Kényszerházasság

Balogh András István
2005. 10. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendhagyók a mostani koalíciós tárgyalások, hiszen rendhagyó volt maga a választás és annak végeredménye is – mondta lapunknak Kiss J. László. A Teleki László Intézet főigazgató-helyettese szerint Angela Merkel nagykoalíciója olyan kényszerházasság gyümölcse, amelyben természetszerűen elégedetlen mindkét fél a kapott tárcákkal és tisztségekkel. Utóbbinak legékesebb példája az SPD által egyelőre betöltetlen alkancellári poszt, amely mutatja, hogy a szociáldemokratáknak nem áll rendelkezésükre kellő humántartalék – tette hozzá a Németország-szakértő. A nagykoalíció lehetősége előnyt és hátrányt egyaránt magában rejt. Kiss J. László szerint megnyílt az esély arra, hogy folytatódjon a tartományi határok kiigazításával kapcsolatos Stoiber–Müntefering-párbeszéd, ám forró vitapontok lehetnek az egészségügyi reform, az áfa- és a bérpolitika, illetőleg a tandíj körüli problémák.
Nagykoalícióra már volt példa Németországban: a CDU/CSU és az SPD 1966 és 1969 között Kurt Georg Kiesinger kancellársága alatt kormányzott együtt. Amint a történészprofesszor emlékeztetett, az akkori gazdasági recesszióból a kisebb pártok tudtak hasznot húzni 1969-ben, így a radikális baloldali Parlamenten Kívüli Ellenzék és a szélsőjobb Nemzetiszocialisták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.