A kis- és középvállalkozói szektornak (kkv) igyekszik kedvezni a kormány azzal, hogy januárban a Széchenyi-kártyához kapcsolható kisvállalkozói beruházási hitelprogram indul. A maximum 50 millió forint kedvezményes kamatozású konstrukció startjával egy időben a forgóeszközkölcsönt nyújtó kártya plafonja is 25 millióra emelkedne.
Jó irányba tett, de kis lépéseknek nevezte a kormány jelenlegi intézkedéseit Cséfalvay Zoltán egyetemi tanár, a gazdasági konzultáció szóvivője. Ma a magyar gazdaság egyik legnagyobb problémája a munkahelyek hiánya. A kis- és középvállalkozások pedig jelentős munkáltatók, ezért elemi érdekünk, hogy növekedjenek, s minél több embert foglalkoztassanak. A kormány ötleteivel azonban nem oldódnak meg a foglalkoztatás alapvető problémái, azokat csak a munkabérre rakodó adó- és járulékterhek radikális csökkentése orvosolhatná.
A Széchenyi-kártya keretének növeléséről elmondta: általánosságban üdvözlendő lépés, ráadásul a Fidesz által 2002 előtt létrehozott programot folytatják. A baj csak az, hogy az említett hitelkeret forgóeszközök pótlására alkalmas, míg a vállalkozások fő gondja a rossz tőkeellátottság. A kis- és középvállalkozások zömének a vissza nem térítendő támogatásokra lenne igazán szüksége, ott viszont az uniós pályázatok nehézkesen, rosszul működnek.
Amikor Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter gyakran hangoztatott bírálatával szembesült, amely szerint a Fidesz-kormány kevés vállalkozónak adott tőkét, míg a jelenlegi kabinet soknak ad kedvezményes hitelt, Cséfalvay Zoltán leszögezte: alapvető gazdaságpolitikai különbség van a kétféle megközelítés között. Ám hogy a hitelfeltételek javítása mellett a vállalkozások feltőkésítése is valós igény, jól bizonyítják a gazdasági konzultációban megszólalt vállalkozók, de az unió gyakorlata is. Az EU ugyanis tudja, hogy egy felzárkózó országnak és vállalkozóinak tőkeinjekcióra van szükségük. Ezért, mint a gazdasági konzultáció szóvivője elmondta: 2007-től – függetlenül Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter úr gazdaságpolitikai felfogásától – a magyar vállalkozások is jelentős vissza nem térítendő támogatásokra számíthatnak a strukturális alapokból és a kohéziós alapból.
(Csákó Attila, Erdősi Csaba, Jámbor Gyula, K. Tóth László)

Magyar Péter véleménye 180 fokos fordulatot vett ebben a fontos kérdésben