Agrárprivatizációs fiaskó

Nagy Ottó
2005. 11. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, a kormányzati bejelentések ellenére elmarad a tavaly és idén privatizált állami gazdaságoknak ígért állami kamattámogatás kifizetése. Erről tegnap két érintett cég, az Enyingi Agrár Rt. és a Mezőhegyesi Ménesbirtok Rt. vezetői beszéltek sajtótájékoztatójukon. A szakemberek elmondták: arra kaptak ígéretet, hogy a korábban állami gazdaságként működő cégek megvásárlásához a hitelöszszeg 45 százalékára kiterjedő, 50 százalékos kamattámogatást vehetnek igénybe. A folyósítással kapcsolatos késlekedésre felhívták a pénzügyminiszter figyelmét is. Az agrárgazdaságok irányítói azonban most szembesülhettek azzal, hogy a költségvetés állapotára tekintettel, nem részesülnek semmiféle kamattámogatásban. Ez újabb terheket ró a cégekre, mert így ezt az összeget is – amivel a hitelező bankok biztosan számoltak – nekik kell kigazdálkodniuk. A hitelek összegéről sem Kun Mihály, a Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok Rt., sem Szávai Gábor, az Enyingi Agrár Rt. vezérigazgatója nem nyilatkozott. Az azonban nyilvános, hogy a Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok Rt. részvényei a névérték 108 százalékán, 2,01 milliárd forintért, az Enyingi Agrár Rt. részvényei pedig a névérték 2,9-szeresén, 1,35 milliárd forintért keltek el.
A tejelő szarvasmarhák tartásában is érdekelt cégek vezetői figyelmeztettek a tejtermelés mélyrepülésére is. Elsősorban arra, hogy az idén a tavalyi évhez képest mintegy tíz forinttal, 61–63 forintra csökkent a tej felvásárlási átlagára, miközben az előállítási költségek tovább emelkedtek, 70-71 forint körül mozognak literenként. A privatizált agrártársaságok vezetői emlékeztettek arra, hogy amennyiben a tejtermelés nem hoz jövedelmet, folytatódik a jelenlegi tejimport, illetve nem csökken az ágazaton belüli hatékonysági verseny, amit a kereskedelmi láncok alacsony árakkal díjaznak, akkor komoly állománycsökkenéssel kell számolni országszerte.
Mindkét magánosított agrárvállalkozásban érdekelt az IKR Rt., amely a tavalyi 360 millió forintos vesztesége után az idén 58 milliárd forintos bevétellel és 600-700 millió forintos nyereséggel számol. Szaxon Attila, a cég vezérigazgatója a tavalyi veszteséget az állami géptámogatások késedelmes kifizetésével magyarázta. – Mivel jövőre nem lesznek ilyen kifizetések, és a gépkereskedelem mértéke felére esik, a kieső bevételt a vetőmag- és műtrágya-kereskedelemből szeretnénk pótolni – tette hozzá Szaxon Attila, hangsúlyozva, hogy miként eddig sem, úgy a jövőben sem tervezik a vállalat értékesítését.



Kudarc miatt érvényesülhet a közérdek. Hiába hosszabbította meg a Club Aliga legújabb pályázati felhívásának határidejét a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI), a három ingatlanegyüttes, valamint a vitatott partszakaszokat is magában foglaló terület harmadik alkalommal sem kelt el. Sugár László, a KVI vagyonkezelési vezérigazgató-helyettese közölte: a tendert hamarosan újra kiírják. Véleménye szerint a befektetőket a helyi szervezetek tiltakozása riasztotta el. Veres Lászlóné, a Balatonaliga Üdülőközössége Egyesület tiszteletbeli elnöke elmondta: „Nagyon örülünk, hogy az üdülőt nem sikerült eladni, mert ilyen módon lehetőség nyílt arra, hogy a közérdeknek megfelelően történjen az értékesítés.” Hozzátette: lehetőség kínálkozik arra, hogy az újabb privatizációs kiírásig a balatonvilágosi önkormányzat elfogadja a község partvonal-szabályozási tervét, amelyben kijelölik a közterületeket, például a szabad parti sétányt és strandot. Ha ez megtörténik, kezdeményezni fogják, hogy az állam e közterületeket ingyenesen adja át az önkormányzatnak. (D. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.