„Visszajáró” romaellenesség

Ma is feszült a viszony a Maros megyei Hadrév roma és román lakossága között, holott tizenkét év telt el az erdélyi településen történt véres cigányellenes pogrom óta. Az akkoriban Európa figyelmét is kiváltó hadrévi incidens ügyében nemrég Romániát elmarasztaló döntés született a strasbourgi emberjogi bíróságon, és a romáknak megítélt tetemes kártérítés váltotta ki a többségi lakosok irigységgel vegyes haragját.

2005. 08. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Marosludasi csendőrkülönítmény vigyázza a rendet éjjel-nappal az erdélyi Hadréven, ahol ma is elevenen él az 1993-ban négy halálos áldozatot követelő romaellenes pogrom emléke. Ioan Roman ezredes, a Maros megyei csendőrség parancsnoka a napokban közölte, az állandó őrjáratra azért van szükség, mert a helyi lakosok körében lappangó indulatok feszülnek, és fennáll a veszélye egy újabb etnikai konfliktus kirobbanásának. A feszültség oka az, hogy nemrég 25 helybeli roma családnak ítéltek több ezer eurós anyagi kártérítést Strasbourgban amiatt, hogy tizenkét évvel ezelőtt felbőszült románok felgyújtották a házaikat, három cigányt pedig meglincseltek. A véres incidens egy utcai összeszólalkozás miatt robbant ki 1993. szeptember 20-án a közel ezer lelket számláló (ebből 130 roma) Maros megyei településen. Egy roma csoport alkalmi lehetőségre várt a helyi autóbusz-megállóban, ám szóváltásba keveredett egy ittas állapotban lévő helybeli román férfival, aki többedmagával rárontott. A verekedés során a sarokba szorított romák egyike késével halálosan megsebesítette az egyik románt, mire a felbőszült falusiak egy közeli házba kergették Ripa Lupian Lacatust, Pardalian Lacatust és Mircea Zoltánt. Mivel az épületbe a helyszínre érkező rendőröknek sem sikerült betörniük, a türelmetlen tömeg felgyújtotta a házat, s a kimenekülő romákat meglincselte, egyiküket ráadásul úgy, hogy a rendőrök megbilincselték. Hadrévre időközben további rendőrkülönítmény szállt ki, ám meg sem próbálta feltartóztatni a boszszút kiáltó falusiakat, sőt tanúvallomások szerint parancsnokuk kijelentette: „Felőlem azt csináltok a cigányokkal, amit akartok.” A helybeli románok aznap tizennégy házat felgyújtottak, négyet megrongáltak, a roma családok pedig csak hetek múlva merészkedtek elő a közeli erdőkből.
Romániában, ahol népszámlálási adatok szerint ötszázezer, a valóságban azonban mintegy másfél– három millió roma él, nem ez volt az első és nem is az utolsó romaellenes pogrom. Hadrév azonban többek között azért került a figyelem középpontjába, mert az ország épp az ottani pogrom évében, 1993-ban vált az Európa Tanács tagállamává, továbbá mert a helybeli romák nem hagyták annyiban, és a marosvásárhelyi Pro Európa emberjogvédő liga segítségével a strasbourgi Nemzetközi Bírósághoz fordultak. Közülük 18 család peren kívül megegyezett Bukaresttel, és összesen 262 ezer euró kártérítést kap a román államtól, hét „kibékíthetetlen” család ügyében azonban nemrég hoztak ítéletet Strasbourgban, amelynek eredményeként 11–95 ezer euró közötti kártérítésre jogosultak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.