Fittyet hánytak a bírói tiltásra

Hiábavalónak látszik a Fővárosi Bíróságnak a margitszigeti uszodabővítés ügyében június 22-én hozott, az építési engedély azonnali végrehajtását felfüggesztő döntése, a kivágásra ítélt 42 fa zömének sorsa a múlt héten megpecsételődött. A jogerős közigazgatási hivatali határozat ellen felülvizsgálati kérelmet benyújtó civil szervezet azt kívánja bebizonyítani, hogy nemcsak a kivágott, hanem a tucatnyi átültetett fát is pusztulásra ítélték a beruházók.

2005. 07. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Soron kívül, július 15-re tűzte ki a Fővárosi Bíróság a tárgyalást a margitszigeti Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda bővítése építési engedélyének ügyében. A Mozgalom a Margitszigetért Közhasznú Egyesület (Momart) a Fővárosi Közigazgatási Hivatal jogerős határozata ellen nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, arra hivatkozva: nyomós közérdek, hogy a 2006-os úszó Európa-bajnokság megrendezése érdekében végzett munkálatok során kivágásra ítélt, pótolhatatlan, koros, de egészséges fák továbbra is telepítésük helyén szolgálják az egészséget. A bíróság olyan méltánylást érdemlő körülménynek értékelte a beadványt, hogy az ügy első tárgyalási napjáig felfüggesztette a másodfokú hatóság azonnali végrehajthatóságról szóló határozatát.
Mint azonban arról a Magyar Nemzet beszámolt, a 42 kivágandó fa többségét (a bírósági tiltást követően) eltávolították a beruházás helyszínéről, ahol az ott dolgozók tájékoztatása szerint régészeti feltárások kezdődtek.
Sipos Béla, a Momart alelnöke felháborodva hívta föl múlt pénteken lapunkat, hogy az uszoda mögötti területen már halomban állnak a kivágott fák.
– Nem tudtunk a bírósági felfüggesztésről, nekünk is a civil szervezet képviselője faxolta el a végzést. Az ügyben alperesként a közigazgatási hivatal szerepel, azonban furcsa, hogy az első fokú hatóságot még csak nem is értesítik – állította lapunknak Csonka Tamás, a XIII. kerületi önkormányzat építési osztályának vezetője. Hozzátette: a beruházók már korábban bejelentették a fák kivágását, míg 12 növényt június közepén átültettek.
A Momart azért kérte a végleges építési engedély végrehajtásának felfüggesztését, mert az az egyesület szerint visszafordíthatatlan környezeti kár bekövetkezését akadályozná meg. – Több mint félszáz egészséges fa nem pusztulna el értelmetlenül, mert az értelmetlenséget a bírósági eljárásban bizonyítani tudnánk – olvasható a keresetben. Az élő fák kivágása a Momart szerint közérdekbe ütközik, mivel az sem egészségügyi okokkal, sem az állomány sűrűségével, csupán a tervezett beépítéssel indokolható.
Csemez Attila professzor, mérnök, a Corvinus egyetem tanárának a keresetlevélhez csatolt szakvéleménye leszögezi: az átültetett növényekre – lombos fejlődési szakaszukban – biztos pusztulás vár. A professzor mindezt egyenesen ökológiai tévcselekedetnek nevezte.
Korában megírtuk, hogy a Zöld Demokraták nevű politikai formáció vállalta a faátültetés szakmai és civil felügyeletét. Az nem derült ki, hogy mindezért kaptak-e ellentételezést a beruházóktól. A tömörülés a Centrum Párt egyik alapítója, amely az előző választások előtt semlegességet hirdetett, majd a második fordulóban a legtöbb választókörzetben a szocialisták támogatására buzdította híveit.
Ismert, a 2,2 milliárd forintos margitszigeti beruházás helyszíne az eredeti tervek szerint a lágymányosi egyetemi központ lett volna. Csakhogy az elképzeléseket tavaly áprilisban felülírta Gyurcsány Ferenc akkor még sportminiszter és Gyárfás Tamás médiavállalkozó, a Magyar Úszószövetség elnöke, s végül a jelenlegi miniszterelnök a margitszigeti helyszínt támogatta. Ezt követően az illetékes hatóságok – igaz, jogtalanságok sorozata árán –, de kiállították a szükséges engedélyeket. Például – a magyar vízügy történetében először – hozzájárultak egy tízezer embert egészséges ivóvízzel ellátó csápos kút eltömedékeléséhez.
Az állami fejlesztést felügyelő Nemzeti Sporthivatal illetékesei lapunk többszöri megkeresésére sem kívántak reagálni a fejleményekre. Korábban azt közölték, hogy a közbeszerzési eljárás lezárultával, augusztusban kezdődhet az építkezés.




Volt egyszer egy Tabán. Kivágták a fákat a budai Tabánban, a Rác fürdő szomszédságában, s ezzel kezdetét vette az évek óta tiltakozásokkal övezett luxusszálloda-beruházás. Az építkezés a háború után, a lebombázott bohémnegyed helyére telepített népszerű közpark funkcióváltását is jelenti, a felépítendő hotel ugyanis a szabadtéri színpad közvetlen szomszédságában, a valamikori nézőtéren áll majd. Így a közel száz kivágott fa mellett búcsút kell inteni a korábban tavasztól őszig folyó kulturális programoknak is. A park megmaradó része meredek, így oda nem lehet áttelepíteni a rendezvényeket. Az újabb zöldterület-beépítést a fővárosi frakcióban az MSZP, az SZDSZ és a Fidesz is támogatta, a MIÉP képviselőinek ellenében. (H. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.