Hacsak valami előre nem látható katasztrófa nem következik be, a hollandok még a franciáknál is nagyobb arányban utasítják majd el az Európai Unió alkotmányát megtestesítő szerződést, és ezzel a legtöbb politikai elemző szerint e majdnem félszáz oldal vastagságú dokumentumnak a sorsa a koporsó lesz. Ahhoz sem kell túlzott előrelátás, hogy előre megírjuk a holland vezetők, a brüsszeli establishment és az európai politikai elit nagy részének reagálását: „Tulajdonképpen nem történt semmi: minden megy a régiben, csupán nagyobb nehézségeket kell legyűrni.” De ahhoz sem kell mértéken felüli jóstehetség, hogy a fajsúlyosabb brit és francia lapok címoldalain megjelent azon címeket előre idézzük, amelyek az uniónak Brüsszelben elképzelt jövője szempontjából valóban megsemmisítő eredményét holnap reggel tárgyilagosan (a francia lapok) vagy kárörvendve (a jobboldali brit lapok) hirdetik.
A holland politikai elit tegnap abba az utolsó szalmaszálba kapaszkodott, hogy Németalföld népe van olyan „önálló”, hogy ne utánozza a franciákat, és ne vesse el az uniós alkotmányt. Holott minden jel arra utal, hogy keserűen csalódnak: a hollandokat a francia nem óhatatlanul felbátorítja, és még a korábbinál is többen szavaznak nemmel. A felmérések szerint a nem 57-60 százalékkal vezet, és a holland lapok nagy részének véleménye szerint ez az arány még nőhet is. Hogy miért szavaz a hollandok többsége nemmel? Mert – akár a franciák, ahogyan kiderült a felmérésekből – elegük van a dolgok jelenlegi állásából. Elegük van abból, hogy egy főre mérve ők az unió legnagyobb befizetői, miközben az euróra átállásnál – mint nemrégiben a hollandok megdöbbenésére kiderült – tíz százalékkal „verték át” őket, vagyis vagyonuk és megtakarításuk ma egytizedével ér kevesebbet, mint amikor még jól csengő holland forintban fizettek Amszterdamban és Hágában. A hollandok azonkívül mind hangosabban berzenkednek szuverenitásuk elvesztése ellen. A hollandok politikai vezetője, a liberális Jan Peter Balkenende miniszterelnök otthon legalább annyira népszerűtlen, mint Franciaországban a jobboldali Chirac elnök, és ha Balkenende azzal buzdította a hollandokat, hogy „adjanak leckét a franciáknak az igen szavazattal”, akkor annak annyi hatása lesz, mintha valaki a saját Heinekenük ivásától azzal akarná eltántorítani őket, hogy azt a franciák is kedvelik.
Dán elutasítás. A dán kormányfő visszautasította az európai alkotmány szövegének újratárgyalását, miután vasárnap a francia választók többsége nemet mondott a dokumentumra. Anders Fogh Rasmussen kedden kiadott sajtónyilatkozatában leszögezte: Dánia azt akarja, hogy a 25 tagállam egyértelmű döntést hozzon az európai alkotmány ratifikálási folyamatáról a június 16–17-én esedékes csúcsértekezleten. A kis skandináv országban szeptember 27-én rendeznek népszavazást az alkotmányról. (MTI)