Ugyanazt a H5N1-es, rendkívül agresszív madárinfluenza-vírust mutatták ki a Duna-deltából származó mintákban, mint amelyik Törökországban jelent meg – jelentette be a hét végén Gheorghe Flutur román mezőgazdasági miniszter az Európai Unió Weybridge-ben működő kutatóintézetének közleményére hivatkozva. A tárcavezető elismerte: ez a vírus emberre is átterjedhet, de eddig a Duna-deltában egyetlen embernek sincs influenzatünete. A Nagy-Britanniából érkezett eredmény hírére Bukarestben madárinfluenza ellenes válságstáb alakult, amely Calin Popescu-Tariceanu kormányfő vezetésével szigorú intézkedéseket vezetett be az ország Dobrudzsának nevezett délkeleti felében, különösképpen két megyében, Tulceában és Konstancában. Ezeket az intézkedéseket kiterjesztették négy szomszédos megyéből álló biztonsági övezetre is, ahol ezer csendőr és rendőr bevetésével már a közutakon fertőtlenítő pontokat állítottak fel. A román hatóságok emellett megtiltották a szárnyasok szabadon engedését, összeszámlálják a teljes baromfiállományt, továbbá jóformán az ország egész területén ellenőrzés alá vetik a vadmadár-populációkat. A Duna által elválasztott gócövezetben, Tulcea és Konstanca megyében a sertést is ólban kell tartani, nem lehet kiszállítani a térségből se szárnyast, se disznót, és betiltották az állatvásárokat az ország egész területén. A mezőgazdasági minisztérium indoklása szerint a disznó tovább terjesztheti a madárinfluenzát a szárnyasokról emberre. Tegnapra a két fertőzöttnek számító Tulcea megyei községben, Ceamurlia de Joson és Maliucon kiirtották a teljes baromfiállományt, és fertőtlenítették az épületeket. Maliucon ugyanis néhány nappal ezelőtt egy tóparton fedeztek fel újabb madárinfluenzás esetet, tizenöt fertőzött hatytyú tetemét, amelyekben a szerológiai vizsgálatok kimutatták a kór antitestjeit. Az ezekből vett mintákat szintén a nagy-britanniai járványügyi központba küldik, bár szakemberek azt feltételezik, hogy ezekben is az Ázsiából származó madárvész H5N1 típusa található.
Eugen Nicolaescu román egészségügyi miniszter tegnap délután közölte: a H5N1 vírus elleni leghatékonyabb szernek tekintett Tamiflu gyógyszerkészítményből több mint tizenháromezer adagot küldtek Tulcea megyébe, ahol beoltják a madárvész gócpontjának tartott települések lakosságát, valamint a helyszínen lévő állat-egészségügyi dolgozókat is. A bukaresti tárca kérésére az Egészségügyi Világszervezet a napokban újabb ötezer Tamiflut bocsát Románia rendelkezésére, ebből ezret ingyen.
Lengyelországban Jerzy Pilarczyk mezőgazdasági miniszter rendeletben tiltotta be a szárnyasok szabad ég alatt tartását, árusítását, galambversenyek és -kiállítások rendezését, valamint a vadmadarak vadászatát. A rendelet megszegőit súlyos pénzbüntetés fenyegeti.
Egyelőre változatlan a madárinfluenza elleni védekezés módja hazánkban, mivel a Romániában kimutatott H5N1 típus is csak közvetlen madárkontaktus esetén veszélyes – közölte Ritoók Emese, az ÁNTSZ szóvivője az MTI-vel. Hangsúlyozta: a H5N1 is csak az állatokra veszélyes. Ez a típus ugyanaz, mint ami Ázsiában megjelent, de ott is csak azok fertőződtek meg, akik közel voltak a szárnyasokhoz – tette hozzá a szóvivő. Rácz Jenő egészségügyi miniszter szerdára kérte a parlament egészségügyi bizottsága zárt ülésének összehívását.
16 méter magas kútba esett egy három éves gyerek Hatvanban