A gyesen lévő kismamák munkavállalási lehetőségét munkakényszerré változtatnák a kabinet tervezett családpolitikai intézkedéseinek egyes elemei – mondta Harrach Péter (Fidesz). Ezt annak a kormányzati elképzelésnek a kapcsán közölte, amely szerint a gyes második és harmadik évében a kormány csökkentené a támogatás összegét. Hangsúlyozta, a gyesnek éppen az a lényege, hogy három évig a gyermeke mellett maradhasson az anya, még ha mellette dolgozik is részmunkaidőben a második, illetve a harmadik évben. Bírálta azt a tervet is, ami a gyermekek után járó adókedvezmény, a kiegészítő családi pótlék, azaz a rendszeres gyermekvédelmi támogatás összege, valamint a családi pótlék összevonását célozza úgy, hogy a három elemet a munkajövedelem alapján differenciáltan, családi pótlék rendszerben juttatnák el a családokhoz. Ezáltal – érvelt Harrach – a munkajövedelemmel rendelkezőktől elvonnának, és az azzal nem rendelkezők felé irányítanák a támogatást.
Vidorné Szabó Gyöngyi (MSZP) szerint tévesek Harrach értesülései, sem a kormány, sem a kormánypártok nem támogatnak olyan javaslatot, amelynek következtében csökkenne a gyes összege. – Megszüntetjük a perverz újraelosztás rendszerét, és nem engedjük el azok kezét sem, akikről a Fidesz csak lenézően és becsmérlően tud beszélni – közölte.
Csizmár Gábor munkaügyi miniszter azt mondta: a kormány szándéka a foglalkoztatás korlátainak a felszabadítása, így amit a fideszes képviselő állít, az a „fantáziájának a szüleménye”.
Merészebb lépéseket várnak a szabad demokraták. Az SZDSZ ugyan egyetért a száz lépés programjának eddig bejelentett részeivel, de az egészségügy és az adórendszer átalakítása terén nagyobb, merészebb lépéseket szorgalmaz. Kuncze Gábor pártelnök szerint viták vannak a koalíciós pártok között a tekintetben, hogy az egészségügy finanszírozási rendszerét milyen radikálisan alakítsák át. A szabad demokraták a több-biztosítós modell bevezetését akarják – tette hozzá. Az adórendszerről szólva a pátelnök a balti államokhoz, valamint a szlovákiaihoz és a romániaihoz hasonló, egykulcsos személyi jövedelemadót tartana megfelelőnek.