Pekingi látogatásának nyitányaként George Bush amerikai elnök tegnap feleségével egy ottani, a XI. században anglikán misszionáriusok által épített és a kulturális forradalom alatt bezárt evangélikus templomban misén vett részt, s azt követően reményének adott hangot, hogy a kínai kormány – mint fogalmazott – nem tart a keresztényektől. „Egy egészséges társadalom olyan társadalom, amelyben minden vallási irányzatot üdvözölnek” – fogalmazott Bush, aki rögvest beszédét követően a kínai államfővel és kommunista pártvezetővel, Hu Csin-taóval (Hi Jintao) találkozott. A távirati iroda emlékeztet, hogy Kínában mintegy 80 millió keresztény él, akik csak korlátozottan gyakorolhatják vallásukat.
Bush egyben arra kérte a kínai vezetőket, fogadják a dalai lámát, hogy megértsék, a buddhista vallási vezető nem törekszik Tibet függetlenségének megteremtésére. „Úgy gondolom, a kínai kormány bölcsen cselekedne, ha meghívná a dalai lámát, hogy közvetlenül elmondhassa, egyáltalán nem kívánja Tibet függetlenségét” – mondta az amerikai elnök, aki szorgalmazta azt is, hogy vendéglátói hívják meg a Vatikán képviselőit, és tárgyaljanak velük a vallásszabadság kérdéséről.
Érdekes fordulat, hogy a feszülten várt tárgyaláson az elmaradt szeptemberi vizit pótlásaként Bush az Egyesült Államokba hívta kínai partnerét, aki ezt el is fogadta. Kína Bush ázsiai látogatásának harmadik állomása. Előzőleg az elnök Japánban és Dél-Koreában járt.
A találkozón szó volt Tajvanról, amellyel kapcsolatban Hu Csin-tao megerősítette a kínai álláspontot, nevezetesen azt, hogy Peking síkraszáll ugyan a Tajvani-szoros békéje mellett, nem tűri viszont Tajvan függetlenségét. Ugyancsak napirenden szerepelt az észak-koreai atomfegyverkezés problémaköre. Az amerikai elnök szerint partnerével egyetértettek egy olyan Koreai-félsziget megteremtésének szükségességében, amely mentes a nukleáris fegyverektől. Bush emlékeztetett, hogy az észak-koreai atomprogramról folytatott tárgyalások legutóbbi fordulója során Phenjan ígéretet tett a nukleáris fegyverkezés beszüntetésére. Reményét fejezte ki, hogy Észak-Korea be is tartja kötelezettségvállalását.
Engedmény Phenjannak? Az észak-koreai atomprogrammal kapcsolatos válság rendezése azon múlhat, hogy bevonják-e Phenjant nemzetközi gazdaságfejlesztési programokba – vélekedett szombaton az orosz elnök. Vlagyimir Putyin az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcsértekezletén szólt erről a dél-koreai Puszanban. Az APEC-csúcs résztvevői emellett a Kereskedelmi Világszervezet keretében folytatott világkereskedelmi tárgyalásokon kialakult patthelyzet feloldására szólítottak fel az, de anélkül, hogy nevén említették volna Európát, amelyet a szervezet tagállamainak vezetői felelősnek tartanak a tárgyalások megfenekléséért. (MTI)