Kálvária a csepeli gerincúton

Második éve él embertelen körülmények között harmincöt csepeli család a 180 milliárd forintos fővárosi beruházással megépítendő szennyvíztisztítóhoz kapcsolódó gerincút nyomvonalán. A lakók elfogadhatatlanul alacsonynak tartják az ingatlanjaik kisajátításáért felkínált összegeket, miközben a területet az illetékesek elhanyagolják, halomban áll a szemét, s a környéket fosztogatók tartják rettegésben. A helyzetért a főváros és a XXI. kerületi önkormányzat baloldali vezetése egymást okolja.

2005. 05. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Demszky Gábor nem mond igazat – jelentette ki lapunknak Tóth Mihály, Csepel MSZP-s polgármestere, aki a csaknem egy évtizede ígért szennyvíztisztító-beruházással összefüggő fejlesztés, az úgynevezett gerincút megépítésével járó kötelezettségek teljesítésére szólította fel a főpolgármestert.
Mint arról beszámoltunk, a Fővárosi Közgyűlés múlt csütörtöki ülése idején az érintett tulajdonosok tüntettek, s ellenzéki kérelemre fel is olvasták petíciójukat a képviselők előtt. Akkor Demszky Gábor a csepeli önkormányzatra hárította a felelősséget, holott még 1993-ban személyesen ígérte meg: a főváros három éven belül megépíti az utat. Mint ahogy a szennyvíztisztító, a gerincút sem készült el az elmúlt tizenkét évben. A lakók szerint két éve kezdődött a kálvária, amikor az ingatlanok kisajátításáért olyan alacsony összegeket ajánlottak föl, amelyekből nemhogy másutt Budapesten, de Csepelen sem lehet lakást vásárolni. A gerincút nyomvonalába eső 132 ingatlan egy része bérlemény volt, őket a kerület elhelyezte. A tulajdonosok közül sokan feladták a küzdelmet, és elfogadták a kisajátítást, ám 24 ingatlanon élő öszszesen 35 család továbbra sem fogadja el, mint mondja, a kisemmizését.
– Amióta a huzavona tart, az illetékesek elhanyagolják a területet, halomban áll a szemét, s a várható bontás hírére a környéket ellepték a tolvajok és a fosztogatók is – állítják a Magyar utca, a Csőgyár utca és a Petőfi utca tiltakozó lakói, akik azt is kifogásolják, hogy a kerületi polgármester egy korábbi petíciójukat még csak el sem juttatta a főpolgármesterhez.
Az ügyben még 2003-ban megállapodás született Demszky Gábor és Tóth Mihály között. Eszerint a tulajdonok megszerzésének költségeit a főváros állja, a kerület pedig előkészítői, lebonyolítói feladatot vállal. Ezt a megállapodást értelmezik most eltérően az aláírók. Németh Szilárd fideszes országgyűlési képviselő szerint a gerincút megépítésének két akadálya van: Demszky és Tóth, akik úgy játszadoznak harmincöt család életével, mint macska az egérrel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.