Összesen 245 székelyföldi gyermeknek nyújtottak át egymillió forintos értékben adventi ajándékcsomagot a hét végén a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet (MÖS) képviselői. Az édességből, társasjátékokból és szánkózásra alkalmas műanyag csúszdából álló csomagokat az idén augusztusban bekövetkezett pusztító árhullám sújtotta Hodgya, Bikafalva és Farcád településeken adta át Lévai Anikó, Orbán Viktor volt miniszterelnök felesége, a segélyszervezet jószolgálati nagykövete. A jótékonysági akciót ünnepélyes alapkőletétel követte az udvarhelyszéki Hodgyán, ahol számos lakóház mellett a helyi iskola és óvoda oly mértékben megrongálódott, hogy mára életveszélyes állapotba került. Ifj. Kis Boáz referens lapunknak elmondta, a MÖS vállalta a tanintézet újjáépítését, és a Kossuth rádió, a Magyar Nemzeti Múzeum, valamint a Nagyházi Galéria nemrég lezajlott ékszer- és érmegyűjtő-aukcióján befolyt összeg egy részének elkülönítésével összesen 12 millió forinttal támogatják az új oktatási intézmény létrehozását. Az épület alapkövét Lévai Anikó helyezte el, aki a tavaly december 5-i népszavazásra utalva elmondta: az erdélyi magyarok számára fájdalmas pont a referendum, az árvízi helyreállításon túl pedig a segélyszervezet az elmúlt hónapokban arra is törekedett, hogy enyhítse a határon túliak eme fájdalmát. Az anyaországi küldöttség ellátogatott az ugyancsak árvíz sújtotta Siménfalvára is, ahol az augusztusi árhullám során többek között a kosárfonásból élő hatvanfős roma közösség patakparti házait is elmosta a víz. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet és a Mol Rt. az építési költségek átvállalásával – épületenként 600 ezer forinttal – járult hozzá házaik újjáépítéséhez, és most átadták a 16 családnak a másfél szoba-konyhás téglaházakat. A MÖS egyúttal befejezte a székelyföldi árvízkárosultakat célzó másik segélyezési programját is, amelynek keretében 50 millió forint értékben juttattak támogatást vásárlási utalvány formájában a rászorulóknak.
Eközben a tavaszi árhullám által pusztított Bánságban továbbra is botrány övezi a lakóépületek helyreállítását, mivel kiderült, hogy a bukaresti területrendezési minisztérium által megbízott cégek alaposan megkéstek közel kétszáz ház felépítésével. Emiatt Borbély László miniszter leváltotta az országos lakásügynökség Temes megyei vezetőjét, az építtetőket pedig a szerződések felbontásával fenyegette meg. A Bánságban tönkrement kilencszáz lakóház közül mindeddig 631 épületet adtak át, 182 ingatlant pedig év végére szeretnének kulcsra készen látni a hatóságok.
Románia-szerte összesen ötezer, az idei árhullámok során megrongálódott lakóház újjáépítése várat még magára.
EU-támogatás árvíz sújtotta településeknek. Katasztrófa sújtotta övezetté nyilvánította a bukaresti kormány azokat a romániai régiókat, amelyeken ez év áprilisa és szeptembere között árvíz söpört végig. A kormányrendelet lehetővé teszi, hogy az érintett önkormányzatok megpályázhassák az EU által a SAPARD-program keretében újjáépítésre és infrastruktúra-fejlesztésre elkülönített alapjait, amelyből Bukarest korábban már igényelt mintegy 170 millió eurót. Az idei romániai árhullámok 3748 településen pusztítottak, és közel ötvenezer lakóházat rongáltak meg, a kár becsült értéke eléri az 1,57 milliárd eurót.
Útinapló a zarándoklatról. Ha sokat gyalogol az ember magányosan, van ideje elmélkedni. Bencsik János, Tatabánya polgármestere nyolcszáz kilométert talpalt 2005 tavaszán, egyedül, míg városából meg nem érkezett Székelyföldre, Csíksomlyóra. Úti élményeit és akkori gondolatait Kiengesztelődés című, a napokban megjelent kötetében osztja meg az olvasókkal. Könyve szomorú aktualitása: egy esztendeje, december 5-én volt a magyarországi népszavazás a határon túli magyarok kettős állampolgárságáról. Azt a napot Bencsik János fekete vasárnapnak nevezi beszámolójában. Akkor határozta el: nekivág az útnak, engesztelésül, hogy megbékítse a voksolás eredménye miatt haragvó, magukat elárulva érző nemzettársainkat. Jó szolgálatot tett neki családi öröksége, egy rézborítású kun fokos, amelyet támasztékul használt menet közben, de a kutyákat is távol tartotta vele. Befogadták éjszakára magánházakba, paplakokba. Úgy érezte akkor, több hónappal a fekete vasárnap után, hogy a Partiumban és Erdélyben mintha enyhülne a feszültség a magyarokban. Az idősebbek körében már nehezebben oldódott a fájdalom: szerettek volna ismét magyar állampolgárok lenni. „Csíksomlyóra menni nemcsak egy kirándulás, hanem egy belső út is. A Nyeregben megtapasztalhatjuk a létfenntartó erő azon energiáit, amelyekkel mind egyéni, mind pedig közösségi életünk megerősödhet. Ha alázattal heveredünk le a kegyhely előtti mezőn, úgy járunk, mint a mesebeli legény a gyógyító fűvel; még a saját magunk által vágott sebek is behegedhetnek” – írja a szerző. (Zs. L.)