Nincs korlátlan lehetősége az építési engedélyek elleni perekben a környezetvédő szervezeteknek, amelyek az ilyen eljárásokban kizárólag az érintett szakhatósági döntéseket támadhatják meg – indokolta a Fővárosi Bíróság a margitszigeti Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda bővítése ügyében hozott tegnapi ítéletét. Drávecz Margit Gyöngyvér bíró ugyanakkor hangsúlyozta: a 2006-os úszó Európa-bajnokság megrendezéséért indított beruházás által okozott környezeti károkat az új létesítmények használatba vételi eljárása során kell vizsgálni.
A döntés szerint a felperes Mozgalom a Margitszigetért Egyesület (Momart), illetve az oldalán beavatkozó Kékforrás Környezetvédelmi és Természetvédelmi Egyesület köteles megfizetni a perköltségeket az alperes Fővárosi Közigazgatási Hivatalnak (FKH), valamint a szintén beavatkozóként fellépő beruházónak, a Sportfólió Kht.-nak.
*
Ismert, a bíróság június 22-én felfüggesztette a 2006-os úszó Európa-bajnokság margitszigeti megrendezéséhez szükséges uszodabővítésre a XIII. kerületi építési hatóság által kiadott építési engedélyt jogerőre emelő Fővárosi Közigazgatási Hivatal határoza- tának azonnali végrehajtását. A másodfokú hatóság azonban megfellebbezte a döntést, így időközben jogszerűen vágtak ki negyvenkét fát. Ezt megelőzően a Zöld Demokraták Szövetsége nevű párt sikertörténetként jellemezte tizenkét fa átültetését, csakhogy Sipos Béla, a Momart alelnöke tegnap közölte: a növényekből kettő már teljesen elpusztult, nyolc pedig láthatóan beteg. A civil szervezet szerint a beruházás fő célja, hogy a területet később magánkézbe adják, s ezt támasztja alá a főváros és az állam közötti használati megállapodás is.
Fejes Tímea, a felperesek ügyvédje a tárgyaláson kiegészítette az elvi és a jogerős építési engedély megsemmisítésére irányuló keresetet azzal, hogy csatolta Lenkovics Barnabásnak, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának az ügyről szóló állásfoglalását. Szerinte mivel az uszoda műemlék, így építési hatóságként a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) járhatott volna el. Az ügyben vizsgálatot kezdeményezett a KÖH-nél és az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatalnál.
– A jogerős engedély kiadásakor az FKH nem vizsgálta a műemléki védettséget, s a szakhatósági engedélyek beszerzése is hiányos volt – állította Fejes Tímea, aki közölte: a beruházást lehetővé tévő XIII. kerületi rendeletet megtámadták az Alkotmánybíróságon, továbbá az általuk törvénysértőnek tartott eljárások miatt ügyészségi vizsgálatot is kezdeményeztek.
Urbán András jogtanácsos, az FKH építésügyi főosztályának vezetője mindvégig azt hangsúlyozta, hogy hivatala, akárcsak az elsőfokú XIII. kerületi hatóság, mindenben a hatályos törvények szerint járt el.
Jutasi György, a Sportfolió Kht. ügyvédje szerint a környezetvédők minden általuk felvetett kérdésben tévedtek, s cáfolta, hogy ingatlanspekulációról, privatizáció előkészítéséről lenne szó.
A kihirdetett ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs, a Momart és a Kékforrás Egyesület később dönt arról, hogy a Legfelsőbb Bírósághoz fordulnak-e felülvizsgálati kérelemmel.
Nem indulnak Magyar Péterék a januári időközi választáson, pontosan tudják, óriási fölénnyel a Fidesz vezet