Nem lesz váltás a főépítészi poszton – ezt Tiba Zsolt főjegyző nyilatkozta lapunknak cáfolva Bőhm Andrást, az SZDSZ fővárosi frakcióvezetőjét. Leszögezte: a városvezetés nem kíván megválni a kiváló szakemberként tevékenykedő Schneller Istvántól. A városvezetés ebben a kérdésben Demszky Gábor főpolgármester és jómagam – mondta a főjegyző. Egy hivatalnok leváltásáról kizárólag a munkáltató, vagyis a főjegyző rendelkezhet. Arra az esetre azonban, ha mégis változás történne a poszton, információink szerint a többször bírált Kálvin téri üvegpaloták egyik tervezője, Z. Halmágyi Judit a legesélyesebb.
Politikai és szakmai körökben nemcsak az ő, hanem a főképp szocialista támogatottságú Fegyverneki Sándor nevét is emlegetik, aki Angyalföld főépítésze volt, most pedig az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal elnökhelyettese. Tegnap először hangzott el nyilvánosan koalíciós politikus részéről, hogy az eddigieknél jobban kell figyelni az építészszakma, a kulturális és a civil szféra véleményére, amelyek változást, más építészeti felfogást szeretnének Budapesten.
Bőhm András kérdésünkre megerősítette, Schneller István várhatóan annak a tanácsadó testületnek lenne a tagja, amely az új főépítésszel együtt dolgozna a Városházán. Ebben az „azonosan gondolkodó” építészek és a kulturális szférában tevénykedők kapnának helyet. Bírálta azokat az MSZP-s politikusokat, akik aláírásgyűjtésbe kezdtek a szerinte megvesztegethetetlen, munkájához értő Schneller István eltávolítása érdekében. A főépítészt kezdetben az MSZP, illetve több kerületi polgármester bírálta, mert szerintük gátat szab a fejlesztéseknek és övezetátsorolásoknak, ám most már a szabad demokraták álláspontja is változott. Ismert az is, Lakos Imre az SZDSZ budapesti elnöke, fővárosi képviselő a XI. kerület testületi ülésen édesapja kirúgásával fenyegette meg Schneller Domonkos fideszes képviselőt.
Kiviszik a hasznot. Értesülésünk szerint a tavalyi év után hárommilliárd forintos osztalékot visz ki az országból a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) Rt. német–francia kisebbségi, ám számos előjogokkal felruházott tulajdonosa. Ezzel a tétellel együtt a befektetők lényegében akkora pénzhez jutottak, mint amekkora a cég részvénycsomagjának vételára volt, így a következő 17 évben extraprofitra számíthatnak. Zsinka László (MIÉP), az FCSM felügyelőbizottságának tagja szerint a privatizáció merénylet volt a budapestiek ellen.
n
Átvert budapestiek? A korábban említett 18 milliárd forintos önerő helyett több mint 50 milliárdot szed be a budapesti lakosságtól a városvezetés a csatornázási díjból a Központi Szennyvíztisztító beruházásfinanszírozására – mondta tegnap Kupper András, a fővárosi Fidesz frakcióvezetője. A politikus szerint a városvezetés megint átverte a budapestieket. (P. G.)