Budapest belső városrészeiben a gépjárműforgalom azonnali korlátozására van szükség, ugyanis a levegőben található por 10 mikrométernél kisebb részecskéi (PM 10) az életünket veszélyeztetik – kéri Demszky Gábor főpolgármestertől az Európai Unió 1996-os irányelvére s az előírásokat átvevő 2001-es, három miniszter által aláírt hazai rendeletre hivatkozva öt civil szervezet – a Levegő Munkacsoport, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Rügyecskék Alapítvány, a Védegylet és a Zöld Fiatalok. A környezetvédők gázálarcban, kinagyított térképekkel, megdöbbentő adatokat tartalmazó táblákkal vonultak a múlt pénteken a Főpolgármesteri Hivatal elé, tiltakozva az ipari tevékenységből és a közlekedésből eredő porszennyezettség magas foka miatt. A civilek a figyelmeztető levelüket szerették volna átadni Demszky Gábornak, aki helyett Szaszovszky Ferenc, a környezetvédelmi ügyosztály egyik alosztályvezetője jelent meg. A hivatalnok szerint a fővárosnak hatályos rendelete van a füstködriadó elrendelésének szabályairól, s az abban meghatározottak szerint a főváros levegőjének szennyezettsége nem nagy. Szaszovszky úgy tudja, őszre készül egy intézkedési terv, ám a felvetett problémával kapcsolatban nem kaptak még miniszteri utasítást.
Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke a levelet ismertetve kijelentette: az EU vonatkozó irányelve 2005-ben legfeljebb 35 olyan napot enged meg, amikor a PM 10 koncentrációja határérték felett lehet egy mérőállomáson. Ebben az évben Budapesten a Baross téri mérőállomás már március 16-án a harminchatodik határérték (50 mikrométer/köbméter) feletti napot mérte. A szennyezés mértéke gyakran meghaladja a határérték négy-ötszörösét is.
– A katasztrofális állapot ellenére a fővárosi önkormányzat a mai napig nem készítette el intézkedési tervét, amelyen kívül számos olyan döntést is hozhatna, amely csökkenti a levegőszennyezést. A budapestieket nem tájékoztatják arról sem, hogy mekkora veszély fenyegeti őket – emelte ki Lukács András.
Simon Gergely, az egyik demonstráló beszédes térképet emelt a magasba: Európában 300 ezer ember hal meg évente a jogszabályokban előírt mikrométernél negyedannyival is kisebb, tehát a PM 10-nél még mérgezőbb szennyező részecskék (PM 2,5) következtében. Az Európai Bizottság felkérésére – a Tiszta levegőt Európának elnevezésű uniós program részeként – átfogó elemzés készült a légszennyezésnek a környezetre és az emberi egészségre gyakorolt hatásairól. Kiderült, hogy a jelenlegi szennyezési szint mellett egy átlagos magyar ember több mint egy évet veszít az életéből a PM 2,5 részecskeszenynyezés miatt. Európában a harmadik legrosszabb helyet foglaljuk el, Budapesten a várható életvesztés pedig elérheti a három évet is.
Bakonyi Tibor, az illetékes főpolgármester-helyettes érdeklődésünkre lapunktól néhány nap türelmet kért a válaszra. Mint elmondta: egyelőre még értékelik a civil szervezetek adatait, és összehasonlítják azokat a hatályos jogszabályokkal.
A korábbi uniós példák alapján a magyar civil szervezetek mostani fellépése új fejezetet nyithat a hazai környezetvédelemben. A régi EU-tagállamok nagyvárosaiban Budapesthez hasonlóan sok éven át folyt parttalan vita a közlekedés átalakításáról, s éppen a levegőszennyezettségi irányelvek tettek pontot annak végére. A szigorú előírásokat ugyanis sok helyen – például Párizsban – csak jelentős forgalomcsillapítással lehetett elérni.
A TEK fogja megteremteni a nyugati vezetők biztonságát a budapesti diplomáciai csúcson