Iszlám szakasz

Franciaország után Németországban és Belgiumban is autókat gyújtottak fel. A földrészen kitört riadalom oka nemcsak a bevándorlók gyermekeinek gátlástalansága: legalább ennyire közrejátszik Európa felkészületlensége is. A döntéshozók várhatóan tovább szigorítják az idegenrendészeti szabályozást.

György Zsombor
2005. 11. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Részben már elérték céljukat a Párizs külvárosaiban, majd egész Franciaországban lázadást szító bevándorlóivadékok, hiszen az egész világ rájuk figyel. Ez pedig számottevő változás, mivel a közvélemény mindeddig éppúgy nem törődött a teljesen zárt életet élő külvárosi lakók gondjaival, mint ahogy például a legtöbb bevándorló őshazájának számító Afrikáéval sem. Miközben azonban itt még mindig nincs gyógyír a mélyen gyökerező bajokra, Európa más szegleteiből szintén sorra érkeznek a fenyegető jelek.
Dániában – ahol ma már tisztán muzulmán iskolák is működnek – a kultúrák egymáshoz való közelítését úgy próbálták elérni, hogy a Koránt feltették az ajánlott gimnáziumi olvasmányok listájára, azt azonban megtiltották, hogy a szent könyvet bárki kritikusan elemezze. Ezzel még nem is lenne baj, csakhogy a jelek szerint a pozitív diszkrimináció a tabuk felállításával helyenként ki is merül.
A képletes falak ledöntésére azonban az utóbbi időben egyre többen tettek kísérletet, felemás sikerrel. Hollandia hagyományosan befogadó ország volt, erre kötelezte a történelme is, hiszen az itt élők már az 1600-as években menedékjogot nyújtottak az üldözötteknek. Mára mindez oda vezetett, hogy a betelepültek aránya megközelíti a tíz százalékot, akárcsak a hatmillió bevándorlónak otthont adó Franciaországban. Állítólag kétszáz nemzetiség él az előbbi országban, a legtöbben a volt gyarmatokról, a Holland Antillákról, Suriname-ből származnak, de az utóbbi évtizedekben rohamosan nőtt a muzulmán országokból érkezettek száma is.
Theo van Gogh meggyilkolása valóságos pofon volt Hollandia számára. A rendező halála egyben az egymástól igen távol álló kultúrák közötti harc jelképe is, hiszen Van Gogh a szabadság és a korlátoktól mentes véleménynyilvánítás híveként vált ismertté, gyilkosa szemében azonban ez a gondolkodásmód elfogadhatatlan volt. A késelő erkölcsileg leromlott Európát vizionált, benne egy bűnös nézeteket valló, ezért eltüntetendő emberrel. Tettének persze semmi köze az iszlám igazi tanításaihoz, a gyilkosság azonban mégis a muzulmánok ellen hangolta a közvéleményt.
Árulkodó adat, hogy Hollandiába a legutóbbi időkig évente mintegy negyvenötezer bevándorló érkezett, ma azonban a törvényi szigorítások miatt tízezer kérelmet tárgyalnak a hatóságok, ráadásul ezek többségét is elutasítják. Igaz, az új szabályozás sokak szerint túllőtt a célon, hiszen a letelepedni kívánónak például munkahellyel kell rendelkeznie, holott állást csak az kaphat, aki már rendelkezik a letelepedéshez szükséges papírokkal. Jól látható tehát a félelmek, a korábbi túlságosan engedékeny törvények és a jóléti állam gyengülésének kedvezőtlen hatása.
Ezzel összecseng, hogy Dániában szintén kevesebb mint negyedére, évi mintegy 3500-ra csökkent a letelepedési engedélyhez jutók száma. A gazdagsága okán emlegetett Svédországban valóságos muzulmán negyedek létesültek, amelyek szegény és zárt közösségeiben a nyugati életfelfogásnak, törvénykezésnek a nyomait sem lehet felfedezni. E helyzet kezelése érdekében Stockholm kemény lépésekre, például ideiglenes menekültstopra kényszerülhet.
A bevándorlásellenesség legemblematikusabb figurája kétségkívül a holland Pim Fortuyn volt, aki úgy lépett fel a multikulturalizmus okozta értékválsággal és veszéllyel szemben, hogy közben meg tudta őrizni az emberi jogok élharcosának a képét is. Liberalizmusába bőven belefért, hogy úgy vélekedjen, ne Európának kelljen a mozlim bevándorlókhoz alkalmazkodnia, hanem utóbbiaknak választott új hazájukhoz. Egy megbomlott elméjű állatvédő azonban „a kirekesztettek védelmére” hivatkozva három évvel ezelőtt valósággal kivégezte. A két gyilkosság tulajdonképpen szintúgy a párizsi zavargások előjelének tekinthető, mint a madridi és londoni terrortámadás, a birminghami „belvillongások” vagy a marokkói spanyol Ceuta és Melilla ostroma.
Ezért is meglepő a hatóságok és a politika egész Európára jellemző felkészületlensége. A kontinens döntéshozói az október 27-én kirobbant franciaországi zavargás láttán várhatóan tovább szigorítják a rendelkezéseket, ezúttal azonban már nemcsak azokra kell gondolniuk, akik – mivel illegális bevándorlók – viszonylag egyszerű eljárással hazatoloncolhatók, hanem azokra is, akik az adott országban születtek, tehát éppolyan jogokkal rendelkező állampolgárok, mint a tősgyökeres franciák, britek, németek vagy éppen hollandok, helyzetüknél fogva pedig gyakorlatilag nincs vesztenivalójuk.
Magyarországon is egyre nagyobb gond a lakosság, a munkaképes állampolgárok rohamos fogyása, főként, mivel divat lett a „függetlenség”, vagy ahogy mostanság mondani szokták, a szingliség. A statisztikai hivatal felmérése szerint a 25 év alatti nők tíz százaléka, a hasonló korú férfiak 15–20 százaléka már egyáltalán nem akar gyermeket vállalni. Tíz évvel ezelőtt még csupán a magyar nők egy százaléka szerette volna gyermek nélkül leélni az életét, korábban pedig nem is volt mérhető ilyen adat. A szakértők ezt a Nyugaton régebb óta ismert jelenséget a globalizáció egyik tünetének tartják, ami hosszú távon a mai Európa megroppanásához, a kontinensen élő „őslakosság” tragédiájához vezet.



Európai zöldkártya? A magasan képzett külföldieknek a jövőben olyan, az Egyesült Államokban és Kanadában már bevált zöldkártyát ajánlanának fel, amelynek révén bárhol az EU-ban munkát vállalhatnának. A Franco Frattini bel- és igazságügyi biztos nevéhez köthető javaslat szerint a munkavállalási engedélyt mind a 25 tagállamnak el kellene ismernie, így az egyik tagállam által kibocsátott „zöldkártya” az EU egész területén érvényes lenne. A BruxInfo szerint a másik alternatíva az, hogy az engedély az első öt évben csak egy országra lenne érvényes. A Daily Telegraph azt írta, az unióban is egyre inkább tudatában vannak annak, hogy ezen a téren milyen égető szükség van az egységes elv alkalmazására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.