Tabu

K U L T Ú R S O K K

Tóth Szabolcs Töhötöm
2005. 11. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új szennyeződést mutattak ki a napokban London folyójában, a Temzében: kokaint. Nem arról van szó, hogy egy lefülelt kábítószercsempész-banda az elhagyott dokkok között berendezett búvóhelyéről egész szállítmányát a folyóba döntötte volna, mert nyakán voltak a rendőrség rohamosztagosai. Csupán arról, hogy Londonban annyi kokaint használnak az ott lakók, hogy az emberi testből kiürülő kábítószer – a vizeleten, a csatornákon és a tisztítóműveken keresztül – már olyan mennyiségben kerül a folyóba, hogy jelenléte tisztán kimutatható.
A Sunday Telegraph vasárnap közzétett híradása szerint a folyóban talált mennyiségből arra lehet következtetni, hogy napi két kilogramm kokaint fogyasztanak el a városban. Ez nem kis mennyiség, tekintve, hogy nyolcvanezer adagot lehet belőle kiparcellázni a bárok, exkluzív klubok, luxusapartmanok és szállodaszobák asztalain – amely helyszíneket korábban ehhez a kábítószerhez kötötte a nagyérdemű.
Ez a nyolcvanezres szám nemcsak azért meglepő, mert a hatóságok korábban maximum a harmadát gondolták reálisnak, hanem azért is, mert a kokaint nem tartották eleddig olyan kábítószernek, amelyet tömegesen használnának a város polgárai. A kokain, sugallta a média, mindig a sztárvilág, a törvényen kívüliek, kisebb részben a bohém művészvilág kábítószere volt – már csak magas ára okán is –, és talán a legtöbb olyan kulturális közhely, amelyet a kábítószerezés még a tiltás előtti időkből alakított ki a közgondolkozásban, manapság ehhez a droghoz tapad. Valamihez, ami tilos.
Tabu.
Milyen hatásos is, amikor Kate Mossról, a kokainfogyasztáson ért szupermodellről a brit Daily Mirror riportja azt írja: hitelkártyájával rendezgeti magának sorba a szippantásra váró poradagot, amelyet a drogfutár egy CD-tok kemény műanyag fedelére erősítve szállított a dívának.
De éppilyen borzongatóan izgalmas volt, amikor Sherlock Holmes, a sztárnyomozó feltűrte ingujját, és heroint lőtt magának. Neki persze – és talán Mossnak is – megbocsátható, hiszen az egyik valószínűtlenül okos, a másik valószínűtlenül szép, mi meg kényelmesen dőlhetünk hátra abban a tudatban, hogy semmi sem változott száz esztendő alatt.
A napi nyolcvanezer adag a gazdagok, okosak és szépek kábítószeréből viszont arról mesél, hogy nagyon is sok minden változott. Eddig a tiltást kulturálisan megtámogatta a droghasználat tabuvá emelése és démonizálása. A kábítószer-használat félvilági jellege és morális rombolása az egyik legjobban eladható témává vált a sajtóban, ahol az olvasó ezen keresztül is megkaphatta napi szörnyülködésadagját: nemcsak a hírek, hanem Starsky és Hutch, Kojak, Derrick és Linda is szállította a borzongató, nem e világi kábítószerdílereket a fotelek elé.
Ez a napi nyolcvanezer adag kokain azonban azt sejteti, hogy a szélesebb körben használt kábítószerek esetében – mint a diszkódrognak nevezett speed, a különféle más szintetikus kábítószerek, hogy a marihuánát már ne is említsük – a felhasználás valóban tömeges lehet. Azt az anyagot pedig, amelyet így vagy úgy ennyi ember próbált már, nehéz lesz ebben a kulturális tiltózónában tartani. Mert miért is lenne megbotránkoztató valami egy társadalomban, ha tudni lehet, hogy a sarki fűszeres és a szomszéd szobafestő is él vele?
A kérdés nem az, hogy szükséges-e a tiltás, hiszen nem látni olyan alternatívát, amely a jelenlegi kulturális közegben kezelhetné a droghasználatot. (Bizonyára vannak érettebb nemzetek, amelyeknek körében a kevésbé szigorú szabályozás is helyes irányba terelheti e szubsztanciák alkalmazását. A magyar kereskedelmi tévéknek a világon példátlanul kártékony műsorfolyamát nézve megállapíthatjuk: a mienk még nem ilyen.)
A kérdés legfőképpen az, hogy létezhet-e tiltás kulturális tabuk meghatározása nélkül? Létezhet-e olyan törvénykezés, amelyet nem támogatnak meg a kódexen kívüli szokásrendszerek, társadalmi elvárások és tiltások?
Ha nem létezhet, nagy bajban vagyunk. Mert ez a napi nyolcvanezer kokainadag arról mesél, hogy a tiltó törvények mögül fénysebességgel tűnik el a „hátország”, amely a szükségesnek mondott jogszabályokat betarthatóvá teszi. És Kojak, Starsky meg Linda egykori buzgalmán, ha éppen újra műsorra tűzi valamelyik tévé a nosztalgia jegyében ezeket a sorozatokat, egy egész ország röhög.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.