Az MSZP nem adja fel

Befejezte a munkáját, ám jelentést már nem tudott elfogadni az Orbán család gazdagodását vizsgáló bizottság. Kormánypárti politikusok Szabó Zoltán (MSZP) tájékoztatóját a parlament elé kívánják terjeszteni, bár ennek szabályszerűségét az első ülés óta ismét teljes létszámban megjelenő ellenzék megkérdőjelezte.

Török László
2005. 11. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több ellenzéki képviselő is megjelent az Orbán család gazdagodását vizsgáló bizottság tegnapi, a féléves munkát lezáró ülésén. Répássy Róbert, a testület fideszes alelnöke egy jelentéstervezettel érkezett, amely a bizottság létrehozásáról döntő országgyűlési határozatban megfogalmazott kérdésekre válaszolva Orbán Viktor vonatkozásában megállapítja: a volt miniszterelnök nem gazdagodott állami forrásból, politikai befolyásával visszaélve, törvénytelen módon. A javaslatot nem fogadta el a paritásos testület. Szabó Zoltán szocialista képviselő – szerinte – tényeket rögzítő javaslata többek között olyan megállapításokat tartalmaz, hogy „a bizottság számos bejelentést kapott az Orbán család tulajdonában vagy érdekeltségében álló horvát tengerparti szállodáról, Loire-völgyi kastélyról, párizsi luxuslakásról, privatizált Balaton-parti minisztériumi üdülőről, Békés megyei tehenészetről, ezeket azonban, mindenféle komolyan vehető bizonyíték hiányában, vizsgálódási köréből kizárta”. Szabó később azzal magyarázta, hogy az alaptalan „állampolgári betelefonálós” információk mégis bekerültek a jelentésébe, mert mindezeknek szerinte köze lehet állami pénzekhez, privatizációhoz. Az MSZP-s politikus megállapította: az olcsón vásárolt felcsúti, sárazsadányi földbirtokok és a családi bányák állami támogatás révén értékelődtek fel. Szabó az Élet és Irodalomban megjelent információkat (ezek állítólagos tokaji ügyletekre vonatkoznak) hitelesnek tartja, bár – ahogy erre Répássy Róbert is rámutatott – jogerős bírósági ítélet mondta ki ennek ellenkezőjét. A vizsgálóbizottság a Szabó-féle irományt is elutasította, Vadai Ágnes azonban bejelentette hogy a testület által korábban elfogadott részjelentéseket (ezt a fogalmat az ellenzék szerint a bizottság ügyrendje nem ismeri) a grémium nevében benyújtja az Országgyűlésnek.

Nyilvános Orbán építési engedélye. Orbán Viktor Fidesz-elnök honlapján (www.orbanviktor.hu) olvashatók XII. kerületi, Cinege utca 15. szám alatti lakásának építési engedélyei, amelynek bemutatására szerdai ülésén kötelezte őt a parlamenti vizsgálóbizottság. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ugyanakkor eddig nem hozta nyilvánosságra a Szemlőhegyi utcai villa átalakításának építési engedélyeit. Az erre vonatkozó ellenzéki kezdeményezést szerdán az Apró–Gyurcsány-érdekkör meggazdagodását vizsgáló bizottság kormánypárti tagjai lesöpörték a napirendről. A dokumentumoknak azért van jelentőségük, mert egyértelműen kiderülhetne, hogy a Fittelina Kft. milyen célból építette át az Apró–Gyurcsány-villát, és ennek fényében jogos volt-e az áfa-viszszatérítés, illetve a társaságiadóalap-csökkentés.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.