Hogyan válhat valóra a tudásalapú társadalom és a versenyképesség, ha az annak biztosítására szánt pénzek folyósítását ilyen könnyedén megtagadja a hatalom? – tette föl a kérdést Pálinkás József, a Fidesz kulturális tagozatának elnöke.
Az ügy előzménye: 2003-ban az érintett vállalkozások a gyógyszeripartól a műanyaggyártókig járulékfizetést vállaltak az akkor létrehozott kutatási, fejlesztési és technológiai innovációs alap feltöltése érdekében. E kvázi adóba csak úgy egyeztek bele, hogy az MSZP– SZDSZ-kormány garantálta: a költségvetés évente ugyanolyan összeggel járul hozzá az alaphoz, amennyit a vállalkozások két évvel az előtt ténylegesen befizettek.
*
Abban reménykedtek e vállalkozások, hogy a megfelelő állami tehervállalás révén az alap pályázatai útján saját forrásaikhoz képest jelentős támogatást kaphatnak fejlesztésre. Ám Pálinkás professzor most azt észlelte: bár 2004-ben 15,7 milliárd forint volt a piaci szereplők befizetése, a kormány a 2006-os költségvetési törvényben mégsem ennyit, hanem csak 12 milliárdot biztosít állami hozzájárulásként.
E törvénytelenséget – az egykori oktatási miniszter szerint – úgy próbálja a kormány „sunyi módon” elleplezni, hogy a költségvetési törvényben hatályon kívül helyezi a 2003-as innovációs törvénynek az állami kötelezettségre vonatkozó paragrafusát. Pálinkás József szerint ezzel a kormány nemcsak a 2003-ban kérkedőn beharangozott ígéretét szegi meg, de hosszú távra teszi lehetetlenné a kutatás-fejlesztés közmegegyezésen alapuló finanszírozását. – Az alattomos törvénymódosítással és az idei 3,7 milliárdos „érvágással” a kormány egyeztetés nélkül szétdúlja a k+f rendszerét, becsapva partnereit, az akadémiai és egyetemi kutatóintézetektől az érintett vállalkozásokig. A kutatások és fejlesztések egy része a magyar egyetemeken és kutatóintézetekben valósult volna meg, ráadásul némely multinacionális cég idetelepítette volna teljes kutatását és fejlesztését. Úgy látszik, a kormány rakodómunkásokból, nem pedig fejlesztőmérnökökből szeretne többet látni – vélte.
Az oktatási tárca tudatta lapunkkal: az államháztartási egyensúly javítása érdekében elfogadják a Pénzügyminisztérium által javasolt 12 milliárd forintos állami befizetést. Viszont módosító indítványt készítenek, amely 2007-re már biztosítaná a költségvetési hozzájárulás garantált mértékét.

Menczer Tamás: Sosem fenyegetném a feleségemet!