Össztűz a nagykoalícióra

Megoszlanak a vélemények az új német nagykoalícióról, de a legtalálóbban talán a Neue Zürcher Zeitung fogalmazott, amikor „régi bor új hordóban” jellemzéssel minősítette a berlini nagykoalíció megállapodását.

Stefan Lázár
2005. 11. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bekövetkezett az, amire számítani lehetett: a német nagykoalíció létét biztosító szerződés kritikák sorozatát váltotta ki. Politikusok, gazdasági szakértők meg a sajtó véleménye: a csaknem százötven oldalas megállapodás negatívumai többségben vannak az elfogadható döntésekhez képest. Dietrich Austermann, Schleswig-Holstein tartományi gazdasági minisztere (CDU) hiányolja a jövőre vonatkozó impulzusokat, a munkapiac helyzetének javítását, a gazdaság fellendítését. Az általános forgalmi adó 2007-re tervezett háromszázalékos emelése növeli az illegális munkavállalást, és a szegény polgári réteget sújtja. A gazdasági szakembernek számító Friedrich Merz a szerződésen nem ismeri fel pártja, a CDU kézjegyét, és úgy véli, hogy Angela Merkel kancellárságának érdekében a konzervatívok túlzott engedményeket tettek az SPD-nek.
A leköszönő gazdasági miniszter, Wolfgang Clement (SPD) szerint a nagykoalíció túl gyorsan áldozatául esett az áfaemelésnek. Gregor Gysi, a posztkommunista PDS-frakció vezetője a szociális egyensúly és ésszerűség hiányára panaszkodott, a forgalmi adó emelését egyenesen aszociálisnak nevezte, és a szerződésben a Schröder-féle neoliberális politika folytatását látja. Renate Künast, a Zöldek frakcióvezetője azt kifogásolta, hogy a szövetségi állam visszahúzódik az oktatásból és tudományos kutatásból. A Stuttgarter Nachrichten kommentárja: „A tárgyalások során a legkisebb közös nevezőt keresték, és több központi témát elnapoltak.” A bulvárstílusban fogalmazó Bild csődnyilatkozatnak nevezte a szerződést, mert olyan hitelezőkre támaszkodik, akik nem tudnak védekezni – azaz a polgárokra.
Angela Merkel beismerte, hogy nehéz út áll a nagykoalíció előtt, már csak azért is, mert a jövő évi költségvetés megsérti az alkotmányt, és az EU stabilitási törvényének is legfeljebb 2007-re sikerül eleget tenni. A három pillérre – szanálni, reformálni, invesztálni – támaszkodó szerződés elleni sajtótámadásokra utalva a köztársaság valószínűleg első női kancellárja kijelentette: „Nem fogjuk feladni azt, amit helyesnek tartunk, akkor sem, ha jeges szél csap az arcunkba.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.