MI A MAGYAR?

MN
2005. 11. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Változatosabb típusokkal, tarkább faji jelleggel aligha találkozunk egyebütt, mint régi bányavárosaink vidékén. A bányamívelést itt a középkorban kétségtelenül német telepesek indították meg, bányavárosainkat is ők alapították, és ezek jellege a múlt század derekáig túlnyomóan német volt. A városlakó családok általánosságban csak ritkán hosszú életűek. Az ősi német bányásznép életerejét pedig azonfelül az emberemésztő munka őrölte meg, amelyet nemzedékről nemzedékre a föld alatt folytatott. A német bányászcsaládok rendre kihaltak, helyüket, különösen Selmecbányán, a határszéli vármegyékből ideözönlő tótság foglalta el, s bányavidékünkön német falvakkal ma jóformán már csak Körmöcbánya környékén találkozunk. Hont északi fele s Zólyom megye falusi népe mindenfelé tót. Ez a tótság azonban szintén rendkívül változatos típusokat mutat, s különböző eredetre vall. Jóformán csak abban egyezik meg, hogy a nyugati tót nyelvet beszéli, amelynek határa kelet felé a Vág forrásvidékéig terjed. Liptó–Szepes határától Máramarosig kérdésünkre az igenlő felelet tótul így hangzik: hej, a szepesi határtól nyugat felé: ano. Sok szó van a két nyelvjárásban, amely hasonló mértékben különbözik. Faji jelleg tekintetében a keleti tótok egységesebbek, mint a nyugatiak, s jóformán csak két típussal találkozunk itt, aszerint, amint lengyelekkel vagy ruténekkel keveredtek. Határszéli vármegyéink lakosságának tót jellegétől leginkább Zólyom tótsága üt el. A fő bányaváros, Besztercebánya s a négy kisebb közül Zólyom és Zólyomlipcse környékén a kihalt német telepesek utódai itt a Szalatna völgyéből rajzottak ki. Libetbánya és Breznóbánya tótsága, úgy látszik, nagyrészt Liptóból szivárgott alá. Szálasabb, délcegebb férfiakkal, formásabb asszonyokkal a Felvidéken sehol sem találkozunk, mint a Szalatna völgyében lakó s innen a Garam völgyén fölfelé szivárgott tótság körében, amelynek fő fészke ma Gyetva és Herencsvölgy. Az előbbi helyen két csendőrkaszárnya is volt, amit a lakosságának a többi tótságétól elütő tüzes temperamentuma tett szükségessé. Zólyomban utazva azt hittem, hogy a különbség a határszéli és itteni tótság közt azért nagy, mert évszázadokon át a bányavidék német telepei választották el egymástól. Ernyey József barátom, a felvidéki tótság kitűnő ismerője világosított fel arról, hogy a Szalatna-völgy népe ama bosnyák raj utódaiból került ki, amelyet a török szorított ki hazájából, s Végles vára tövében Mátyás király telepített le.
Sládkovics András (családi nevén Braxatoris, meghalt 1872-ben) kiváló tót költő Detván című szép elbeszélő költeményében, ebben az Arany Toldijához méltó mesterműben még mint a tótság képviselőit énekli meg a Szalatna-völgy lakosait. Pedig a délszláv jelleget típusában, jellemében, részben viseletében ez a hirtelen temperamentumát nem tekintve igen jóravaló nép mindmáig megőrizte. A többnyire öles férfiak viselete: bocskor, gatya, hímzett díszű, lobogó ujjas rövid ing, mellény, panyókára vetett dolmány vagy szűr és pörge kalap, az asszonyoké magyaros ingváll, pruszlik, kötény, főkötő, melyet véges-végig áttört díszű hímzés borít el. A sárga és rozsdaveres pamuttal cifrázott, áttört díszítésű ingváll és főkötő mértani elemekből összerótt díszítése s a boltból készen vásárolt kötény és kendők tarka pamuttal és selyemmel készülő virágos hímzése, valamint a fehér tüllhímzések falvanként több-kevesebb hivatásos varróasszony keze alól kerülnek ki. A hímzőaszszonyok fejből, minta és írás nélkül dolgoznak, s évszázadokon át megőrzött mértani motívumaik a gótika kőcsipkéire s a régi velencei és dalmát zsubrikolásokra emlékeztetnek, amelyekből a reneszánsz korában a varrott csipke fejlődött.
(Részlet Divald Kornél Felvidéki séták című, 1925-ben megjelent könyvéből)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.