Legkevesebb hetven életet követeltek a hét végi iraki merényletek. Bagdadtól északra autós öngyilkos merénylő egy síita sejk temetésén, a gyászolókkal teli sátrak mellett robbantotta fel magát, 35 ember halálát okozva.
Az északnyugat-iraki el-Hadísza városában tegnap az amerikai légierő támadása következtében harmincegy ember halt meg. Az amerikai parancsnokság korábban azt közölte, hogy a Bagdadtól 220 kilométerre északnyugatra fekvő városban szombaton végrehajtott pokolgépes merényletben és az azt követő tűzharcban tizenöt iraki civil, nyolc lázadó és egy amerikai tengerészgyalogos esett áldozatul. Előbb egy út mentén elhelyezett pokolgép robbant fel egy amerikai–iraki járőr mellett, majd lázadók könnyűfegyverekkel lövöldözni kezdtek. Az amerikai légierő ezt követően lépett akcióba, és az al-Dzsazíra hírtelevízió szerint lakóépületeket bombázott a városban. Az iraki és amerikai erők napok óta jelentős hadműveletet folytatnak a Szíriával határos térségben, hogy kiűzzék a lázadókat, és állandó ellenőrzés alá vonják a határt.
*
Az amerikai parancsnokság szombat este jelentette be, hogy öt amerikai tengerészgyalogos vesztette életét a Bagdadtól 250 kilométerre északra fekvő Baidzsi városban. Velük is út mentén elhelyezett pokolgépek végeztek. Az iraki háború 2003. márciusi kezdete óta 2091 amerikai katona halt meg a közép-keleti országban, túlnyomó többségük ellenséges cselekményekben. A harcokban elesett civilek számát csak megbecsülni lehet. A különféle emberi jogi szervezetek úgy vélik, akár a negyvenezret is elérheti a halottak száma. Nemrégiben hatalmas botrányt keltett, hogy mint kiderült, az amerikai katonák foszforbombát vetettek be Fallúdzsa ostromakor, civilek sokaságát gyilkolva meg ezzel. A már a második világháborúból is ismert eszközt eredetileg világításra használták, emberek ellen bevetve azonban súlyos égési sérüléseket és tömeges halált okozhat.
Dzsalal Talabani iraki elnök tegnap közölte, hogy a fegyveres felkelőkkel is hajlandó tárgyalni a béke érdekében. Talabani ezt azon a kairói „megbékélési találkozón” mondta, amelyet az Arab Liga szervezett az iraki politikusoknak. Az Arab Ligának az a szándéka, hogy a résztvevők igyekezzenek áthidalni etnikai és vallási ellentéteiket, és készítsenek elő egy nagyobb megbékélési konferenciát, amelyet az elképzelés szerint januárban Irakban tartanak meg. A kairói tanácskozástól elsősorban azt várják, hogy segítsen újra bevonni a szunnitákat az iraki politikai életbe.

Magyar Péter véleménye 180 fokos fordulatot vett ebben a fontos kérdésben