Százmilliárdos elvonási tünetek

Csaknem százmilliárd forinttal csökken jövőre az önkormányzatoknak jutó központi költségvetési támogatás az adók mérséklése miatt – jelentette be tegnap Juhász Gábor belügyi államtitkár. Az önkormányzati szövetségek felháborítónak tartják az elvonást. A Fidesz szerint ezzel a tönk szélére jutnak az önkormányzatok, a spórolást ezért inkább a saját portáján kezdhetné a kormány.

2005. 09. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Háromszázmilliárd forinttal csökkennek jövőre az állami bevételek az áfa mérséklése miatt, így 2006-ban az önkormányzatok az idei 1349 milliárd forint helyett csupán 1255 milliárd forintból gazdálkodhatnak – közölte tegnap Juhász Gábor. A Belügyminisztérium (BM) politikai államtitkára szerint a településeknek ezután hatékonyabban és olcsóbban kell ellátniuk a közfeladatokat, az állam szűkíti a kötelező feladatok körét, és a közös szolgáltatások, intézményrendszerek bővítésére ösztönzi a kistérségeket. – A lehető legkeményebben fellépünk az önkormányzatok érdekében, és semmilyen elvonást nem támogatunk, amely rontaná a települések működését – mondta Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke, Veszprém SZDSZ-es polgármestere, aki a kérdésről a kormányfővel és a pénzügyminiszterrel kíván tárgyalni.
*
Szita Károly (Fidesz), a Megyei Jogú Városok Szövetségének társelnöke, Kaposvár polgármestere abban reménykedik, hogy Juhász Gábor kialvatlan állapotban nyilatkozott, s mondatait a belügyminiszter vagy a miniszterelnök helyesbíti majd. – Az elmúlt három évben összesen 300 milliárd forintos adósságot halmozott föl az állam az önkormányzatokkal szemben. A százmilliárdos elvonással Magyarország tízmillió polgára tovább szegényedne – állította Szita.
– Gyurcsány Ferenc szavahihetőségét véglegesen megkérdőjelezi a javaslat: a miniszterelnök a TÖOSZ legutóbbi közgyűlésén ugyan nem ígért több pénzt, de a meglévő keretek megnyirbálását cáfolta – reagált a bejelentésre Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke, Gödöllő MDF-es polgármestere. – Elfogadhatatlan, hogy a közszolgáltatások minősége csorbuljon, ráadásul a kötelező feladatok zömét a kétharmados önkormányzati törvény írja elő – fűzte hozzá Gémesi.
Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes lapunknak elmondta: amennyiben csak az áfacsökkentés mértékével lesz kisebb a gazdálkodási keret, Budapest nem szenved majd hátrányt.
Kovács Zoltán, az Országgyűlés önkormányzati bizottságának fideszes elnöke szerint a kormány kontárkodó, eredménytelen ténykedése következtében a tönk szélére került a hazai önkormányzati rendszer, amely éppen szeptemberben „ünnepli” tizenötödik évfordulóját. – A százmilliárd forint elvételével az embereket, főként a kistelepüléseken élőket büntetik – fogalmazott Kovács Zoltán. A fideszes parlamenti képviselő a kormánynak azt ajánlja, hogy a spórolást inkább kezdje saját portáján. A költségvetési megszorításokat a túlburjánzó, politikai hűbériség alapján szerveződött központi intézményrendszerben ajánlotta.
Jauernik István MSZP-s országgyűlési képviselő, az önkormányzati bizottság alelnöke a híradásokból értesült a százmilliárdos elvonásról, szerinte a véleménynyilvánítással meg kell várni a szeptember végére elkészülő költségvetési tervezetet. – Az általános forgalmi adó csökkenése a terhek enyhítését is jelenti, de jövőre a családi pótlék és a rendszeres gyermeknevelési támogatás állami finanszírozása is ezt a célt szolgálja – magyarázta a képviselő. Ok nélkül semmiképpen nem veszünk el pénzt az önkormányzatoktól – hangsúlyozta a szocialista politikus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.