem kértek, de már évekkel ezelőtt határozott róla a képviselő-testület. A lakosság egy része valóban illegális hulladéklerakónak használja a területet, de a szemetet közmunkásokkal rendszeresen elszállíttatjuk – magyarázta a polgármester. A település szélén történtekről elmondta: magántulajdonosok kértek engedélyt feltöltésre, amit meg is adtak. Az ügyben egyébként tegnap új egyezség született: a terület birtokosai csak földet használhatnak a munkához, sittet nem.
A tiltakozó civil szervezet szerint a hatályos jogszabályok alapján csak a környezetvédelmi szakhatóság adhat ki engedélyt az építési törmelék elhelyezésére. Ezt a Magyar Nemzetnek megerősítette Szabó Sándor, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség vezetője is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.