Vizsgálat indult a Főpolgármesteri Hivatalban a Csepel-sziget északi csúcsának keleti oldalán található több mint 80 hektárnyi terület értékesítéséről – értesült a Magyar Nemzet. Úgy tudjuk, az ügylet politikai háborút robbanthat ki a baloldalon.
Mint arról beszámoltunk, Demszky Gábor főpolgármester levélben kért részletes tájékoztatást Tóth Mihály XXI. kerületi szocialista polgármestertől. – A nyilvánosságra került információk alapján a kerületi képviselő-testület október 4-i döntése jogszabályba ütközhet, továbbá jelentős kárral és a közérdek sérelmével járhat – írta Demszky Gábor. A főpolgármester a fenti, súlyos következmények megelőzése érdekében még az adásvételi szerződés aláírása előtt választ vár.
Csepel MSZP-s többségű képviselő-testülete múlt kedden határozott arról, hogy 11,3 milliárd forintos bruttó áron a spanyol tulajdonú Fadesa Hungaria Rt.-nek értékesítik Észak-Csepel négy telekből álló, közművesítetlen területét. Az előterjesztést a szocialisták mellett egy munkáspárti képviselő szavazta meg, a fideszesek tiltakozásul kivonultak az ülésről, az eladást még a totális privatizációt hirdető SZDSZ sem támogatta. A pályázat vesztese, az osztrák tulajdonban álló Magnum Hungária Epsilon Kft. bírósághoz fordult.
Ikvai-Szabó Imre szabad demokrata főpolgármester-helyettes arról tájékoztatta lapunkat, hogy a kialakult helyzetet a főépítészi iroda vizsgálja. Az ügy pikantériája ugyanis, hogy a csepeli döntés keresztülhúzza a balliberális városvezetés által a Fővárosi Közgyűléssel tavasszal elfogadtatott középtávú városfejlesztés terv, a Podmaniczky-program egyik fő elemét. A kijelölt hét fejlesztési térség egyike Észak-Csepel. Az érintett terület eladása viszont meghiúsíthatja a Galvani-híd építését, mert a tervezett dunai átkelő lába az értékesítésre kijelölt ingatlanon áll. A tranzakció egy fővárosi közpark kialakítását is gátolja, s ez komolyan veszélyezteti azt a törekvést, hogy Budapest legyen 2010-ben Európa kulturális fővárosa.
Németh Szilárd (Fidesz) országgyűlési képviselő, pártja kerületi frakciójának vezetője elmondta: a testület tagjai csak a döntés napján ismerhették meg a javaslatot. – A döntést azért csikarták ki ily módon, hogy a 3,5 milliárd forintos költségvetési hiánnyal küszködő önkormányzat még december 15. előtt megkapja a bevételt, továbbá az idén még a 25 százalékos áfát, azaz 2,7 milliárd forintot befizethessék az ugyancsak katasztrofális helyzetű központi büdzsébe – mondta Németh Szilárd, aki követeli: a baloldali többség vonja vissza a döntést, amely úgy született meg, hogy a területre nincs érvényes szabályozási terv.
Ábel Attila, a Fidelitas budapesti szervezetének alelnöke, csepeli önkormányzati képviselő közölte: semmibe vették a második helyezett cég szóbeli ajánlatát, hogy kétmilliárd forinttal többet fizetnének, mint az első helyezett. – Amikor elkészül a szabályozási terv, várhatóan ugrásszerűen megnő az ingatlanok értéke. Az eredeti értékbecslés nettó 7000 forintos négyzetméterárról szólt, a vevő 8000 forintot ajánlott, miközben Csepeltől alig két kilométerre, a Ferencvárosban ennek háromszorosát is elkérik olyan telkekért, amelyeken még bontani is kell – fűzte hozzá Ábel Attila.
Tóth Mihály lapunknak úgy nyilatkozott: a kifogásolt területek megvételét korábban felkínálták a fővárosnak, de nem éltek vele. – Csepelnek szüksége van a bevételre, ugyanis a privatizáció további 15-20 milliárd forintos fejlesztést generálhat a kerületben – emelte ki a polgármester, aki „csak” hárommilliárd forintra teszi a csepeli költségvetés hiányát, amelyet az ügylettől függetlenül kezelhetőnek tart. Az előzményekről megtudtuk, még júniusban nyílt pályázatot hirdetett meg az önkormányzat, azonban az ajánlatokat elfogadhatatlannak tartották, ezért szeptemberben már új, az addig pályázó három társaság részére egy meghívásos tendert írtak ki. – A mostani második helyezett cég szóban valóban többet ígért, de ezt írásban kellett volna megtennie – vélekedett a kerület első embere.
Emlékezetes, Észak-Csepelen korábban az MSZP-hez közel álló cégként emlegetett Wallis Rt. kívánt korábban egyfajta kis Manhattant kialakítani, toronyházakkal, de a társaság végül a jogi rendezetlenség miatt elállt a fejlesztéstől. A szigetcsúcs később még egy esetleges olimpia helyszíneként is szóba került, de a Fidesz kezdeményezését a 2002-es kormányváltás után elvetették, így a fejlesztés lehetősége ismét meghiúsult. Tóth Mihály 2002. június 17-én lapunknak adott interjújában a következőket mondta a csepeli szigetcsúcs fejlesztéséről: „Az ötletpályázat elkészült, most folyik a területen megvalósítható beruházások jogi, szabályozási, tervezői, szakmai előkészítése.” Demszky Gábor 2002. augusztus 2-án lapunkban főpolgármester-jelölti programját vázlatosan ismertette: „Megválasztása esetén Újpest és Csepel magasságában egy-egy új hidat is kíván építtetni néhány éven belül. A főpolgármester fontosnak tartja azt is, hogy hamarosan elindul az első mintaprojekt a csepeli szigetcsúcson.”
Azt, hogy pontosan mi is épülhet a területre, jelenleg senki sem tudja. A kerületi polgármester szerint ötezer lakás, sportlétesítmények, kulturális és egészségügyi intézmények, továbbá irodaépületek és legfeljebb 60 méter magas házakat engedélyez a fővárosi keretterv, a kerületi szabályozási tervek csak később készülnek el.
Százmilliók PR-ra. Újabb PR-botrány tört ki a fővárosban, most a Csepelen 180 milliárd forintos beruházással építendő központi szennyvíztisztító kommunikációs feladataira kiírt közbeszerzési pályázat körül. Deák András (Fidesz–MKDSZ), a fővárosi közbeszerzési bizottság elnöke szerint az eljárásban megsértették a közbeszerzési törvényt. Mint arról korábban beszámoltunk, a tendergyőztes az a Café PR nevű cég lett, amelynek két tulajdonosa az MSZP-hez közel állónak tartott Wallis Rt. és az SZDSZ-hez köthető Elender Rt. A nyertes társaság a 140 millió forintos munkadíjon kívül 220 milliós költségkeretet is elszámolhat. A bizottsági elnök azt gyanítja, hogy ez a pénz kampánycélokat is szolgálhat, különösen, hogy a beruházás nem igényel túlzott tájékoztatást. Vajda Pál szocialista főpolgármester-helyettes semmiféle törvénysértésről nem tud, és ilyet a főváros által hivatalosan megbízott közbeszerzési tanácsadó sem talált.