Volt CIA-börtön hazánkban?

Magyarország területén is voltak CIA-fogolytáborok – derül ki egy ENSZ-diplomata nyilatkozatából. A magyar Katonai Felderítő Hivatal főigazgatója cáfol, az amerikai szenátus pedig tájékoztatást követel a nemzeti hírszerzési igazgatótól a titkos börtönökről.

MTI
2005. 11. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Romániát, Lengyelországot és Magyarországot felelősségre kell vonni, amiért területükön helyet adtak a CIA titkos fogolytáborainak – figyelmeztetett az ENSZ afganisztáni raportőre. Cheriff Bassiouni az olasz Il Manifesto napilapnak nyilatkozva tényként beszélt arról, hogy e három kelet-európai ország területén – a CIA-táborokban – fogolykínzások is történtek, s ezáltal az említett államok megsértették a nemzetközi jogot. „Nagyon súlyos Lengyelország, Románia és Magyarország felelőssége (…), hiszen fogolykínzásokat tiltó európai egyezményeket írtak alá az uniós csatlakozásuk érdekében. Egyértelműen és vitathatatlanul megszegték ezeket az egyezményeket” – hangoztatta Bassiouni, aki tavaly ENSZ-jelentést készített a titkos börtönökben zajló kínzásokról.
Közben az amerikai szenátus is tájékoztatást követel az ügyben. A szenátus tegnap felszólította John Negroponte nemzeti hírszerzési igazgatót, hogy zárt ajtók mögött tájékoztassa a kongresszus hírszerzési bizottságait a titkos külföldi börtönökről.
*
A magyar titkosszolgálatok nem kaptak felkérést a CIA-tól arra, hogy börtönöket létesítsenek Magyarországon az elfogott al-Kaida- tagok részére – mondta tegnap a Katonai Felderítő Hivatal (KFH) főigazgatója a Magyar Televízió híradójának. Morber Ferenc szerint „nem volt ilyen tevékenység Magyarországon, és nem is kért senki minket arra, hogy ilyen tevékenységet folytassunk”. A KFH vezetője személyében magyar szakember először cáfolta azt a múlt heti amerikai sajtóértesülést, miszerint a CIA titkos fogolytáborokat működtet Kelet-Európában. Korábban csak politikusok – köztük Gyurcsány Ferenc – tagadták a kiszivárogtatásban foglaltakat, noha azt már a CIA is megerősítette közvetve, amikor feljelentést tett titkos információ nyilvánosságra hozatala miatt.
Csütörtökön a lengyel kormány cáfolta, hogy országa területén a CIA titkos fogolytáborokat tartana fenn.
A Konrad Ciesiolkiwicz külügyi szóvivő által kiadott közlemény leszögezi: Lengyelországban nincsenek ilyen börtönök, és nincsenek olyan foglyok, akiket a (lengyel) törvények és a Lengyelország által aláírt nemzetközi megállapodások megsértésével börtönöztek volna be. Egy hete az amerikai központú Human Rights Watch nemzetközi emberi jogi szervezet washingtoni igazgatója – a botrányt kirobbantó Washington Post-cikken is túltéve – azt állította: Lengyelország és Románia valószínűleg engedélyezte a CIA-nak táborok létesítését.
Közben a CIA-műveletek inkognitója máshol is veszélybe került. A milánói ügyészség 22 állítólagos amerikai titkos ügynök kiadatását indítványozza egy emberrablás kapcsán. Az illetők állítólag közreműködtek Oszama Musztafa Haszan Naszr egyiptomi iszlám vallási vezető elrablásában, akit később Egyiptomba hurcoltak, ahol állítólag kínzásnak vetették alá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.