Lopás, rablás, csalás – leginkább ezek jutnak eszébe a műkincsekre szakosodott bűnözők ellen tavaly ősszel létrehozott FBI-részleg munkatársainak. Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) számításai szerint a művészeti alkotások eltulajdonítása és a jelenség köré szerveződött iparág évente hatmilliárd dolláros kárt okoz. Az FBI Art Theft programjának látványos akciójaként a szervezet a napokban közzétette a világ legnagyobb műkincslopási eseteit a közelmúltból, hogy segítséget kérjenek a nyilvánosságtól az esetek megoldásához.
Mindjárt az első tétel némi meglepetést okozhat, mert ebben a szövetségiek olyasmiket keresnek, amiket amerikai katonák raboltak el Irak megszállásakor 2003 tavaszán. Ezek közül rengeteg tárgy előkerült a katonai invázió kezdete óta, de még mindig 7-10 ezer, az iraki nemzeti múzeum fennhatósága alá tartozó bagdadi tárlókból vagy éppen feltárás alatt lévő régészeti lelőhelyekről elhurcolt műkincset keresnek. Egyebek közt nyoma veszett Hammurápi babiloni király (Kr. e. 1792–1750) egyik törvénytáblájának. Sok műkincs valószínűleg sohasem kerül elő, mert az aranytárgyakat beolvasztották a tolvajok. A második helyen az Isabella Stewart Gardner múzeumból ellopott tizenkét festmény áll. A bostoni intézménybe 1990 márciusában tört be két ismeretlen, akik 300 millió dollár értékben vittek magukkal Rembrandt-, Vermeer-, Govert Flinck- és Manet-képeket.
Az első tízben két olyan tárgy van, amelyet nem valamelyik múzeumból loptak el: az egyik a Davidoff-Morini néven ismert Stradivari-hegedű, amelyet Erica Morini New York-i apartmanjából vittek magukkal ismeretlenek 1995-ben, a másik pedig Leonardo da Vinci Orsós Madonna című festménye, amelyet 2003 augusztusában két turistának öltözött fiatalember emelt le a skóciai Drumlanrig-kastély egyik faláról. A lista felkerülésével szinte egy időben újabb műkincs eltűnését tették közzé az FBI honlapján: az észak-kaliforniai Whitman Mission National Historic Site tárlójából eltűnt egy kétfunkciós, a XIX. század korai éveiből származó indián tárgy. A berakásokkal, rovátkákkal és faragványokkal ékesített tomahawk a magyar fokosokhoz hasonlít, a feje levehető, és még pipaként is használható.
Az FBI toplistája
1. Hét-tízezer műkincs, iraki nemzeti múzeum, 2003, értéke felbecsülhetetlen.
2. Tizenkét festmény, Isabella Stewart Gardner Múzeum Boston, 1990, 300 millió dollár.
3. Két Renoir-, egy Rembrandt-festmény, svéd nemzeti múzeum Stockholm, 2000, 36 millió dollár (előkerültek).
4. Edvard Munch a Sikoly és a Madonna című festményei, Munch- múzeum, Oslo, 2004, 60 millió dollár.
5. Benvenuto Cellini arany-elefántcsont sótartója, bécsi Kunsthistorisches múzeum, 2003, 55 millió dollár.
6. Caravaggio Jézus születése című festménye, Palermo, 1969, 20 millió dollár.
7. Davidoff-Morini Stradivari-hegedű, New York, 1995, 3 millió dollár.
8. Két Van Gogh-festmény, Vincent Van Gogh Múzeum, Amszterdam, 2002, 30 millió dollár.
9. Cézanne: Tájkép Auvers-sur-Oise városról, Ashmolean múzeum Oxford, 1999, 3 millió dollár.
10. Leonardo da Vinci: Orsós Madonna, Drumlanrig-kastély, Skócia, 2003, 65 millió dollár.