Soron kívül, július 15-re tűzte ki a Fővárosi Bíróság a tárgyalást a margitszigeti Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda bővítése építési engedélyének ügyében. A Mozgalom a Margitszigetért Közhasznú Egyesület (Momart) a Fővárosi Közigazgatási Hivatal jogerős határozata ellen nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, arra hivatkozva: nyomós közérdek, hogy a 2006-os úszó Európa-bajnokság megrendezése érdekében végzett munkálatok során kivágásra ítélt, pótolhatatlan, koros, de egészséges fák továbbra is telepítésük helyén szolgálják az egészséget. A bíróság olyan méltánylást érdemlő körülménynek értékelte a beadványt, hogy az ügy első tárgyalási napjáig felfüggesztette a másodfokú hatóság azonnali végrehajthatóságról szóló határozatát.
Mint azonban arról a Magyar Nemzet beszámolt, a 42 kivágandó fa többségét (a bírósági tiltást követően) eltávolították a beruházás helyszínéről, ahol az ott dolgozók tájékoztatása szerint régészeti feltárások kezdődtek.
Sipos Béla, a Momart alelnöke felháborodva hívta föl múlt pénteken lapunkat, hogy az uszoda mögötti területen már halomban állnak a kivágott fák.
– Nem tudtunk a bírósági felfüggesztésről, nekünk is a civil szervezet képviselője faxolta el a végzést. Az ügyben alperesként a közigazgatási hivatal szerepel, azonban furcsa, hogy az első fokú hatóságot még csak nem is értesítik – állította lapunknak Csonka Tamás, a XIII. kerületi önkormányzat építési osztályának vezetője. Hozzátette: a beruházók már korábban bejelentették a fák kivágását, míg 12 növényt június közepén átültettek.
A Momart azért kérte a végleges építési engedély végrehajtásának felfüggesztését, mert az az egyesület szerint visszafordíthatatlan környezeti kár bekövetkezését akadályozná meg. – Több mint félszáz egészséges fa nem pusztulna el értelmetlenül, mert az értelmetlenséget a bírósági eljárásban bizonyítani tudnánk – olvasható a keresetben. Az élő fák kivágása a Momart szerint közérdekbe ütközik, mivel az sem egészségügyi okokkal, sem az állomány sűrűségével, csupán a tervezett beépítéssel indokolható.
Csemez Attila professzor, mérnök, a Corvinus egyetem tanárának a keresetlevélhez csatolt szakvéleménye leszögezi: az átültetett növényekre – lombos fejlődési szakaszukban – biztos pusztulás vár. A professzor mindezt egyenesen ökológiai tévcselekedetnek nevezte.
Korában megírtuk, hogy a Zöld Demokraták nevű politikai formáció vállalta a faátültetés szakmai és civil felügyeletét. Az nem derült ki, hogy mindezért kaptak-e ellentételezést a beruházóktól. A tömörülés a Centrum Párt egyik alapítója, amely az előző választások előtt semlegességet hirdetett, majd a második fordulóban a legtöbb választókörzetben a szocialisták támogatására buzdította híveit.
Ismert, a 2,2 milliárd forintos margitszigeti beruházás helyszíne az eredeti tervek szerint a lágymányosi egyetemi központ lett volna. Csakhogy az elképzeléseket tavaly áprilisban felülírta Gyurcsány Ferenc akkor még sportminiszter és Gyárfás Tamás médiavállalkozó, a Magyar Úszószövetség elnöke, s végül a jelenlegi miniszterelnök a margitszigeti helyszínt támogatta. Ezt követően az illetékes hatóságok – igaz, jogtalanságok sorozata árán –, de kiállították a szükséges engedélyeket. Például – a magyar vízügy történetében először – hozzájárultak egy tízezer embert egészséges ivóvízzel ellátó csápos kút eltömedékeléséhez.
Az állami fejlesztést felügyelő Nemzeti Sporthivatal illetékesei lapunk többszöri megkeresésére sem kívántak reagálni a fejleményekre. Korábban azt közölték, hogy a közbeszerzési eljárás lezárultával, augusztusban kezdődhet az építkezés.
Volt egyszer egy Tabán. Kivágták a fákat a budai Tabánban, a Rác fürdő szomszédságában, s ezzel kezdetét vette az évek óta tiltakozásokkal övezett luxusszálloda-beruházás. Az építkezés a háború után, a lebombázott bohémnegyed helyére telepített népszerű közpark funkcióváltását is jelenti, a felépítendő hotel ugyanis a szabadtéri színpad közvetlen szomszédságában, a valamikori nézőtéren áll majd. Így a közel száz kivágott fa mellett búcsút kell inteni a korábban tavasztól őszig folyó kulturális programoknak is. A park megmaradó része meredek, így oda nem lehet áttelepíteni a rendezvényeket. Az újabb zöldterület-beépítést a fővárosi frakcióban az MSZP, az SZDSZ és a Fidesz is támogatta, a MIÉP képviselőinek ellenében. (H. G.)