Perre mennek a paloták lakói

Bíróságon támadják meg a világörökségi védettség alatt álló Andrássy úti paloták, műemléki házak privatizációját mintegy féltucatnyi ingatlan korábbi önkormányzati bérlői. Állítják: Terézváros önkormányzata törvényben biztosított jogaik ellenére adta el őket az épületekkel együtt. Eközben a VI. kerületi Fidesz gyanúja szerint az ügyletek során bűncselekmények sorát követték el, ezért a nyomozó hatóságokhoz fordulnak.

2005. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismeretlen tettes ellen a napokban nyújtjuk be a feljelentést a terézvárosi önkormányzat azon ingatlaneladásai ügyében, amelyeknél felvetődhet az okirat-hamisítás és a csalás gyanúja – nyilatkozta lapunknak Gyenge Zsolt VI. kerületi fideszes önkormányzati képviselő.
Mint arról beszámoltunk, a világörökség részeként nyilvántartott Andrássy úti műemléki házak, paloták közül több mint fél tucat épületet lakókkal együtt értékesített az önkormányzat pályáztatás nélkül. Az eljárást az Állami Számvevőszék (ÁSZ) is kifogásolta, a kerületi ellenzék pedig azt állítja, hogy Terézváros MSZP–SZDSZ-es vezetése sorozatos törvénysértést követett el.
Fürst György szocialista alpolgármester szerint új önkormányzati vagyonrendeletet készítenek, azonban az eladásokat ez nem érinti. Az ügyben Battha Pál, a Lakásbérlők és Lakók Egyesülete elnöke a fővárosi önkormányzat kezdeményezésére alakult Lakáspolitikai Szakmai Kollégium minapi tanácskozására meghívta a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) szakembereit, akik azonban nem mentek el a fórumra. A jelen lévő lakók megerősítették: a fejük fölött kötött privatizációs szerződések megtámadását tervezik, az első pereket már elindították. Jogászaik szerint van esélyük, ugyanis a vevőket még egy tulajdoni lapra sem jegyezték be tulajdonosként. Battha állítja: a lakástörvény alapján a bérlőket elővásárlási jog illeti meg, de nem élhettek vele.
A lakók a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz és a KÖH elnökéhez, Varga Kálmánhoz fordultak a szerintük jogtalan privatizáció miatt. Kérdésükre mindkét hivatal megerősítette: a műemléki ingatlanok eladásához való hozzájárulás nem közigazgatási ügy. A válaszlevél arra nem tér ki, hogy az Andrássy úti paloták esetében a KÖH milyen indokok alapján járult hozzá az elidegenítéshez, s az új tulajdonosok milyen garanciákat adnak a világörökség védelmére.



Aláírások az uszodáért. Az újpesti uszoda privatizálásától tart a fővárosi Fidesz–MKDSZ-frakció. Wintermantel Zsolt frakcióvezető-helyettes szerint elfogadhatatlan, hogy gazdaságossági szempontokra hivatkozva a létesítmény a leginkább frekventált időszakokban, hétvégenként és reggelenként ne legyen nyitva. Megjegyezte: a Demszky Gábor által hangoztatott, „Budapest fürdőváros” szlogen a tettekben nem nyilvánul meg. Logikátlannak nevezte, hogy az újpesti uszodát éppen abban az időben tartsák zárva, amikor a legtöbben használnák. Ráadásul a környéken máshol nincs lehetőség úszásra. Az uszoda látogatói aláírásgyűjtésbe kezdtek. (P. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.