Uniós ítéletre várva

Újabb szakaszába érkezett a magyar iparűzési adó ellen indított, Európai Bíróság előtt lévő per; a magyar kormány e hónap végéig tehet észrevételt az ügyben. A Deloitte szakértője továbbra is azt tanácsolja, hogy akik jogszerűtlennek tartják ezt az adónemet, kötelezettségük befizetése mellett peresítsék követelésüket.

Csákó Attila
2005. 11. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E hónap végéig tehet a magyar kormány észrevételt a luxembourgi székhelyű Európai Bíróság (EB) felé a hazai iparűzési adó ellen indított perben. Oszkó Péter, a Deloitte adópartnere lapunknak elmondta: az adott ügy az uniós csatlakozás előtti időszakra is vonatkozik, a Komárom-Esztergom megyei bíróság kért Luxembourgból állásfoglalást. A magyar bíróság arra vár választ, hogy az iparűzési adó forgalmi típusú adónak tekinthető, vagy sem. Az EB-döntés érvényesítése kötelező a hazai igazságszolgáltatás számára.
Magyarországon egyre több cég keres jogorvoslatot az iparűzési adó megfizetése ellen, amiket a Legfelsőbb Bíróság minapi döntése értelmében felfüggeszt a magyar igazságszolgáltatás, amíg megérkezik a luxembourgi állásfoglalás. Kifogásukat egy 1977-es uniós irányelvre alapozzák, amely szerint az EU tagállamaiban csak egyféle forgalmi típusú adó alkalmazható, s mivel az általános forgalmi adó is e kategóriába tartozik, az iparűzési adó beszedése jogellenes. Vagyis hazánk uniós taggá válása óta e közteher – a cégek szerint – ellentétes az EU irányelveivel. Ezt a véleményt nem osztja a Fővárosi Közigazgatási Hivatal. A hatóság a közelmúltban rámutatott arra, hogy az iparűzési adó fizetésének kötelezettsége mindaddig fennáll, amíg az erről szóló törvényt az Országgyűlés hatályon kívül nem helyezi.
A Deloitte szakértője továbbra is azt tanácsolja, hogy akik jogszerűtlennek tartják ezt az adónemet, kötelezettségük megfizetése mellett peresítsék követelésüket. Oszkó Péter nemzetközi példákkal támasztotta alá állítását: Ausztria önkormányzatokat finanszírozó különadóját már megszüntette a uniós bíróság, ám csak annak jár vissza a korábban befizetett összeg, aki a luxembourgi döntés előtt jogvitát kezdeményezett. Az Európai Bíróság főtanácsnoka pedig legutóbb, november 10-én egy német jövedelemadót érintő, ötmilliárd eurós költségvetési kihatással bíró vitában fogalmazott meg ugyanilyen ajánlást. Az olaszok hasonlóképpen jártak el a magyar iparűzési adóhoz hasonlatos ottani régiós adó ügyében. Itáliában szinte alig van olyan vállalkozás, amelyik ne nyújtott volna be kérelmet a jogellenesnek vélt adó visszatérítése érdekében. Ha a bíróság nekik adna igazat, az 120 milliárd eurós kiadást jelentene az olasz költségvetésnek. Oszkó Péter szerint ha az Európai Bíróság a jövőben alkalmazza a főtanácsnok legújabb ajánlását, kérdéses, hogy a magyar iparűzési adónál mit tekint majd határnapnak. A most folyó per tárgyalásának megkezdését, vagy a későbbi perek indulását.
Egyes vélemények szerint az iparűzési adó esetében egy visszamenőleges hatályú EB-döntés miatt összeomolhat a helyhatóságok költségvetése. Az önkormányzatok ugyanis nem lesznek képesek arra, hogy a befizetett pénzt visszajutassák a vállalkozásoknak. Így az államnak kellene helytállnia, az esetleges visszafizetések teljesítése a következő kormányt terheli majd. Tavaly 310,5 milliárd forintot fizettek be a cégek a helyhatóságok felé. Így a vitatható összeg a csatlakozás óta – kamatok nélkül – több százmilliárd forintra rúg.



Populáris áfacsökkentés. Alig érinti a szegényeket az áfa felső kulcsának csökkentése, amely elsősorban a tartós fogyasztási cikkeknél lesz érzékelhető – jelentette ki egy tegnapi konferencián Vámosi-Nagy Szabolcs, az APEH alelnöke a távirati iroda tudósítása szerint. A szakember rámutatott: a kispénzűek által vásárolt termékek és szolgáltatások 42 százaléka a kedvezményes, 15 százalékos kulcs alá tartozik, ami viszont nem változik. Az alelnök úgy látja, a jövő évi adóváltozások legfontosabb elemének tekinthető áfacsökkentésnek politikai oka és populáris felhangja van. Koncepció nélkül nyúlt hozzá a kormány az adórendszerhez – áll a Fidesz tegnapi közleményében. Az ellenzéki párt szerint a jelenlegi nehéz helyzetből radikális adócsökkentéssel, a foglalkoztatás rendkívül magas közterheinek mérséklésével és a hazai vállalkozások ösztönzésével lehet kitörni, nem pedig üres ígéretekkel. (Sz. E.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.