A dokumentumfilmezés gyógymód is lehet

Évek óta rendszeresen szerepel a filmszemléken dokumentumalkotásaival Kuthi Áron. Filmjei a magyarság peremterületeire – a szerémségi magyar falvakba vagy éppen a Csángóföldre – kalauzolják el a nézőt. Véleménye szerint a dokumentumfilmezés nem csupán alkotás, hanem gyógymód is lehet – feltéve, hogy a mindennapokat és a valós gondokat mutatják be a pántlikás-skanzenes jelenetek helyett.

Haklik Norbert
2005. 08. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly a Szerémségi szigetek, míg az idén a Csángóföld 2004 – Kiveszett a kérdés című alkotásaival vett részt a filmszemlén. Mindkét munka a Magyar Televízió Szórvány című magazinműsorának készült. Hogyan indult tévés pályája?
– Azután kerültem a televízióhoz, hogy 2002-ben elvégeztem a baloldali sajtó által ezerszer elátkozott „Lovas-akadémiát” – ugyanis jó páran ezen a néven emlegették a kurzust, amely a közszolgálati televízió és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem együttműködésének jóvoltából képzett televíziós újságírókat. Egy év elteltével először gyakornokként, majd élesben kóstolhattunk bele a híradózásba. A kurzus elvégzése után kerültem a Határátkelő című magazinműsorhoz, amely akkoriban heti másfél órában, most már csak ötvenöt percben jelentkezik. Közben az azóta megszüntetett Szórvány című magazint is szerkesztettem; ennek a műsornak készült a Szerémségi szigetek, valamint a Csángóföld 2004 – Kiveszett a kérdés című dokumentumfilmem is.
– Mintha mostanság a híradózás egyenes út volna a hírnévhez. Miért döntött mégis a határon túli magazinműsorok és a szociografikusabb jellegű dokumentumműfaj mellett?
– Úgy éreztem, híradósként nem tudnék újat nyújtani, a határon túli témák viszont kezdettől fogva érdekelnek. Ez egyfajta kontraszelekció eredményeként alakult így. Ha ugyanis mindenütt arról van szó, hogy csak az anyaország létezik, és a hírekben is kizárólag az itthoni események jelennek meg, az nem fedheti le a teljes valóságot. Tudniillik a Kárpát-medence, akár hajlandók vagyunk tudomást venni erről, akár nem, együtt lüktet az anyaországgal. A Határátkelő mellett aztán kéthetente a Szórvány is jelentkezett, amely néha megadta a lehetőséget, hogy amennyiben összegyűlt egy kis pénzem, nekiinduljak, és ott forgathassak, ahol kedvem tartja, akár a legtávolabbi magyarlakta területeken is.
– A televíziós munka mindennapos „pörgése” mellett szert tehet-e arra a rálátásra és alapos témaismeretre, amely elengedhetetlen egy igazán értékes dokumentumfilm megszületéséhez?
– Tény, hogy különböznek egymástól az ember mindennapjai és a néha megvalósuló álmok. Az imént említett két dokumentumfilm éppen ez utóbbiak közé tartozik. Persze a magazinműsorokban is ugyanezeket a témákat tárjuk fel, csak jóval esemény- és hírközpontúbban. A televíziózás azonban előnyökkel is járhat, ha valaki nagyobb lélegzetű dokumentumfilmeket szeretne forgatni. Határon túli munkáim során ugyanis olyan tévés kollégákkal dolgozhattam együtt, akiket régóta ismerek, és akik otthon érzik magukat a „terepen”. Ugyanis hiába forgatunk mi filmeket az anyaországból, hiába akarjuk innen láttatni a határon túlt, az nem az igazi. Nem megoldás, ha egy pántlikás, trikolóros, örökké búsongva vigadó magyarságot mutatunk be a képernyőn, ez ugyanis nem a határon túli magyarság, hanem az a sztereotípia, ami róluk az anyaországban kialakult. Nem jó, ha mi akarjuk megmondani a határon túliaknak, hogy milyenek is ők valójában, mert akkor csak skanzenfilmek készülhetnek, az „egzotikus”, határon túli magyarokról. Azokról a filmekről is lerítt, hogy Budapestről érkezett a stáb, amelyek a délvidéki atrocitásokat vizsgáló bizottság tevékenységét mutatták be. Olyan alapvető rácsodálkozás jelent meg ezekben a munkákban, mintha most találkoznánk először ezzel a kérdéssel, holott arrafelé ez a mindennapok része. Persze nem elég naponta elmondani, hogy létezik ez a probléma, mert túl nagy a távolság még a Kárpát-medencében is, és éppen a helyi mindennapok között nincs meg az átjárás. Egy vajdasági magyar inkább megérti a székelyföldi problémákat, mint egy debreceni vagy fővárosi polgár. Éppen ezért baj, ha a protokoll viszi a prímet a riportfilmekben.
– Ezt hogy érti?
– Ha elmegy egy politikus megkoszorúzni a zsibói Wesselényi-szobrot, vagy lerakni a Sapientia alapkövét, akkor rögvest ott terem egy halom tévés, akik aztán „levadásszák” a síró nénikét, és a hasonló, sztereotip, de eladható jeleneteket, s utána persze elmondhatjuk magunkról, hogy jaj, de nagyon érzékenyek vagyunk a határon túliak problémái iránt. A kamerának nem akkor kell ott lennie, amikor a vizsgálóbizottság elnöke sajtótájékoztatót tart, hanem amikor a magyarokat verik éppen.
– És itt ismét visszatértünk a hírközpontúság kontra szociografikus igény ellentétpárjához.
– Fontos, hogy ne csak a zsánerképek jelenjenek meg a képernyőn és a mozivásznon. Szép dolog néprajzi ihletettségű filmet költeni arról, milyen a – mellesleg gyönyörű szép – csángó vasárnap, vagy a szerémségi húsvét, azonban a szürke hétköznapok ott ballagnak az ünnepek mögött. Csíksomlyóból a búcsú végeztével mindenki hazavonul, de az erdélyiek nem szállnak le pár órával később a turistabuszról Budapesten, hanem ott maradnak Erdélyben. Ráadásul a csángók úgy mennek haza, hogy kerek esztendeig nem hallhatnak magyar misét… Az igazi dokumentaristának sok fáradságot kell vállalnia, ezek azonban rendre megtérülnek. Még a kamerabeállításokból is meg lehet mondani, hogy egy-egy alkotó mennyi időt töltött a helyszínen. Ha nem értenek meg, nem fogadnak el, mindvégig kívülálló maradsz. Lefilmezheted a nénit, amint a hegyoldalból integet a kamerának, de ez még mindig a kívülálló helyzete. A riportfilmek többsége éppen az emberi mozzanatokat spórolja meg, pedig nem érdemes. Ha időbe is telik, meg kell várni, amíg a riportalany vallani kezd magáról – például amikor a szerémségi magyar gazda lehív a borospincébe, ott aztán egyszer csak megnyílik, és a filmes pillanatok alatt ott találja magát a délvidéki magyarok vészkorszakában. Nemcsak a riportalany portájának a kapuját, de a lelke küszöbét is át kell lépni. Ez mindig kegyelmi pillanat.
– S talán sokkal több haszna is lehet, mint „csak” az, hogy kiváló dokumentumfilmek készülnek.
– Valóban, hiszen az igazán jó dokumentumfilm egyúttal terápia is. Sebeket szakít fel, amelyeket valaki fel kell hogy szakítson, mert a félmúltnak még mindig rengeteg fejezete maradt kibeszéletlenül, olyan események, amelyekkel szembesülve nem egyszer éreztem úgy, mintha a pokol előcsarnokában állnék. Ilyen volt például, amikor a Ceausescu-féle falurombolás idején a föld színéről eltüntetett Gyánásról forgattam. És akkor még nem is szóltunk a dobrudzsai munkatáborokról, a szamosújvári börtönről, a marosvásárhelyi vérengzésről, vagy éppen a kárpátaljai magyar férfilakosság elhurcolásáról… A dokumentumfilm ugyanis mindazokat gyógyíthatja, akik részt vesznek benne, és kibeszélik a bánatukat, de éppúgy azokat is, akik megnézik, és akár egy kicsikét is átélik a látottakat. Dokumentumfilmeket készíteni éppen ezért érdemes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.