Csapdahelyzetben az önkormányzatok?

Bár a kormánypártok az önkormányzatok fejlesztési lehetőségeinek jelentős bővüléséről számoltak be a 2006-os költségvetés parlamenti elfogadása után, az ellenzék, illetve a települések érdek-képviseleti szövetségei szerint jövőre már a napi működés kerülhet veszélybe, főként a falvakban. A központi büdzsé az előző évekhez hasonlóan továbbra is csak egy részét állja a közalkalmazotti és köztisztviselői béremeléseknek.

2005. 12. 26. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is legalább százmilliárd forint hiányzik az önkormányzatok jövő évi gazdálkodásából, amely csak a kormány eredeti javaslatához képest javult a központi költségvetés egy héttel ezelőtti végszavazása előtt – nyilatkozta lapunknak Kovács Zoltán, az Országgyűlés önkormányzati bizottságának elnöke, Pápa fideszes polgármestere. Kifejtette: a szokásos koreográfia szerint beterjesztett számok olyan súlyos válsághelyzetbe sodorták volna a településeket, hogy az MSZP–SZDSZ-es módosítások látszólag javítanak az önkormányzatok helyzetén. – A 2006-os közalkalmazotti béremelések költségeinek felét mintegy 22 milliárd forinttal finanszírozza az állam, csakhogy a szeptemberi emelések áthúzódó hatásai miatt ez az öszszeg a következő évben további 35-36 milliárdos kiadást ró az önkormányzatokra, miközben a köztisztviselők illetményemelését a településeknek kell kigazdálkodniuk – hangsúlyozta a fideszes politikus. – A kormány az úgynevezett kátyúpénzeknél a 10 milliárdos igénnyel szemben 5 milliárd forintot akart adni, s ehhez képest hagytak jóvá végül 8 milliárdot. Jövőre nem jut több pénz az okmányirodák fenntartására, az új közigazgatási eljárási törvény végrehajtására, az uniós normák szerint e-közigazgatás bevezetésére, és az sem segít, hogy ebben a helyzetben nőtt a fejlesztésre fordítható keret – fűzte hozzá.
Ezzel szemben Jauernik István (MSZP), az önkormányzati bizottság alelnöke, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés tagja azt emelte ki, hogy az önkormányzati ágazat anyagi támogatásánál jelentős változásokat értek el a koalíciós pártok. – Az államháztartási hiány miatti zárolás a tervezett 29,3 milliárd forintról 7 milliárdra csökkent, a központi büdzsé összességében 217 milliárd forintos fejlesztési kerete mellett jövőre további 320 milliárdos uniós támogatásra számíthatnak az önkormányzatok – sorolta a szocialista politikus, hangsúlyozva a terhek csökkenését az áfacsökkenés, az egészségügyi hozzájárulás megszűnése, illetve a családtámogatások átszervezése miatt. Jauernik nem tart attól, hogy a 400 ezer közalkalmazott, illetve a negyvenezer köztisztviselő béremelése komoly gondokat okozna, és 2006-ot az önkormányzatok szemszögéből nyugodt, kiegyensúlyozott évnek nevezte.
Szita Károly, a Megyei Jogú Városok Szövetségének társelnöke, Kaposvár fideszes polgármestere viszont úgy látja, hogy a soha nem látott mértékű, mintegy 68 milliárdos pénzelvonásnak a települések, az iskolák, az óvodák látják kárát. – A kormány semmibe vette a hét nagy önkormányzati szövetség huszonkét pontos segélykiáltását, folytatódik a városok vagyonfelélése, a falvak pedig még jobban eladósodhatnak – vélekedett.
Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség alelnöke, Szentkirály polgármestere megerősítette a félelmeket. Szerinte végleges értékelést csak a költségvetés részletes ismeretében lehet adni, azonban már látszik, hogy a kistérségi társulások erőltetése miatt rosszabbul járnak azok a községek, amelyek ragaszkodnak intézményeik önálló fenntartásához. – Nem javul 2006-ban az önkormányzatok helyzete, jelentős működési hiánnyal számolunk – állapította meg Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára, a Veszprém Megyei Közgyűlés MSZP-s tagja, aki szerint ugyanakkor a választási évben nem várhatók tömeges iskolabezárások.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.