Podmaniczky-program és plazaépítés

Száznál is több napirendi pontot tárgyal a Fővárosi Közgyűlés a nyári szünet előtti utolsó, kétnapos ülésén, amely tegnap kezdődött. A koalíciós többség szavazataival elfogadták az úgynevezett Podmaniczky-programot, Budapest kilencéves fejlesztési tervét. Az ülést megelőzően tüntetők vonultak az új Városháza elé, tiltakozva a Kőbánya-Kispest metróállomás mellé tervezett bevásárlóközpont építése ellen.

2005. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú napirendi vita előzte meg a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülését, ugyanis a képviselőknek két nap alatt több mint száz előterjesztésről kell dönteniük. Zsinka László, a MIÉP frakcióvezetője szerint képtelenség akár csak egy nap alatt is elolvasni azt a többkötetnyi javaslatot, amelyet a képviselők zöme tegnap reggel kapott kézhez.
Az első napirendi pontok között szerepelt Budapest középtávú városfejlesztési terve, amelyet Podmaniczky-programnak neveztek el. Demszky Gábor főpolgármester közölte: két hónap alatt számtalan fórumot tartottak, de sajnálatosan csak kevesen érdeklődtek a terv iránt, amely kilenc év alatt zömmel EU-pályázatokból 700 milliárd forintos fejlesztést jelentene a városnak. Schneller István főépítész a tervet úgy jellemezte, hogy nincs benne új elem, de a 4-es, majd az 5-ös metró megépítésére, a belváros átalakítására, Buda központjának rendezésére, új óbudai területek fejlesztésére, a keleti városrész rehabilitációjára készült program megvalósítható. Utóbbi kijelentést kétségbe vonta Sasvári Szilárd (Fidesz–MKDSZ), aki szerint a javaslat nem tartalmaz a feladatokhoz sorolt konkrét összegeket, és határidőket sem. – Ez egy választási program, olyan elemekkel, amelyeket már rég meg kellett volna csinálni – tette hozzá a fővárosi képviselő. A koalíciós többség végül 42 igen, 12 nem szavazattal 5 tartózkodás mellett elfogadta az előterjesztést.
Az áprilisi és a májusi közgyűlésekhez hasonlóan a tanácskozás előtt tegnap is tüntetők fogadták a fővárosi politikusokat. A többtucatnyi demonstráló a XIX. kerületi metróállomás környékének beépítése ellen tiltakozott, ugyanis a több mint öthektáros területre egy nagy bevásárlóközpontot terveznek. A hatályos városközponti szabályozási terv megváltoztatását a kerületi önkormányzat kezdeményezte. A Kispesti Polgári Szövetség civil szervezet elfogadhatatlannak tartja, azt az elképzelést, amely az egykori BKV- pálya és a mellette lévő napközistábor területének beépíthetőségét 85 százalékban határozná meg. A környéken élők attól tartanak, hogy a lakásaik közvetlen közelében kiépítendő főútvonal tönkretenné életüket, a környékbeli kiskereskedők pedig csődbe mennének. Információink szerint többek között egy Tesco és egy OBI áruház is idekerülne. Demszky Gábor a tüntetőknek azt ígérte, ő nemmel szavaz az ügyben, de a fővárosnak nincsenek milliárdjai a fejlesztésre, márpedig a jelenlegi lepusztult állapotok tarthatatlanok.
A tiltakozók képviselői felszólalhattak a tanácskozáson, és ott a javaslat elutasítását kérték. A közgyűlés végül a szabályozási terv módosítását elutasította, a kerület által elkészíttetendő új tervet is a fővárosi képviselők hagyják majd jóvá.
A Fővárosi Közgyűlés még tegnap módosította a IV., a XV., a XVI., és a XXIII. kerületet érintő M0-s útszakaszok szabályozási terveit. A vitában elhangzott: a XVI. kerületi polgárok megnyugtatására a főváros tartson tájékoztatót az ott élőknek, akik a múlt héten tiltakoztak az autóút nyomvonala ellen. A képviselők holnap tárgyalnak többek között a taxidrosztok létesítéséről, használatáról és üzemeltetési rendjének módosításáról, a fővárosi hulladékgazdálkodás intézkedési tervéről, a 2006-os és a 2007-es útfelújítási programról, illetve annak ez évre hozott első üteméről. Döntés várható a 4-es metró beruházásához szükséges szerződések elfogadásáról, a lakóépületek szeméttárolóinak szagtalanításáról, egy új Orczy-kerti park építéséről, és a BKV Rt. szolgáltatási szerződésének felülvizsgált mellékleteinek jóváhagyásáról. Ugyanakkor levették napirendről a taxizás fix árait meghatározó rendelet tervezetét és nem tárgyalnak arról az MDF-es javaslatról sem, amely Budapest frekventált pontjairól kitiltaná a koldusokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.