Vadász ős génjeinkben

Az európaiak leginkább kőkorszaki vadász ősöktől, nem pedig a földművelést meghonosító, a kontinenst Közép-Kelet felől később benépesítő bevándorlóktól származnak – állapította meg a mainzi Johannes Gutenberg Egyetem kutatógárdája.

MN-összeállítás
2005. 11. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon, Ausztriában és Németországban talált ősi csontvázak DNS-vizsgálatát végezték el a közelmúltban német kutatók, és következtetéseikkel vélhetőleg felélesztik a vitát a modern európai ember eredetéről. A mainzi Johannes Gutenberg Egyetem munkatársai úgy vélik, hogy a kontinenst – az eddigi elméletekkel szemben – nem földműveléssel foglalkozó, hanem vadászó-gyűjtögető emberek népesítették be elsőként, hozzávetőleg negyvenezer évvel ezelőtt – adta hírül a National Geographic News. Mindezt DNS-vizsgálatokra alapozzák, amelyek szerint a már itt élő vadászó-gyűjtögető hordák megjelenése után évtízezrekkel később a térségbe érkezett földművesek génjei csak kismértékben járultak hozzá az európai génkészlethez.
Ehelyett egészen más, de rendkívül fontos örökséget hagytak ránk: elterjesztették a földművelést, körülbelül 7500 évvel ezelőtt – állítják a kutatók. A vizsgálatok eredménye – amelyet a Science című szaklapban publikáltak a mainzi tudósok – meglepett bennünket – árulta el Joachim Burger, az intézet egyik antropológusa. – Azt vártam, hogy ezeknek a korai földműveseknek a DNS-e jobban hasonlít majd a ma élő európaiak örökítőanyagához, ezzel szemben szinte semmilyen hatást nem gyakoroltak rá – közölte. A földműves ősök ennyire szerény genetikai jelenlétét azzal magyarázza Peter Forster, a cambridge-i egyetem antropológusa, hogy a mai Izrael, Szíria és Jordánia területéről hozzávetőleg 12 ezer évvel ezelőtt útnak indult földműveseknek csak kis csoportjai találkoztak a mai Európa területén élő vadászokkal: átadták tudásukat, de az itt élők számbeli fölénye miatt csak igen szerény mértékben tudott megjelenni örökítőanyaguk a közösségek utódaiban. Ez volt az egyik első eset, hogy 7-8 ezer évvel ezelőttről származó emberi leleteket ilyen vizsgálatoknak vetettek alá – jelezte a kutatás jelentőségét Marek Zvelebil, a sheffieldi egyetem munkatársa.
Az angol tudós szerint a DNS-mintákkal igazolt elméletet támasztják alá a késő kőkorszakból származó cserépedények és művészeti alkotások is.
Többen megkérdőjelezik a mainziak következtetéseit. A német kutatók elfelejtették összehasonlítani a földműves és a vadászó-gyűjtögető ősök DNS-mintáit, holott az utóbbi csoportból is bőségesen rendelkezésre álltak volna leletek – érvelt például Joao Zilhao, a bristoli egyetem szakembere.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.