Apró Antal mint földi angyal? Káprázat, ha nem közli a sztorit a Népszabadság. Egy dr. Czvalinga István nevezi őt így Zsindely Ferenc életrajzát ismertetve, annak Isten szabad ege alatt című könyvének a végén.
Bátornak, de legalábbis különcnek kell ahhoz lenni, hogy az úgynevezett Horthy-korszak Magyarországáról „osztály-hovatartozás nélkül” nélkül szabadjon mondani valamit. Nem a marxista történetírás dialektikus materializmusának tüzében égő, lassan tarthatatlan baromságát. Kicsiny, civil megfigyelést.
Ha az úgynevezett felszabadítás után nem telepítik és irtják ki, ha nem üldözik el és kergetik Nyugatra a magyar arisztokrácia és a polgári értelmiség javát, akkor ma Magyarország lakossága tudna viselkedni. Tudna köszönni, ismerné a megszólítások közti árnyalatokat, nem túrná az orrát a villamoson, nem ásítozna torkát mutogatva, nem csámcsogna a Mekiben, és érezné, hová, mikor, mit illik felvenni. Eszébe sem jutna a színházban a második felvonás alatt mobilozni „a” Dzsoninak. Meg sok más egyéb, aminek az eróziója 1945 áprilisával kezdődött. S Apró Antal koszorút vitt Zsindely Ferenc sírjára? Mindjárt sírok. Arról a Zsindely Ferencről van szó, aki miniszter volt a Kállay-kormányban, és angolbarátként lemondott a német megszállás idején. Zsindely felesége fogalom, korának tündöklő csillagkeresztes nagyasszonya: Tüdős Klára. Istenhegyi úti villájukban, valamint Darányi miniszterelnök házában vészelte át számtalan baloldali és zsidó honfitársunk a nyilasok és a Gestapo őrjöngését, többek közt ők bújtatták Apró Klárit és Schifferné Szakasits Klárát is, két kisgyerekkel plusz egy csecsemővel.
Hála? Népszabadságban a válasz. Apró Antalék koszorút vittek Zsindely Ferenc sírjára!
Látványos. Az ember vesz egy koszorút, és leteszi a sírra. Ezért ’56 után lovas rendőr járta. Apró Antalnak azonban, mint a rendszer bérletes kegyeltjének, nem volt félnivalója. Nézzünk dr. Czvalinga könnyes pillái mögé! Az élet egyik oldalán a Tartozik, a másikon a Követel rubrika található. Zsindelyné Tüdős Klára és Zsindely Ferenc elévülhetetlen érdemeket szereztek a Győrffy-kollégium megalapításában és működtetésében. A pártfogói testület tagjaiként sokat tettek a tehetséges parasztgyerekek egyetemre jutásáért. Tüdős Klára az Operaház vezető jelmeztervezőjeként a Háry János színrevitelében vállalt komoly szerepet, és Pántlika nevű ruhaszalonjában először élesztette fel a magyar folklórt köznapi viseletre szelídítve. Tervezője volt a Corvin áruháznak, filmet és drámát rendezett, ez az energikus, szép arcú, fekete hajú nő irigyelt asszonya volt a korszak társasági életének.
Csakhogy bátor is volt, és amikor kockáztatni kellett, nem habozott, nem méricskélt, és nem osztályozott. Zsidók és baloldaliak, neki egyre ment, bújtatta őket, főzött-mosott rájuk, és hamis papírokkal látta el őket.
Miért tartom ezt fontosnak? Mert Zsindely Ferencet 1945 után a sok üldözött hálájából kifolyólag rátették a háborús főbűnösök listájára. Állítólag Apróék intézkedtek, hogy erről lekerüljenek, de a kitelepítés őket is elérte.
Sokakért harcolt Kodály Zoltán vagy Gobbi Hilda. Zsindelyékért nem állt ki a több száz bújtatott közül senki, de a Győrffy-kollégisták sem.
Azt írja a „független” Népszabadság, hogy Zsindelyék Balatonlellén éltek a kitelepítés alatt.
Hogyne. Csak a lényegről hallgatnak, hogy Zsindely Ferenc miniszter és államtitkár, valamint Tüdős Klára jelmeztervező és honleány, zsidók és kommunisták mentője viceházmesterek voltak egy nyaralóban. Kőkemény protestáns hitük tartotta életben őket.

Azt hitte, nem látják: videón, ahogy tiltott tárgyat akarnak bejuttatni a balassagyarmati börtönbe