Szélvihar az árhullám után

Miközben 19 árvíz sújtotta település továbbra is csak légi úton közelíthető meg Romániában, az ország több részén orkán erejű szél söpört végig, 300 faluban megszakítva az áramellátást. Bákó megyében már teljes kapacitással üzemel a magyar mentőalakulat víztisztító-fertőtlenítő berendezése.

2005. 07. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Traian Basescu államelnök szerint 200 milliárd euróra rúg és húsz évet vesz igénybe annak a korszerű árvízvédelmi rendszernek a kiépítése, amelynek segítségével Románia képes lesz megelőzni az egy héttel ezelőttihez hasonló természeti katasztrófákat. A moldvai árvíz sújtotta területeken tett látogatásakor az államfő tarthatatlannak nevezte, hogy a romániai katasztrófavédelmi felügyelőségek logisztikai felszereltsége rendkívül sok kívánnivalót hagy maga után, hiszen akadnak olyan intézmények, amelyek mindössze két csónakkal rendelkeznek.
A kármentés közben a hatóságok arra fektetik a hangsúlyt, hogy kiszivattyúzzák a vizet az elárasztott területekről, helyreállítsák a megrongálódott infrastruktúrát és védőoltásban részesítsék a járványveszélynek kitett helyieket.
A bukaresti katasztrófaelhárítási bizottság tegnapi ülésén Vasile Blaga román belügyminiszter ismertette: az eddigi adatok szerint 2364 lakóházat döntött romba az ár Moldva négy megyéjében, és noha ezek újjáépítésére határozott ígéretet tett a bukaresti kormány, azok, akik elveszítették házukat és földönfutóvá váltak, bizonytalanok, hogy télen lesz-e fedél a fejük felett. Az elszigetelt 19 településhez pedig tegnap reggeltől „csatlakozott” újabb 250, ahol megszakadt az áramellátás. Orkán erejű széllel kísért felhőszakadás söpört végig ugyanis tegnap hajnalban Románia számos vidékén, a pusztító szélvihar háztetőket sodort le, villanyoszlopokat és fákat csavart ki.
Az ár levonulta után Moldva-szerte száz tonna elhullott állatot égettek el, a tetemek összegyűjtésében a magyar katasztrófaelhárítás mentőcsapatának szakemberei óriási feladatot vállaltak, munkájukat Traian Basescu személyesen köszönte meg. Tegnap a különítmény a Bákó megyei Kománfalván üzembe helyezte a Budapestről érkezett víztisztító-fertőtlenítő berendezést. Calin Popescu-Tariceanu ismételten felszólította a szakhatóságokat: lépjenek fel határozottan a fakitermelés ellen, hiszen a lakott területek elárasztása főleg a masszív erdőirtásnak tudható be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.