Nagy Sándor, Szeged SZDSZ-es alpolgármestere szeptemberben felfüggesztette a város informatikai cége, a Ritek Rt. vezérigazgatóját posztjáról. A döntés nagy feltűnést keltett, mivel a vezérigazgató, Ruzicska Péter az SZDSZ-es lobbi – köztük Nagy Sándor – erőteljes támogatásával került jelenlegi posztjára. A Ritek Rt. jelentős szerepet játszik a város működésében: üzemelteti Szeged informatikai rendszerét, de például az informatikai minisztériumnak is teljesít megbízásokat. A konfliktus Ruzicska és Nagy Sándor alpolgármester között egy uniós pályázati pénz elosztásánál keletkezett – állítja Drégelyi Zoltán, a Fidesz önkormányzati képviselője. Szeged ugyanis 540 millió forintot nyert az e-önkormányzat kiépítésére. Ezért a pályázat elnyerését követően a város közbeszerzést hirdetett, s a tendert a Fidesz képviselője szerint az a multinacionális cég nyerte el, amelyet az alpolgármester is támogatott, szemben a megyei SZDSZ lobbijával és a Ritek vezérigazgatójával.
A vesztes cég – Ruzicska támogatásával – a közbeszerzési döntőbizottsághoz fordult, kifogásolva a döntés módját, hiszen például egyetlen informatikus sem volt a tendert értékelő szakértői csapatban. Nagy Sándor Ruzicska ellenállása miatt felfüggesztette őt a Ritek Rt. vezérigazgatói posztjáról, s Drégelyi Zoltán szerint magánnyomozókkal vizsgáltatta a cég irodáját, ahová másnap az addigi vezérigazgató már nem tehette be a lábát.
Az ellenzéki politikus szerint Nagy Sándor azért fordult szembe Ruzicskával és az őt támogató SZDSZ-lobbival, mert a tenderen győztes társaság Szegeden létrehozandó, 250 fős fejlesztő cégénél vezető pozíció várná a szabad demokrata városvezetőt. Közben a közbeszerzési döntőbizottság – értesüléseink szerint – helybenhagyta a panaszt, és bírságot is kiszabott. Ami viszont Drégelyi szerint súlyosabb következmény lehetett volna, ha a közbeszerzési döntőbizottság megsemmisíti a város korábbi döntését, és új eljárás lefolytatását írja elő, ami a félmilliárdos EU-s támogatás elvesztését jelenthette volna. Információink szerint néhányan a Ruzicskát támogató SZDSZ megyei vezetése részéről sem nézték jó szemmel Nagy Sándor ténykedését, s többekben felmerült Nagy „visszahívása” az alpolgármesteri posztról.
A politikus az őt ért vádakra közleményben reagált, melyben kifejtette: „Drégelyi képviselő más, konkurens informatikai cégeknél tanácsadói feladatokat lát el – könnyen belátható tehát, hogy nem városi, hanem üzleti érdekekből támadja a Ritek Rt. -t.” Drégelyi szerint viszont furcsa az alpolgármesteri állítás, hiszen ő nem a Ritek Rt. -t, hanem Nagy Sándor tevékenységét támadta. A fideszes önkormányzati képviselő szerint az alpolgármester nem tud ésszerű magyarázatot adni arra, miért kellett a korábban agyondicsért cégvezetőt, aki egyben az SZDSZ-es politikus gyermekkori jó barátja is, meneszteni posztjáról – vállalva a neki járó több millió forintos végkielégítés kifizetését is.
Különösnek tartja Drégelyi azt is, miért tagadták meg tőle mint önkormányzati képviselőtől a városi tulajdonú Ritek Rt. irataiba való betekintési jogot, ha nincs semmi takargatnivaló a cég ügyei körül. A szegedi önkormányzat közgyűlésén végül Botka László MSZP-s polgármesternek is védelmébe kellett vennie helyettesét, míg Nagy Sándor cáfolta, hogy ő és Ruzicska barátok lettek volna. A baloldali többség végül – a városvezetés szándékainak megfelelően – menesztette a vezérigazgatói posztról Ruzicska Pétert.
Nagy Sándor neve azonban egy kisebb volumenű, de hasonlóan tisztázatlan ingatlanügylet kapcsán is előkerült. A belvároshoz közeli Gáspár Zoltán utcában található önkormányzati tulajdonú, kétezer négyzetméteres ingatlant még 1993-ban adta el a város a Budalakk-Titán Festékgyártó Kft. -nek négymillió forintért. A vevő a várossal aláírt szerződésben kötelezettséget vállalt arra, hogy a megvásárolt telket a szerződést követő két éven belül beépíti. E kötelezettsége teljesítéséig egy 1987-es (és 2001-ig érvényben lévő) minisztertanácsi rendelet elidegenítési tilalmat írt elő számára. A rendelet kitért arra is: ha az ingatlant a kétéves határidőn belül nem építi be, akkor az adásvételi szerződés a jogszabály erejénél fogva megszűnik, mi több, a vevő köteles az önkormányzatnak visszaadni.
A kft. nem teljesítette építési kötelezettségét, az ingatlan ma is üresen áll. 2004-ben felszámolási eljárást kezdeményeztek a Budalakk-Titán Kft. ellen, így az ingatlan 18,7 milliós értéken előbb egy felszámoló céghez került, majd jelentkezett rá egy vevő: a TTBSZ Ingatlanforgalmazó és Szolgáltató Kft. Ám az önkormányzatnak már 1995-ben joga lett volna arra, hogy visszaszerezze az ingatlant, s azóta is bármikor pert indíthatott volna az – általunk megkérdezett ingatlanszakértő véleménye szerint ötvenmillió forintot meghaladó piaci értékű – ingatlan önkormányzati tulajdonba történő visszavételéért. Ez nyilvánvalóan kockázatot jelentett az új vásárló, a TTBSZ Kft. számára is, hiszen az önkormányzat peres úton tőlük is bármikor visszaszerezhette volna az építési kötelezettség elmulasztása miatt elidegenítési tilalommal terhelt – így az eredeti tulajdonos hozzájárulása nélkül eladhatatlan –ingatlant. Az önkormányzat azonban tavaly – ahelyett, hogy visszaszerezte volna az őt illető, értékes vagyont – önként, ellenszolgáltatás nélkül lemondott róla. Lapunk birtokába került az a 2004. szeptember 6-án kelt dokumentum, amelyet Botka László MSZP-s polgármester „helyett” eljárva Nagy Sándor szabad demokrata alpolgármester írt alá. Ebben a politikus a város polgármestere nevében „hozzájárul” a felszámolás alatt álló Budalakk-Titán Kft. és a TTBSZ Kft. közötti, az említett ingatlant érintő adásvételi szerződéshez. A „hozzájárulásban” semmilyen anyagi kompenzációról nem esik szó…
Kalmár Ferenc kereszténydemokrata városatya, az önkormányzat tulajdonosi bizottsága alelnöke elmondása szerint az ellenzéki képviselők nem is értesültek arról, hogy a város ellenszolgáltatás nélkül lemondott több tíz millió forintot érő ingatlanáról. Kalmár a szegedi közgyűlés, illetve az illetékes szakbizottság elé viszi az ügyet, mert szerinte a hanyag vagy hűtlen kezelés kérdése is felmerülhet az ügylet kapcsán, ráadásul egy ekkora érték esetében egy alpolgármester saját hatáskörében nem is hozhat döntést.
– Ha Nagy Sándor valóban aláírta ezt a szerződést, akkor a választók előtt is el kell számolnia döntésével, és meg kell magyaráznia, miért mondott le a város nevében egy ötvenmillió forintnál is többet érő ingatlanról – mondja az ellenzéki képviselő.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!