Margitszigeti veszedelem

Jogerős engedélyek alapján a múlt héten gyakorlatilag megkezdődött a margitszigeti Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda bővítése, ennek okán a Zöld Demokraták Szövetsége az építkezés helyszínéről tizenkét fát átültetett a sziget más pontjaira. Az állami beruházás kivitelezésre közbeszerzési eljárást hirdettek, azonban a Mozgalom a Margitszigetért más civil szervezetekkel együtt bírósághoz fordult.

2005. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország egyik legzöldebb beruházásaként jellemezték a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda bővítését a múlt hét csütörtökén a Zöld Demokraták Szövetsége képviselői, akik tizenkét fát ültettek át az uszoda mögötti területről a Duna-partra, illetve a szomszédos parkba. Erdei Csaba, a szervezet ügyvivője szerint a 2006-os úszó Európa-bajnokság megrendezéséhez szükséges fejlesztés során eredetileg 54 fát kellett volna kivágni, ám az általuk, illetve más környezetvédelmi szervezetek közreműködésével kidolgozott koncepcióval sikerült egy tucat növényt megmenteni. A helyszínen tartott faáttelepítési bemutatón egy nyárfát emeltek ki gyökerestül egy speciális géppel. – A törvényi előírásoknál 150 fával többet ültethetünk el pótlásként a szigeten és a XIII. kerületben – mondta az ügyvivő, aki szerint az is eredmény, hogy az új uszodarészen elhelyezendő szennyvíztisztító konténer az egész létesítmény szennyvizét tisztítja majd, s a zöldek végig ellenőrizhetik a kivitelezést, amelyre már minden engedély jogerőssé vált.
Ezzel szemben a Mozgalom a Margitszigetért (Momart), az Asztmás Betegek Országos Szövetsége, valamint a Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület bíróságon támadta meg a XIII. kerületi hatóság építési engedélyét jóváhagyó másodfokú döntést. Az engedélyek kiadását megelőzte a fővárosi önkormányzat tulajdonosi hozzájárulása. A kerületi polgármesteri hivatal építési osztálya május 2-i határozatával részletesen szabályozta az érintett fák átültetését, illetve kivágását, továbbá az építkezés feltételeit. A civil szervezetek fellebbezését elutasítva, június 2-án az engedélyt azonnal végrehajthatóvá nyilvánította a Fővárosi Közigazgatási Hivatal. A dokumentum szerint mindennek fő indoka, hogy az Eb elmaradása súlyos sportdiplomáciai hátrányokat eredményezne, negatívan befolyásolná hazánk megítélését, s jelentős anyagi és erkölcsi kárt okozna nemzetünknek.
Mint azt korábban megírtuk, a 2,2 milliárd forintos beruházás helyszíne az eredeti tervek szerint a lágymányosi egyetemi központ lett volna. Csakhogy az elképzeléseket tavaly áprilisban felülírta Gyurcsány Ferenc akkor még sportminiszter és Gyárfás Tamás médiavállalkozó, a Magyar Úszószövetség elnöke, s végül a jelenlegi miniszterelnök a margitszigeti helyszínt támogatta.
Domoszlai László, a Momart ügyvivője kijelentette: nem igaz, hogy csak fakivágásokkal és egy ivóvízkút megszüntetésével lehet beruházni. – Félő, közpénzen, közterületen magántulajdont építenek föl, s a beruházás veszélye, hogy precedenst teremthet a Margitsziget elkótyavetyélésére – fogalmazott Domoszlai.
Endrédy István (Fidesz– MKDSZ), a Fővárosi Közgyűlés városképvédelmi bizottságának elnöke szerint a tulajdonosi hozzájárulással a városvezetés lemondott beleszólási jogáról. A politikus szerint egyetlen megoldás a jövőre nézve, ha országos természetvédelmi területté nyilvánítják a Margitszigetet. Az ügyben ősszel várható döntés.
A Nemzeti Sporthivatalnál megtudtuk, a létesítmény jövője rendezett, miután a Fővárosi Közgyűlés az év elején elfogadta a használati megállapodást, amely szerint egy százszázalékos állami tulajdonú gazdasági társaság kaphat itt tulajdonosi jogokat. A közbeszerzési eljárás után a majdani kivitelező augusztus végén kezdheti meg a munkálatokat. Addig elvégzik a szükséges régészeti feltárásokat, és kivágják az arra ítélt fákat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.