Az újságírók között kaparós sorsjegyeket osztott szét tegnap Kupper András, a fővárosi Fidesz–MKDSZ-frakció vezetője, érzékeltetve: Budapesten is így dönt a várost irányító baloldali koalíció június végén a huszonnégy önkormányzat közötti forrásmegosztásról, csaknem 150 milliárd forint sorsáról.
– Elképesztő javaslatok születtek, így például Óbuda csaknem másfél milliárd forinttal többet, míg Csepel mintegy 800 millió forinttal kevesebbet kapna az első előterjesztés alapján – mondta Hutiray Gyula, a fővárosi pénzügyi bizottság fideszes tagja.
Ismeretes: a fővárosi, illetve a 23 kerületi önkormányzat tavalyig minden évben hosszas huzavona után tudott csak megegyezni az őket osztottan megillető szja-ból, illetve az iparűzési adóból származó bevételekről. Egy 2003-as törvény azonban előírja a minden év elején meghatározott összegek félévi korrekcióját. Az ellenzék szerint viszont akkora káosz alakult ki, hogy mindenki jobban járna, ha a februárban elfogadott forrásmegosztás megmaradna, s az MSZP– SZDSZ-es vezetés inkább a törvény módosítását kezdeményezné.
– A jogszabály megköti a kezünket, a kerületek pedig rendre eltérő adatokat közölnek – hangsúlyozta Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes.
Derce Tamás, Újpest független polgármestere szerint a kormányzat és a főváros vezetőinek tehetségtelensége szembeállította a kerületeket egymással. – Perre megyünk, ha most, menet közben módosítanak a szabályokon – közölte Tarlós István, Óbuda-Békásmegyer független polgármestere. Ezzel szemben Szabados Ákos (MSZP) pesterzsébeti polgármester, a Külső Kerületek Szövetsége soros elnöke közölte: a forrásmegosztás korrekciójának elhalasztását, átdolgozását kezdeményezik.
Tüntetés Terézvárosban. Petíciót adtak át tegnap a privatizált Andrássy úti paloták lakói Verók István szocialista polgármesternek azon a tüntetésen, amelyet a VI. kerületi önkormányzat épülete előtt tartottak, mert a műemléki védettségű házakat egyben, a lakókkal együtt értékesítették, s a bérlők sorsa bizonytalanná vált. A polgármester együttműködést ígért, azonban a pályázat nélküli eladásokat korábban az ÁSZ is kifogásolta, az ellenzék pedig feljelentést tett a privatizációs ügyekben.
Margitszigeti favita. Egy speciális géppel tizenkét fa átültetése kezdődött meg tegnap a Margitszigeten, a Hajós Alfréd uszoda mögött, ahol öszszesen negyven fát vágnak ki a 2006-os úszó Eb megrendezése érdekében. A Nemzeti Sporthivatallal megegyező Zöld Demokraták Szövetsége bemutatta a hatóságok jogerős engedélyeit, amelyeket viszont a Mozgalom a Margitszigetért Egyesület bíróságon támadott meg. Az építkezéshez várhatóan augusztusban látnak hozzá.