Lefaragták a jövő évi kutatások támogatását

A kormány becsapja a vállalkozásokat, cserbenhagyja a kutatás-fejlesztés szereplőit, megszüntetve a vállalkozásokkal egyenlő teherviselési kötelezettségét a terület finanszírozásában – állítja Pálinkás József. Érdeklődésünkre az oktatási tárca megígérte a helyzet rendezését, igaz, a következő kormány kontójára.

Joó István
2005. 11. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogyan válhat valóra a tudásalapú társadalom és a versenyképesség, ha az annak biztosítására szánt pénzek folyósítását ilyen könnyedén megtagadja a hatalom? – tette föl a kérdést Pálinkás József, a Fidesz kulturális tagozatának elnöke.
Az ügy előzménye: 2003-ban az érintett vállalkozások a gyógyszeripartól a műanyaggyártókig járulékfizetést vállaltak az akkor létrehozott kutatási, fejlesztési és technológiai innovációs alap feltöltése érdekében. E kvázi adóba csak úgy egyeztek bele, hogy az MSZP– SZDSZ-kormány garantálta: a költségvetés évente ugyanolyan összeggel járul hozzá az alaphoz, amennyit a vállalkozások két évvel az előtt ténylegesen befizettek.
*
Abban reménykedtek e vállalkozások, hogy a megfelelő állami tehervállalás révén az alap pályázatai útján saját forrásaikhoz képest jelentős támogatást kaphatnak fejlesztésre. Ám Pálinkás professzor most azt észlelte: bár 2004-ben 15,7 milliárd forint volt a piaci szereplők befizetése, a kormány a 2006-os költségvetési törvényben mégsem ennyit, hanem csak 12 milliárdot biztosít állami hozzájárulásként.
E törvénytelenséget – az egykori oktatási miniszter szerint – úgy próbálja a kormány „sunyi módon” elleplezni, hogy a költségvetési törvényben hatályon kívül helyezi a 2003-as innovációs törvénynek az állami kötelezettségre vonatkozó paragrafusát. Pálinkás József szerint ezzel a kormány nemcsak a 2003-ban kérkedőn beharangozott ígéretét szegi meg, de hosszú távra teszi lehetetlenné a kutatás-fejlesztés közmegegyezésen alapuló finanszírozását. – Az alattomos törvénymódosítással és az idei 3,7 milliárdos „érvágással” a kormány egyeztetés nélkül szétdúlja a k+f rendszerét, becsapva partnereit, az akadémiai és egyetemi kutatóintézetektől az érintett vállalkozásokig. A kutatások és fejlesztések egy része a magyar egyetemeken és kutatóintézetekben valósult volna meg, ráadásul némely multinacionális cég idetelepítette volna teljes kutatását és fejlesztését. Úgy látszik, a kormány rakodómunkásokból, nem pedig fejlesztőmérnökökből szeretne többet látni – vélte.
Az oktatási tárca tudatta lapunkkal: az államháztartási egyensúly javítása érdekében elfogadják a Pénzügyminisztérium által javasolt 12 milliárd forintos állami befizetést. Viszont módosító indítványt készítenek, amely 2007-re már biztosítaná a költségvetési hozzájárulás garantált mértékét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.