Landolás közben nyoma veszett a japán Hayabusa űrszonda Minerva nevű robotjának, amelyet szombaton irányított az Itokawa aszteroida felszínére. A szerkezettel, amelynek talajmintát kellett volna gyűjtenie a kisbolygóról, egy ideig volt rádiókapcsolat, majd hirtelen megszakadt. A feltevések szerint lesodródott a gyenge tömegvonzású aszteroida felszínéről – adta hírül a space.com.
A japán űrkutatási hivatal azt tervezte, hogy a Minerva földet érése után november 19-én és 25-én maga a Hayabusa is megkísérli a landolást. Az eredeti tervek szerint azonban a szondának már november 12-én le kellett volna szállnia, a Minervának pedig már nyolc nappal előbb: november 4-én.
Akkor azonban a robot a fedélzeti számítógép rendellenes működése miatt nem talált erre alkalmas helyet. A hibát kiküszöbölték, s a robot e hét végén próbálkozhatott újra.
A Hayabusa ezúttal 1,4 kilométeres magasságból kezdett közelíteni az Itokawa felszínéhez, s tizenkét órányi ereszkedés után bocsátotta le a robotot. A hat hőérzékelővel és három kamerával felszerelt, mindössze 591 kilogramm súlyú eszköz mellé leeresztették azt a jelzőbóját is, amelynek a szonda későbbi landolását kellene segítenie. Meglehet, hogy a terv meghiúsul, de a japán kutatók még remélik: az eltűnt robot nyomára bukkannak.
A Hayabusa 2003 májusában indult el 300 millió kilométeres útjára, hogy ismereteket szerezzen a mindössze néhány száz méter átmérőjű kisbolygóról. A tudósok azt remélték, fényt deríthet arra, milyen anyagokból épült fel egykoron a Naprendszer. A fiaskó miatt halványul a remény, de a Hayabusa útja mégsem volt hiábavaló. A szonda felvételei azt mutatják, az Itokawa nem hasonlít azokra a társaira, amelyekről már vannak ismereteink. Felszínét nem tarkítják kráterek, csak rengeteg kisebb-nagyobb kődarab, és portalannak látszó sík területek. Ez máris megcáfolta az eddig általános vélekedést, hogy a Föld közelében keringő aszteroidák geológiai szempontból egyforma jellemzőkkel rendelkeznének.

Kiderült, milyen idő lesz jövő héten