Először tett említést tegnap Joaquín Almunia uniós pénzügyi biztos arról, hogy számos tagállam szeretné, ha Magyarország ellen Brüsszel elindítaná a kohéziós támogatások felfüggesztésével kapcsolatos eljárást. A Bruxinfo tudósítása szerint Almunia közölte: ő maga az Európai Bizottság két ülésén is felvetette ennek az eljárásnak a lehetőségét, éppen a többi tagállam kérése nyomán. Mint fogalmazott, a bizottság nem készül arra, hogy kezdeményezze az uniós támogatások csökkentését a magyar hiánytúllépés miatt, de ez a lehetőség létezik, és ezt a magyar hatóságok is tudják. Közben az Európai Bizottság tegnap kétségbe vonta a magyar kormány hiánnyal kapcsolatos céljait, melynek hatására jelentősen gyengült a forint.
*
Az Európai Bizottság szerint hazánk államháztartási hiánya az ígért csökkenés helyett jövőre és azt követően is növekedni fog. A tegnap közzétett uniós előrejelzés értelmében a magyar államháztartás GDP-arányos hiánya idén 6,1, a következő évben 6,7, 2007-ben pedig 6,8 százalékra rúghat, vagyis a deficit jóval magasabb lesz annál, mint amit a kabinet jelzett.
Az EU pénzügyi biztosa arra is figyelmeztetett, hogy az uniós pénzügyminiszterek tanácsa (Ecofin) nemrégiben vitatta meg a Magyarországra vonatkozó jelentést a korábbi uniós ajánlások teljesítéséről, és „ez az értékelés negatív, sőt nagyon negatív volt”. Joaquín Almunia szerint minden tagországnak teljesítenie kell az uniós ajánlásokban foglaltakat. Almunia kitért arra is, hogy a deficit kérdéséről több ízben tárgyalt már Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel. Mint ismert, a hazánk költségvetését bíráló Ecofin-jelentés múlt heti közzététele után Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy hazánkkal szemben senki nem akar szankciókat alkalmazni, sőt ilyen „fel sem vetődött”.
Nem értett egyet a brüsszeli bizottság jelentésével Veres János pénzügyminiszter, aki tegnap leszögezte: a jövő évre kitűzött hiánycél reális és elérhető. Komoly figyelmeztetésként értékelte ugyanakkor az Európai Bizottság állásfoglalását a Fidesz. Az ellenzéki párt közleménye rámutat: hazánknak évek óta nincs valós költségvetése, a büdzsé könyvelési trükkök gyűjteménye, az ország a csőd szélén egyensúlyoz. Még az Európai Bizottságnál is borúlátóbb előrejelzést adott a BNP Paribas pénzintézet, amelynek térségi elemzője, Michal Dybula az MTI szerint meglehetősen jóindulatúnak értékelte az EU által felvázolt pályát. Dybula szerint a magyar kormánynak nemcsak a rossz költségvetési teljesítménytől egyre idegesebb befektetők miatt kellene gyorsan lépnie, hanem azért is, mert a hiány jelentős teherré válhat a további gazdasági növekedésében.
n
Kóka: Gazdasági csoda. Együttvéve és külön-külön is versenyképesebb hazánk, mint Németország, Franciaország és Olaszország – jelentette ki tegnap a köztévében Kóka János közlekedési miniszter, aki „igazi jó hírként” értékelte, hogy a magyar gazdaság ezen a téren Szlovákiánál, Csehországnál, Lengyelországnál is jobban áll. A külföldi útjainak tapasztalatait öszszegző Kóka szerint az Egyesült Államokban, Németországban és Franciaországban „azt látják, hogy ami Magyarországon folyik, az egy valóságos gazdasági csoda”.

Lencsevégre kapták a miniszterelnököt az olasz éjszakában