Sajátos statisztika a bűnös városokról

Nem készítettek a Központi Statisztikai Hivatalban olyan adatbázist, amely alapján megrajzolható lenne az ország bűnügyi térképe. A lapunknak nyilatkozó szakember szerint a bűncselekmények pusztán számszerű összevetésével nem lehet értékrangsort felállítani a települések között.

Zsilka László
2005. 11. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közleményben tiltakozott a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság tegnap a HVG-ben megjelent, az ország városainak bűnügyi helyzetével foglalkozó cikk következtetései ellen. A főkapitányság szerint a statisztikai adatokkal érvelő írás kedvezőtlen színben tünteti fel a megye több települését.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nem készít olyan adatbázist vagy térképet, amely az ország településeit bűnügyi fertőzöttség szerint rangsorolná vagy megjelenítené. Ilyen összeállítás létrehozásához nincs megrendelő és a megvalósításához szükséges szoftvere sincs a hivatalnak. A bűncselekmények statisztikai feldolgozása, és az így keletkező adatok összevetése, a számokból különféle következtetések levonása csak kellő körültekintéssel lehetséges – nyilatkozta lapunknak Papp Gábor, a KSH társadalomstatisztikai főosztályának munkatársa. A hivatal települési adatbázisa (T-STAR) tartalmazza ugyan a városok és községek kriminalitását jellemző mutatókat, de ezekből az objektív valóságot tudományos igénnyel megjelenítő országos értékrangsort felállítani nem lehet. Az egységes rendőrségi és ügyészségi bűnügyi statisztika az ismertté vált, vagyis a hatóság tudomására jutott bűncselekményeket és a valamilyen eredménnyel lezárt bűnügyeket rendszerezi, összegzi – tett hozzá a szakember. A hivatal a Belügyminisztériumtól és a Legfőbb Ügyészségtől kapott adatokat dolgozza fel. Egy-egy megnevezett település veszélyes vagy biztonságos voltáról azonban nem adhat teljes képet a statisztika, mert a bűncselekmények – különböző fajtájuk miatt és az általuk a környezetben kiváltott hatás alapján – összemérhetetlenek. Az emberölések számának vizsgálatakor például kevésbé kell figyelembe venni a latenciát, azaz az olyan eseteket, amelyekről nem értesül a rendőrség. A lopás vagy a nemi erőszak viszont tipikusan olyan bűncselekmény, amelynek sértettjei közül sokan nem tesznek feljelentést. Ha egy csaló becsap száz embert egy kisvárosban, akkor az a körzet statisztikailag fertőzöttebb lesz, mint egy olyan település, ahol harminc súlyos testi sértést és két emberölést regisztráltak. Az emberek biztonságérzete ellenben valószínűleg az előbbi helységben lesz nagyobb. A mérvadó statisztikai elemzésnek ezért minden szakmai szempontot figyelembe kell vennie – hangsúlyozta a KSH munkatársa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.