Ismeretlen tettes ellen a napokban nyújtjuk be a feljelentést a terézvárosi önkormányzat azon ingatlaneladásai ügyében, amelyeknél felvetődhet az okirat-hamisítás és a csalás gyanúja – nyilatkozta lapunknak Gyenge Zsolt VI. kerületi fideszes önkormányzati képviselő.
Mint arról beszámoltunk, a világörökség részeként nyilvántartott Andrássy úti műemléki házak, paloták közül több mint fél tucat épületet lakókkal együtt értékesített az önkormányzat pályáztatás nélkül. Az eljárást az Állami Számvevőszék (ÁSZ) is kifogásolta, a kerületi ellenzék pedig azt állítja, hogy Terézváros MSZP–SZDSZ-es vezetése sorozatos törvénysértést követett el.
Fürst György szocialista alpolgármester szerint új önkormányzati vagyonrendeletet készítenek, azonban az eladásokat ez nem érinti. Az ügyben Battha Pál, a Lakásbérlők és Lakók Egyesülete elnöke a fővárosi önkormányzat kezdeményezésére alakult Lakáspolitikai Szakmai Kollégium minapi tanácskozására meghívta a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) szakembereit, akik azonban nem mentek el a fórumra. A jelen lévő lakók megerősítették: a fejük fölött kötött privatizációs szerződések megtámadását tervezik, az első pereket már elindították. Jogászaik szerint van esélyük, ugyanis a vevőket még egy tulajdoni lapra sem jegyezték be tulajdonosként. Battha állítja: a lakástörvény alapján a bérlőket elővásárlási jog illeti meg, de nem élhettek vele.
A lakók a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz és a KÖH elnökéhez, Varga Kálmánhoz fordultak a szerintük jogtalan privatizáció miatt. Kérdésükre mindkét hivatal megerősítette: a műemléki ingatlanok eladásához való hozzájárulás nem közigazgatási ügy. A válaszlevél arra nem tér ki, hogy az Andrássy úti paloták esetében a KÖH milyen indokok alapján járult hozzá az elidegenítéshez, s az új tulajdonosok milyen garanciákat adnak a világörökség védelmére.
Aláírások az uszodáért. Az újpesti uszoda privatizálásától tart a fővárosi Fidesz–MKDSZ-frakció. Wintermantel Zsolt frakcióvezető-helyettes szerint elfogadhatatlan, hogy gazdaságossági szempontokra hivatkozva a létesítmény a leginkább frekventált időszakokban, hétvégenként és reggelenként ne legyen nyitva. Megjegyezte: a Demszky Gábor által hangoztatott, „Budapest fürdőváros” szlogen a tettekben nem nyilvánul meg. Logikátlannak nevezte, hogy az újpesti uszodát éppen abban az időben tartsák zárva, amikor a legtöbben használnák. Ráadásul a környéken máshol nincs lehetőség úszásra. Az uszoda látogatói aláírásgyűjtésbe kezdtek. (P. G.)