Újabb határozat a négyes metró építéséről

Mélyvezetésű, pajzsos építéstechnológiával épülhet majd a négyes metró Baross tér és Bosnyák tér közötti szakasza – döntött tegnapi ülésén a Fővárosi Közgyűlés, támogatva, hogy a beruházástól függetlenül mielőbb felújítsák a Thököly utat. Az MSZP–SZDSZ-koalícó képviselői megszavazták a Heim Pál Gyermekkórház és a hasonló profilú Madarász utcai intézmény összevonását. A közgyűlés pontosította parkolási rendeletét, döntés született Budapest idei díszpolgárairól és Pro Urbe-díjazottjairól, valamint halálának huszonötödik évfordulójára teret neveztek el Márton Áronról, Erdély püspökéről.

2005. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét határozatot hozott a Fővárosi Közgyűlés a négyes metró tervezett építéséről, most a csaknem 300 milliárd forintos beruházás második, a Baross tér és Bosnyák tér közötti szakaszának kialakításáról. Mivel a nyomvonal mélyvezetésű lesz, és az alagutat úgynevezett pajzsos technológiával alakítják ki várhatóan 2009-ben. A képviselők támogatták, hogy a Thököly út teljes hosszának felújítását előre hozzák, s a munkák időrendjéről már a következő tanácskozáson be kell számolnia a városvezetésnek. Szálka Miklós, a fővárosi városüzemeltetési bizottság alelnöke közölte: tíz éve nem épül a négyes metró, s az illetékesek szakértelmét kérdőjelezi meg, hogy csak most készült el a tanulmány az alagútfúrás módjáról. Vajda Pál (MSZP) főpolgármester-helyettes szerint többek között a Fidesz-kormány miatt állt négy évig a beruházás.
A közgyűlés a baloldali koalíció képviselőinek szavazatával hosszú vitát követően döntött, hogy a Heim Pál Gyermekkórházat összevonják a Madarász Utcai Gyermekkórház és Rendelőintézettel, amely jövő januártól az előbbi intézmény telephelyeként működik tovább. Szolnoki Andrea SZDSZ-es főpolgármester-helyettes azt állította: az önkormányzatnak 90 millió forintjába kerül a racionalizálás, amely azonban évente több mint 40 milliós megtakarítást jelent. Kupper András, a fővárosi Fidesz– MKDSZ-frakció vezetője szerint az összevonás nem old meg semmit, amíg nincs átfogó fővárosi egészségügyi koncepció.
– Félreértésekhez vezetett a július elsejétől Budapesten életbe lépett új parkolási rendelet szövege – indokolta tegnap Vajda Pál a jogszabály legújabb módosítási javaslatát, amelyet elfogadtak a képviselők. Ennek alapján egyértelművé vált: az úgynevezett türelmi idő egy óránál hosszabb díjfizetés esetén 15 perc, egy órán belül öt perc. Továbbra sincs kedvezmény a parkolás megkezdése és a jegyváltás közötti időszakban.
Komoly politikai vitát gerjesztett a közterület-használatról szóló rendeletek módosítása: ezután a kiszabott díjat nemcsak pénzben, hanem egyéb ellenszolgáltatással is megfizethetik a vállalkozók. A tavalyi utcabútortenderrel összefüggő javaslatot az MDF, a MIÉP képviselői és Atkári János jogköreitől megfosztott független főpolgármester-helyettes is a „korrupció melegágyának” nevezték. A már korábban is botrányt kavaró ügyről Kupper András azt mondta: az utcabútortender eljárása eleve hibás volt. – A nyertes cégek hirdetési, reklámozási lehetőséget kínáltak fel a fővárosnak nyilvános WC-k, várótermek, padok és hirdetőoszlopok telepítésének fejében, ennek elutasítása viszont nagyobb kárral járna, mint haszonnal – vélekedett Kupper.
Atkári János még tegnap reggel tájékoztatót írt képviselőtársainak az útfelújítások PR-szerződése körül kipattant botrány ügyében tett lépéseiről. – Mivel a közgyűlés elvetette az általam kezdeményezett belső vizsgálatot, ezért a Legfőbb Ügyészséghez, az Állami Számvevőszékhez, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalhoz, a Gazdasági Versenyhivatalhoz, a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz és az Országgyűlési Biztosok Hivatalához fordultam – írta Atkári János.
Zárt ülésen döntött a közgyűlés a 2005-ös díszpolgári címek odaítéléséről. Idén öten kapják meg a kitüntetést: a MIÉP-frakció kezdeményezésére az eredeti javaslatban nem szereplő Törőcsik Mari színművésznő, illetve Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni, nagy költőnk özvegye, műfordító, irodalmár, Kornai János közgazdász, Fischer Iván karmester és Szepesi György újságíró. A képviselők Pro Urbe Budapest díjat adományoztak a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokságnak, Balázs Péter közgazdásznak, volt EU-biztosnak, Benkó Sándor előadóművésznek, László Imre orvosnak, a Szent Imre Kórház főigazgatójának, Nádas Péter írónak és Vágó István újságírónak, műsorvezetőnek. A közgyűlési ellenzék és több SZDSZ-es képviselő hoszszas vitában elfogadta azt is, hogy a XI. kerület és a XII. kerület határán lévő Farkasréti tér tegnaptól Márton Áron erdélyi püspök nevét viselje.



Gyorsítás vagy irányváltás? Új fővárosi politikát hirdet az MSZP Gyorsítunk Budapesten mottóval – jelentette be tegnap Molnár Gyula, a párt Budapest-ügyi megbízottja. – Nem fogunk gyökeresen mást csinálni, mint eddig, nem dobjuk ki a régi programjainkat, egyszerűen gyorsítunk – mondta Molnár Gyula, aki szerint Budapest a nemzet közepe, a nemzet fővárosa. A szocialisták kezdeményezik, hogy még a költségvetés elfogadása előtt kössön megállapodást a szükséges működésről és a fejlesztésről a főváros, a kormány, valamint a budapesti politikai erők. Ezzel szemben Wintermantel Zsolt (Fidesz–MKDSZ) fővárosi frakcióvezető-helyettes lapunknak elmondta: Budapestnek nem gyorsításra, hanem irányváltásra van szüksége, mivel az MSZP–SZDSZ-koalíció a szakadék felé vezeti a fővárost. Változásra van szükség, ugyanis az önkormányzat eladósodási lejtőre került, elmaradtak az ígért és égetően szükséges fejlesztések, a közüzemi szolgáltatások díjai, az utazási költségek radikálisan emelkedtek. A főváros külföldi cégek kezére játszotta a közüzemi vállalatok jelentős részét, a város koncepció nélkül sodródik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.