Marakodó önkormányzatok

Egymásnak estek az önkormányzati szövetségek az országos bérmegállapodás felhatalmazás nélküli aláírása miatt, miközben a Fidesz szerint továbbra is százmilliárd forint hiányzik a települések jövő évi gazdálkodásából. Az MSZP elismeri: 2006-ban nem bővülnek az önkormányzatok lehetőségei.

2005. 12. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogszerűtlenül, felhatalmazás nélkül írta alá Magyar Levente, a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetsége elnöke, Jászberény SZDSZ-es polgármestere azt az országos bérmegállapodást, amely a közszféra jövő évi fizetésemeléseit szabályozza – közölte lapunkkal Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke, Veszprém ugyancsak SZDSZ-es polgármestere, aki semmisnek tartja a megállapodást.
Ismeretes, a héten az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) elfogadta, hogy a közalkalmazottak 3, a köztisztviselők pedig 5,1 százalékkal magasabb bért kapjanak jövőre. – A vita a bérek fedezetéről robbant ki, ugyanis óriási a káosz, hiszen az állam továbbra is csak egy részét finanszírozza a kifizetéseknek, így az önkormányzatok annak ellenére roszszabb helyzetbe kerülnek, hogy emelkedtek az oktatási és a szociális normatívák. Az idei béremelések jövőre áthúzódó hatását figyelembe sem vették – hangsúlyozta Dióssy, hozzátéve: új megállapodást szorgalmaz az ügyben.
Magyar Levente lapunkkal közölte: az önkormányzati oldalt egyedül ő képviselte az OKÉT ülésén, a másik hat szövetség részéről nem ment el senki. – Itt nem pártügyekről van szó, tudomásul kellene venni, hogy más-más érdeke van a kistelepüléseknek, a városoknak és a területi önkormányzatoknak. Aláírásommal 42 milliárd forint többletet harcoltam ki az ágazatnak, azonban a megállapodás csak akkor lép életbe, ha a parlament elfogadja a költségvetést.
– Valóban érvénytelen a bérmegállapodás, de a lényeg, hogy minden kormányzati bűvészkedés ellenére százmilliárd forint hiányzik a települések gazdálkodásából – mondta Kovács Zoltán, az Országgyűlés önkormányzati bizottságának fideszes elnöke. Jauernik István (MSZP), a bizottság alelnöke leszögezte: 2006-ban nem bővülnek az önkormányzatok lehetőségei, ám jövő hétfőn az Országgyűlés a tervezett 29,3 milliárdos zárolásból 22 milliárdot fölold, s így többlethez jutnak az önkormányzatok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.