Forgalomelterelés, rendőrök Jászapáti művelődési háza előtt. Gyurcsány Ferenc kormányfő és Szekeres Imre érkezett, a Makovecz-ház öt órára megtelt érdeklődőkkel. Az előcsarnokban néhány fiatal ácsorog a büfé előtt. Kiderül, nem helybéliek, politikailag csak egyikük elkötelezett: Csonka Andrea, akinek a papája egy közeli településen MSZP-vezető, ő pedig a Fiatal Baloldal aktivistája. A társaság tagjai unokatestvérei, akik elkísérték a rendezvényre. Andrea nem bánta meg, hogy FIB-es lett, mert, ahogy mondja, „jó a társaság, bulizunk meg minden”. A nagygyűlés közönsége mindazonáltal zömmel nyugdíjasokból áll, és egyelőre nincs bulihangulat. A bejáratnál osztogatott igazságosság feliratú vörös szilikonkarkötőket furcsálkodva forgatják az idős asszonyok, mielőtt elsüllyesztik a retikülben. A derékhadat a környékbeli kistelepülések lakói adják, akiket szervezetten, buszokkal hoztak a városba:
– Nincs itt harminc százaléknál több apáti, még ha a jobbosokat belevesszük, akik bekukucskálnak az „oroszlánbarlangba”.
– Gyurcsányt már ismerjük, mint a rossz pénzt. De kíváncsi vagyok a szavazópolgárokra, hogy mifélék, akiknek ez az alak tetszik – mondja egy MIÉP-es. – Nézze meg. Csupa idős ember, alig van fiatal. Elég szomorú ez… – mondja legyintve.
A miniszterelnökre várakozó nyugdíjasokat kérdezgetve az derül ki, a legtöbben nem érzik, hogy az életük a kormányváltás után javult volna, ettől függetlenül a szocialistákban bíznak.
– Nem panaszkodhatok, kormányváltás előtt sem volt okom panaszra. De mi mégis bennük bízunk, szeretjük a miniszterelnököt – mondja kérdésemre nevetve egy idős asszony, Kis Károlyné. A mellette ülő hölgy is azt mondja, rokkantnyugdíjas, de nincs oka panaszra: „Meg vagyunk most elégedve ezzel a kormánnyal” – teszi hozzá. Hogy konkrétan mi változott? Tulajdonképpen semmi, de mégis nagyobb biztonságban érzik magukat.
– Egy kicsit emeltek is most a nyugdíjon, igaz, csak négy és fél százalékot. Többre számítottunk, de hát reméljük, lesz több is. Mindig remélünk – mesél életéről. S hogy az Orbán-kormánnyal mi volt a baj? „Hát… Mindig olyan nagyképű volt. Igen, nagyképű” – mármint a „Viktor” – derül ki szavaiból. Ez a legfőbb érv.
Gyurcsány Ferenc a jászapáti művelődési ház színpadára a szokásos lendülettel, a hollywoodi sztárok lehengerlő stílusában vonult fel. A közönségen viszont látszott, még csak tanulgatja az új stílust, úgyhogy a kötelező vastaps eléggé hamvába holtra sikeredett. Szekeres Imre széles mosolylyal konferálta be a „Magyar Köztársaság következő miniszterelnökét”. Itt mindenért mindig meg kell dolgozni. Gyurcsány e szimbolikus kép kibontásával kezdte a beszédét. Mint mondta, az a dolgunk, hogy olyan országot teremtsünk, ami képes arra, hogy meghosszabbítsa és örökkévalón tartsa a nemzetet beborító világosságot. Majd ennek fényében következett a szocialista kormány érdemeinek felsorolása, a nyugdíjasokért, a szegényekért, a gazdákért végzett állhatatos munka elemzése, az Orbán-kormány mérhetetlen igazságtalan intézkedéseinek boncolgatása, durva csúsztatásokkal. Ígéretek öregnek, fiatalnak, gyereknek, családosoknak. A közönség láthatóan elandalodott az álmosító levegőtlenségben. Maga Szekeres Imre is nehezen nyelt vissza egy ásítást. A miniszterelnök legalább háromszor nézett az órájára és ígérte meg, hogy most már befejezi, hiszen idő kell a kérdésekre is, ám egyre jobban belemelegedett. A hangulat valamelyest felpezsdült, mikor indulatos arckifejezéssel kezdte ostorozni az Európai Uniót, amely nem képes megérteni, hogy Magyarország gazdasága fantasztikusan jó, és „mi” nem a költségvetési számokkal vagyunk elfoglalva, hanem azzal, hogy a fejlődés még intenzívebb legyen, és ehhez autópálya kell, sok-sok autópálya, nyugdíjemelés, miegymás. Majd kitért az agrárium helyzetére is. Komor hangon közölte az egybegyűltekkel – egy mezőgazdaságból élő vidék lakóival –, hogy a Magosz „beállt a Fidesz mögé”, és ő attól tart, hiába a rekordnagyságú mezőgazdasági büdzsé, az ellenzék zavarkeltési célzattal az utcára fogja vezényelni a gazdákat. „Nagyon nem szeretném, ha a gazdák képviseletéről valaki áttérne egy politikai párt képviseletére, és úgy gondolná, hogy eddig kétszázmilliárd volt az agrártámogatás, de most négyszáz, akkor tüntetni kell.” Mint mondta, nagyon szeretné hinni, hogy a Magosz–Fidesz-megállapodás mögött nem a bizonytalanság szításának szándéka áll. Hiszen a tüntetésnek semmi értelme, mivel a támogatás 25 százalékkal emelkedett, és „nincs az a kormány”, amely ennél többet tudna tenni. Hiszen itt vannak a nyugdíjasok, a szegények, nekik is kell pénz – fejtegette, s közben elejtette azt is, hogy a gazdák évente átlagban kétmillió forint támogatást kapnak, ami egy átlagfizetésnek felel meg.
„Hát, az azért nem semmi” – dörmögte irigykedve a mellettem álldogáló asszony. Végül sor került a kérdésekre. Elsőként a jászberényi Cimbalom csárda tulajdonosa üdvözölte a „Magyar Népköztársaság miniszterelnökét”, és meginvitálta vacsorára, mondván, a városi tanács fizet zenekart is. Egy asszony az özvegyi nyugdíjáról érdeklődött, egy úr a szakképzés jövőjére volt kíváncsi.
A szeánsznak vége lett. A csődbe ment kisvállalkozók hiába integettek, nem kaptak szót. Mint megírtuk, Jászapáti gimnáziuma csaknem egymilliárd forintos céltámogatást nyert el felújításra. A szocialista vezetésű megye által kiválasztott kivitelező csődbe ment. Az alvállalkozók mindvégig hittek Tokár István elnök szavában, hogy megkapják a pénzüket, és akkor is folytatták a munkát, mikor már a cég nemigen fizetett. Összességében 160 millió forinttal maradt adósuk a cég. Tokár István pedig mossa a kezeit, mondván, jogilag a megyének semmi köze az alvállalkozókhoz. Különös módon a nagygyűlés előtt a károsult vállalkozókat mobiljukon felhívta egy hölgy, s arról érdeklődött, hogy részt vesznek-e Gyurcsány fórumán, és ha igen, milyen kérdést kívánnak feltenni. Majd ígéretet tett, hogy alkalmuk lesz gondjaikat megosztani. Ott is voltak a második sorban, a jobbszélen. De valahogy nem vették őket észre, hiába integettek. Végül Szekeres Imrével tudtak beszélni, aki azt mondta, ismeri az ügyüket, de nem lehet tenni semmit. Azért megígérte, hogy „fut még egy kört”. Ezalatt Gyurcsány a kamerák tüzében dedikálta könyvét. Az egyik alvállalkozó már meghirdette családi házát. Most abban reménykedik, talán marad annyi pénz, hogy lánya be tudja fejezni az egyetemet valahogy. Most negyedéves.

Lencsevégre kapták a miniszterelnököt az olasz éjszakában